| Noah4823 a întrebat:

Ce religie aveti? De ce?

34 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Nyabinghi, adept al Rastafarienizmului.

| Noah4823 explică (pentru OOOLEOOO):

Asta cum e? laughing

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Noah4823):

Rastafarienizmul porneste ca o miscare religioasa odata cu incoronarea regelui Ras Tafari Makonnen (2 Noiembrie 1930)
In drumul evolutiei sale azi ajunge un simbol al paci.
Renuntand in major parte la valoarea sa religioasa ajunge un adevarat stil de viata pacifist si revolutionar al carui imn ar suna asa:

http://youtu.be/4cmffLlkwxc

| sabin89 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

"stil de viata pacifist si revolutionar" - pai ori pacifist, ori revolutionar?

| Noah4823 explică (pentru OOOLEOOO):

Desi ascult din cand in cand regge, (pentru ca ma relaxeaza...) nu mi se pare o religie foarte serioasa acest "Rastafarienizm". Nu poate exista pacea totala, cel putin nu inca. In oameni stau 2 lupi, unul pln de bucurie, fericire, PACE si altul plin de ura, durere... iar oamenii momentan nu stiu cum sa scape de cel de-al 2lea.winking

| danay72 a răspuns:

Isaia43:10-12,pentru ca e religia adevarata, care respecta in totalitate normele biblice.

| robby212 a răspuns:

Crestin Ortodox.Pentru ca in primul rand asa m-am nascut si pentru ca asta este credinta cea adevarata.Sincer, nu mi0as pierde timpul aici daca nu as fi sigur pe mine.
Eu nu m-as vedea hindus, musulman sau alte religii.Sincer.

| RAY a răspuns:

Eu sunt botezat la catolici in Germania si la ortodocsi in Romania deci am 2 religii culmea le-am dobandit fara sa am habar de ele, dar cand am realizat ca dumnezeu e un o simpla fantezie umana am devenit ateu, deci sunt ateu

| sublime89 a răspuns:

Oficial am religia romano-catolica, asta pentru ca m-am nascut. Neoficial sunt ateu, asta pentru ca am crescut. Nu ca nu m-as fi nascut ateu de fapt.

| NOname a răspuns (pentru sublime89):

Nu ai un certificat de dezbotezare?
http://i.imgur.com/0IQfhdZ.png
Completează formularul şi vei fi şi tu un dezbotezat cu acte în regulă. :))

| sublime89 a răspuns (pentru NOname):

= )) N-ar strica unul din ala thinking Asa ca sa fie totul oficial, pentru ca neoficial m-am dezbotezat demult in sinea mea : )) Dar cum in tara birocratiei conteaza doar hartiile, chiar ar prinde bine. : ))

| Liviu a răspuns:

Ma declar ateu cu totul.
Voi superstitiosilor credeti cu tarie in orice baliverne.Ba chiar tura de zi trecuta cand ma duceam la munca nu aveam sa aprind o tigare, am gasit niste lumanari aprinse langa o biserca, si am aprins frumos tigarea, pufaiam fara probleme.Ar trebui sa imi fac griji ca sunt blestemat? Sa fim seriosi.Credeti in ceea ce vedeti happy

| Kalla a răspuns:

Crestina.Pentru ca (dupa parerea mea) Dumnezeu este adevarul.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Kalla):

Raspunsul la intrebarea de ce, este, pentru ca asa te-ai nascut, crestina, ortodoxa chiar

| Noah4823 explică (pentru Kalla):

Dar si musulmani tot intr-un dumnezeu cred... :l

| Kalla a răspuns (pentru Noah4823):

Musulmanii,evreii si crestinii au acelasi Dumnezeu. Daca citesti coranul il el vorbeste despre crestini si evrei cum ca avem acelasi Dumnezeu iar in Biblie poporul lui Dumnezeu sunt evreii.

| Noah4823 explică (pentru Kalla):

De fapt, Evreii au fost poporul ales, fie ca ne palce fie ca nu (nouo, crestinilor). Dar ei nu l-au recunoscut pe Dumnezeu Iisus, si si-au pierdut acest "dar".

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Noah4823):

Evreii sunt poporul ales... voi traiti intr-un univers paralel, nu e nici un mesia... nu a venit nici un fiu al lui dumnezeu pe pamant. crestinismul e o caricatura, daca prin absurd dumnezeu exista, evreii sunt cel mai aproape de adevar

| Noah4823 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Eu nu cred 100% in Dumnezeul Crestin, dupa mine Dumnezeu este sursa vietii, sunt unit cu el asa cum si ceilalti sunt. Deasemenea sunt adeptul unei forme de Karma care mi-am formato in timp, faci bine p[rimesti bine

| Noah4823 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

De ce ar alege Dumnezeu un singur popor? Nu il cunosc, nu stiu cine e, nu stiu cum, nu stiu de ce, dar eu ma inchin unui Dumnezeu, care ma ajuta. Nu stiu daca este cel din crestinism, dar cu singuranta, nu e unul care sa aleaga doar pe cineva dintr-un absurd... In plus ce dovada ai tu ca Noi suntem intr-un univers paralel?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Noah4823):

Pentru ca traiti intro minciuna, credeti in divinitati, in dumnezei imaginari, pupati icoane, faceti tot felul de ritualuri penibile, doar pentru ca sunteti plini de slabiciuni.

| Noah4823 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu ma amesteca cu ceilalti, sunt crestin pentru ca sunt botezat in aceasta biserica, si pentru ca eu cred in Dumnezeul asta! Deasemenea sunt adeptul Karma, si sustin ca daca ma rog, nu o sa-mi dea nici o divinitate o masina, sau o prietena frumoasa! asta e cea ce ma deosebeste de restul crestinilor!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Noah4823):

Cred ca ar trebui sa iti pui putina ordine in orientarea ta religioasa. combini budismul, cu crestinismul... nu mi se pare sanatos

| Noah4823 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Prefer sa fiu dezorientat pe plan religios decat unul ca acei crestinii care daca le spui ca esti ateu sau de alta religie iti raspund cu replici de genul "o sa arzi in focurile iadului!" sau te resping!

| VictorL a răspuns (pentru Noah4823):

El nu alege un singur popor! El îi alege pe toți cei care i se alătură!

| Maxim96 a răspuns:

Crestin-ortodox pentru ca este adevarul!

| Theo94 a răspuns:

Nici una.

| condemnedAntagonist a răspuns:

Eu sunt creştin-ortodoxă. Sunt şmecheră.

| g4mma a răspuns:

Pocaita, ca mami Ema love struck

| VictorL a răspuns:

Crestina. Pentru-ca Stra, stra, stra, stra, stra... bunicii mei au fost asa si parintii si bunici asa sunt si eu si asa voi invata si copii.
Fiind-ca Dumnezeu ma ajuta tot Timpul cand am nevoie.
El pe toti ajuta doar daca toti ar avea incredere in el!

| Noah4823 explică (pentru VictorL):

happy Foarte frumoasa loialitatea ta/dvs. despre religia lasata din stramosiwinking.

| Mămăligă59 a răspuns:

Eu sunt crestina dupa evanghelie.
de ce? de d-aia. si imi place.

| adrian1419 a răspuns:

Ateu, fiindca oricare religie a fost alterata pana acum, nu ca ar fi parut una adevarata.