| Kalla a întrebat:

Ce religie au tiganii?

28 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Au toate religiile posibile și sunt și atei!

| Dandanache a răspuns:

Au toate religiile, in functie de religiile dominante din zonele in care se afla. Cei mai multi sunt ortodocsi. In Dobrogea au luat religia de la ciutaci si inca gasesti comunitati vechi de tigani musulmani. Dar au si multe practici pagane. De-aia umbla cu ghiocul si leaga si dezleaga in dragoste.

| Thunderstruck a răspuns:

Tigani n-au religie, la fel cum nu au nici romanii, si la fel ca toate etniile.

Răspuns utilizator avertizat
| Nucreeed a răspuns:

Maneaua

| relian a răspuns:

Nu au religie si bine fac.Se ghideaza dupa princiipiile lor sa le mearga lor bine asa cum au fost si evrei ghidati dupa regulile impuse de conducatorii lor.Si tiganii asa fara religie au supravietuit foarte bine.Religia nu te tine in viata, nu-ti da de mincare sau de imbracat.Ce e naspa la ei este ca nu le place munca si ca urmare sa isi asigure traiul a trebuit sa fure.Nu este frumos dar sint si oameni de genul asta. Daca sar aplica legea junglei sigur ar fi fost eliminati de mult. Daca sar aplica legile logice la fel ar fi eliminati de mult.

| anonimg a răspuns:

Unii sunt pocaiti, altii ortodocsi, iar altii... hoti. La fel ca si romanii.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Sunt crestini.

| Kalla explică (pentru DarkOrbitMoon):

Nu chiar crestini, nu fac chestiile care le facem noi dar am vazut la inima de tigan ca au mai multa credinta unii decat multi crestini.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Eh,sunt crestini, dar mai supestitiosi

| ErrorFound a răspuns:

Nu au religie. Bine, mai nou au adoptat crestinismul de la popoarele europene cu care au interactionat.

| W3R4 a răspuns:

Deşi par lipsiti de credinţă, şi că n-au nici-un Dumnezeu, şi rromi (să nu-i jignim) sunt creştini.
Acuma serios vorbind, n-ai văzut rromii ăia cu crucile la gât cât talangele de vacă? laughing

| andrei1237 a răspuns:

Crestini-ortodocsi,catolici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant aurari.le place aurul il idolatrizeaza si deci sant idolatri.nu prea stiu sa-l foloseasca.da, asta e.

| Scarbo a răspuns:

Nu ti se pare ca esti cam rasista? Poti sa te uiti foarte usor pe google...lol.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Scarbo):

Eh e copila ce sa stie

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

De la 5 ani stiam ce religie au tiganii

Răspuns utilizator avertizat
| AwaZoh98 a răspuns:

Fiecare tigan are religia poporului in care traiesc. Fiindca n-au o tara doar a lor, au religii diferite. big grin

| mariaalessandra a răspuns:

Traditiile lor sunt asemana toare cu ale mahomedanilor, dar sunt crestini majoritatea.