| ToaderAndrei a întrebat:

Ce religie aveti voi?

Răspuns Câştigător
| sheamussheamus a răspuns:

Ortodoxa.

33 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Rastafarian

"Love is my Religion" - Ziggy Marley

| danay72 a răspuns:

Martora a lui iehova.Isaia43:10-12

| ToaderAndrei explică (pentru danay72):

..

| KhludCiprian a răspuns (pentru danay72):

Dana, religia teoretic este crestinism. Dar daca ai dreptate, ei nu-s crestini. De asemeni, raspunsul "castigator" este tot crestin, doar un alt soi.

Ortodocsii nu cred ca martorii sunt crestini si martorii nu cred ca-s crestini, cum se poate atunci ca sa fie toti una in Isus?

| danay72 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Toti una in Isus, nu pot fi. Exista o singura forma de inchinare aprobata de Dumnezeu.Si e o mare diferenta intre crestinatate si adevaratul crestinism.Pentru ca adevaratii crestini isi bazeaza in totalitate invataturile pe Biblie, in schimb crestinatatea se bazeaza pe traditii si obiceiuri omenesti.

| KhludCiprian a răspuns (pentru danay72):

Dar Isus spune ca asa putem cunoaste ca Isus a fost trimis: ca toti ce cred in El sunt una? Vrei sa zici ca doua grupuri independente pot crede in el si nu-s una? Pe cine sa cred, pe Isus (si Biblia) sau pe tine?

| danay72 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Isus a zis clar ca sunt 2 cai, una buna si una rea.Matei7:13,14.Apoi si Pavel a spus acelasi lucru. Efeseni4:5,6 ca o singura credinta e aprobata.

| suffarstar a răspuns (pentru danay72):

Confunzi credinta cu o organizatie dogmatica. Ce te face sa crezi ca acea credinta a ta este cea buna?

| danay72 a răspuns (pentru suffarstar):

