| LanguageMaster a întrebat:

Ce religie au cei care merg la bisericile reformate?

Răspuns Câştigător
| oykoj98 a răspuns:

Religia lor este Creștină. Reformații (se mai numesc și Calviniști) sunt o confesiune aparținând creștinismului asemeni ortodoxiei, catolicismului, luteranilor etc. În România nu prea sunt reformați români, majoritatea (in proporție de 95%) sunt maghiari, dar sunt una din cea mai mare comunitate religioasă din țară (a 3-a după Ortodocsi si Catolici). Ungurii din România (ordonați după număr) sunt Catolici, Reformați, Unitarieni și Luterani.
Dacă vrei să ști ce îi diferențiază și ce credințe au reformații, pe scurt ei cred în predestinare: că Dumnezeu a decretat de la începutul creației ce se va întâmpla în istorie, inclusiv cine va fi mântuit.

Cele "5 puncte ale calvinismului" (doctrine principale) sunt:

1) Depravarea Totală
Omul este mort în păcatul său și incapabil să îl aleagă sau să îl caute pe Dumnezeu dacă nu este regenerat mai înainte de Dumnezeu conform alegerii sale suverane.

2) Alegerea Necondiționată
Dumnezeu a ales de la începutul lumii pe cine va mântui bazându-se pe nimic altceva decât propria Sa voință suverană.

3) Ispășire Limitată
Isus Hristos nu a murit pentru toate păcatele lumii, ci doar pentru pacatele celor aleși, pentru ca ei sa poată să fie mântuiți.

4) Harul Irezistibil
Cei care sunt aleși nu pot să nu îl aleagă pe Dumnezeu, vor fi inevitabil atrași la pocăință.

5) Perseverența Sfinților
Cei care sunt aleși își trăiesc viața într-un continuu proces de sfințenie (devin din ce în ce mai mult ca Hristos), lucru ce îi face să săvârșească fapte bune. De asemenea, ei nu vor putea niciodată să își piardă mântuirea deoarece, chiar dacă vor cădea în păcat sau din credință, inevitabil se vor întoarce, dat fiind că omul nu poate să se opună decretului de salvare a lui Dumnezeu.

Este de menționat faptul ca reformații nu cred că ei sunt singurii "alesi". De asemenea nu spun că știu cine e ales și cine nu, așa că propovăduiesc Evanghelia tuturor, și, presupun că cei care se pocaiesc fac parte din cei aleși.

Mare parte din doctrina lor se trage din interpretări ale capitolelor 8 și 9 din Romani. Sunt și alte pasaje, dar aceste doua capitole ale Bibliei în particular sunt baza credinței lor.

4 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Calviniști, adică urmează învățăturile lui Jean Calvin, numite "calvinism" (sau "Confesio Helvetica", "Credința Elvețiană" deoarece a izvorât din Elveția.

| LanguageMaster explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Ungurii din România sunt catolici sau calviniști?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru LanguageMaster):

Conform unui recensământ din 2002, pe locul 1 este romano-catolicismul, urmat de calvinism.

| Werrich a răspuns (pentru LanguageMaster):

Ungurii au mai multe culte: unitarieni, reformati, romano-catolici, lutherani.