| Alex a întrebat:

Ce religie ai inventa si care ar fi doctrina?

15 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

O religie pleacă de la un model teist!
Se pot imagina multe modele teiste!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Doctrin%C4%83
Doctrină, (din limba latină doctrina), înseamnă "o sumă de învățături" ori "instrucțiuni", principii de învățătură sau poziții, precum corpul de învățături în domeniul sistemelor credinței sau științelor. Cuvântul corespunzător din limba greacă este la baza etimologiei cuvântului catehism.

Deseori, doctrina implică în mod special dogme religioase, așa cum sunt promulgate de biserică, dar nu numai. Doctrina se poate folosi și cu privire la un principiu de lege, în tradițiile dreptului comun, stabilite prin tradiții sau prin istoria unor decizii trecute, așa cum este doctrina autoapărării.

În domeniul politicii externe, o doctrină este un corp de axiome fundamentale pentru executarea oricărei acțiuni în politica externă a unei națiuni.

Termenul doctrină se aplică și în cazul stabilirii unor proceduri complexe în timp de război. Exemplul clasic este doctrina tactică prin care se stabilește un set standard de manevre, tipuri de trupe sau de arme pentru declanșarea unui atac sau pentru organizarea apărării.

Prin doctrină se înțelege și totalitatea principiilor unui anumit sistem de idei și de soluții din domeniul politic.

| MMihai a răspuns:

O filozofie religioasă teistă „ adevărată ", implică foarte ample cunoștințe de matematică și fizică, despre religiile care deja există și apoi să construiești filozofia religioasă, în baza unor axiome / postulate /etc.,
( ceva gen modul în care a fost elaborată, geometria euclidiană.)
Și în plus trebuie să ai și ceva creier funcțional în cap!

| DrunkenRat a răspuns:

Be Yourself.

| DorelSudoru a răspuns:

1-icismul...Il slavim pe marele 1.
Noi cotizam la el iar el se ridica/scoala cand avem noi chef, si face si treaba buna smug nu-i interesant?
-Nu impotenti
-Nu poponari
-Nu manelisti si tigani
Cum suna?

Răspuns utilizator avertizat
| VladimirPutin a răspuns:

Religia PROȘTILOR care sunt deja subordonate toate religiile lumii

| Mindreader13 a răspuns:

Doza de haș. treci la T\A dacă vrei răspunsuri ca lumea. aici se va lua lumea de tinewinking

| maiAm8conturi a răspuns:

Ce deranjant esti, religiile nu se inventeaza, ele apar de la sine! Pentru ca o religie sa fie omologata, se iau in calcul tot felul de dovezi palpabile.Nasterea virgina spre exemplu: sora mea a nascut la 17 ani, au calcat-o parintii mei in picioare, am legat-o pe calea ferata, am atarnat-o pe Burj Al Arab, am aruncat-o la lei, tigri, ursuleti pufosi panda si tot sustinea ca e virgina.Deci se confirma!
Vindecarile miraculoase: un cetatean in carucior cu rotile statea la coada sa-si ia ajutoarele pentru cei cu handicap, aparut un duh cu trese pe umar si a pus mana pe el si a rupt-o la fuga. Jandarmul acela prin doua cuvinte "ba da tu iar vi sa cersesti" a facut un miracol.Se confirma si de data aceasta.
Deci, am un pui de Isus acasa si am vazut cateva minuni, o sa inventez religia: Fara vrajeli! Cand cineva o sa aiba tupeul sa delireze la fel ca mine, sa-si ia o tomfa pe spate.

| EvangelineDS a răspuns:

HaHaismul laughing

| MoneyMoney a răspuns:

Religia NU se inventeaza se traieste!

| IoanaLoredana a răspuns:

Doza de has?laughing

| aL3xzz a răspuns:

As inventa Religia "Fi Liber" si in ea ar fi scris doar "simtete liber fi liber, tu esti tu esti unic si nimeni nu te poate controla"

| fabyzor a răspuns:

De ce sa mai creez vreo religie? Daca ai crede cu adevarat ca ar exista un Dumnezeu nu cred ca aceasta intrebare si-ar mai fi avut rostul!(nu o lua in nume personal)

| Andrei7520152 a răspuns (pentru fabyzor):

Hmmm...poate pentru niste foarte multi $$$?

| Alex explică (pentru fabyzor):

Am zis eu ca nu cred in Dumnezeu? Eu cred in Dumnezeu, dar pot sa inventez o noua religie despre Dumnezeu. Dar nu vreau.