Sunt mai multe aspecte. Sper sa iti fie de folos idee urmatoare:
Cum putem găsi „drumul care duce la viaţă"? Isus a spus că cei care au religia adevărată trăiesc în armonie cu învăţăturile ei. „După roadele lor îi veţi recunoaşte", a zis el. „Orice pom bun produce rod excelent" (Matei 7:16, 17). Cu alte cuvinte, cei care practică religia adevărată pot fi recunoscuţi după convingerile şi conduita lor. Deşi sunt imperfecţi şi fac greşeli, închinătorii adevăraţi se străduiesc, ca grup, să înfăptuiască voinţa lui Dumnezeu. Să analizăm în continuare şase criterii după care pot fi identificaţi cei care practică religia adevărată.
Slujitorii lui Dumnezeu îşi bazează învăţăturile pe Biblie. Chiar Biblia afirmă: „Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi utilă ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent, complet echipat pentru orice lucrare bună" (2 Timotei 3:16, 17). În plus, apostolul Pavel le-a scris colaboratorilor săi creştini: „Când aţi primit cuvântul lui Dumnezeu, pe care l-aţi auzit de la noi, l-aţi acceptat nu ca pe cuvântul oamenilor, ci, aşa cum este într-adevăr, ca pe cuvântul lui Dumnezeu" (1 Tesaloniceni 2:13). Aşadar, convingerile şi conduita celor care practică religia adevărată nu se bazează pe idei sau pe tradiţii omeneşti, ci pe Cuvântul inspirat al lui Dumnezeu, Biblia.
Isus Cristos şi-a bazat învăţăturile pe Cuvântul lui Dumnezeu, lăsându-ne astfel un model. Într-o rugăciune adresată Tatălui său ceresc, el a zis: „Cuvântul tău este adevăr" (Ioan 17:17). Isus a crezut în Cuvântul lui Dumnezeu, iar tot ceea ce preda era în armonie cu Scripturile. El obişnuia să spună: „Este scris", iar apoi cita un verset biblic (Matei 4:4, 7,  10). În mod asemănător, slujitorii lui Dumnezeu din prezent nu le predau altora idei personale. Ei sunt convinşi că Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu şi îşi bazează învăţăturile pe ceea ce este scris în această carte.
Cei care practică religia adevărată i se închină numai lui Iehova şi fac cunoscut numele său. Isus a declarat: „Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai lui să-i aduci un serviciu sacru" (Matei 4:10). Prin urmare, slujitorii lui Dumnezeu se închină numai lui Iehova. Ei îi învaţă pe alţii despre numele adevăratului Dumnezeu şi despre personalitatea lui. Această activitate de instruire face parte din închinarea lor. În Psalmul 83:18 se spune: „Numai Tu, al cărui Nume este DOMNUL [Iehova, NW; vezi nota introductivă din Biblia Cornilescu], Tu eşti Cel-Prea-Înalt peste tot pământul!" Isus ne-a arătat prin exemplul său cum trebuie să-i ajutăm pe alţii să-l cunoască pe Dumnezeu. Iată ce a spus el într-o rugăciune: „Le-am dezvăluit numele tău oamenilor pe care mi i-ai dat din lume" (Ioan 17:6). Şi adevăraţii închinători din prezent îi învaţă pe alţii despre numele lui Dumnezeu, precum şi despre scopurile şi calităţile sale.
Slujitorii lui Dumnezeu manifestă o iubire sinceră şi dezinteresată unii faţă de alţii. Isus a spus: „Prin aceasta toţi vor şti că sunteţi discipolii mei, dacă aveţi iubire între voi" (Ioan 13:35). Creştinii din secolul I au avut o astfel de iubire. Iubirea divină depăşeşte barierele rasiale, sociale şi naţionale şi îi uneşte pe oameni într-o fraternitate foarte puternică (Coloseni 3:14). Membrii religiilor false nu se bucură de astfel de legături de iubire. De ce? Deoarece se ucid între ei din cauza diferenţelor naţionale sau etnice. Adevăraţii creştini nu ridică armele împotriva fraţilor lor de credinţă sau împotriva altora. Biblia spune: „Copiii lui Dumnezeu şi copiii Diavolului se evidenţiază prin următorul fapt: Oricine nu practică dreptatea nu provine din Dumnezeu, nici cel care nu îşi iubeşte fratele. . . Să ne iubim unii pe alţii; nu precum Cain, care provenea din cel rău şi şi-a înjunghiat fratele". — 1 Ioan 3:10–12; 4:20, 21.
10 Cu siguranţă, iubirea autentică înseamnă mult mai mult decât a nu-i ucide pe alţii. Adevăraţii creştini îşi folosesc cu altruism timpul, energia şi resursele pentru a se ajuta şi încuraja reciproc (Evrei 10:24, 25). Ei îşi ajută fraţii de credinţă în timpuri grele şi sunt cinstiţi în relaţiile cu alţii. De fapt, ei aplică în viaţă sfatul biblic ‘de a face ce este bine faţă de toţi’. — Galateni 6:10.
Adevăraţii creştini îl acceptă pe Isus Cristos drept mijlocul de salvare oferit de Dumnezeu. Biblia declară: „Nu există salvare în nimeni altul, căci nu există alt nume sub cer care să fi fost dat printre oameni prin care trebuie să fim salvaţi". Isus şi-a dat viaţa ca răscumpărare pentru oamenii ascultători (Matei 20:28). Mai mult decât atât, Isus este uns de Dumnezeu Rege al Regatului ceresc care va domni peste întregul pământ. Dumnezeu ne cere să ascultăm de Isus şi să aplicăm învăţăturile Fiului său pentru a primi viaţă veşnică. În Biblie se spune: „Cel care exercită credinţă în Fiul are viaţă veşnică; cel care nu ascultă de Fiul nu va vedea viaţa". — Ioan 3:36.
Adevăraţii închinători ai lui Dumnezeu nu fac parte din lume. Când a fost dus înaintea conducătorului roman Pilat pentru a fi judecat, Isus a spus: „Regatul meu nu face parte din această lume" (Ioan 18:36). Indiferent în ce ţară trăiesc, adevăraţii continuatori ai lui Isus se supun Regatului ceresc, păstrând o strictă neutralitate faţă de acţiunile politice ale lumii. Închinătorii lui Iehova nu se implică în conflictele ei, dar nici nu se amestecă în deciziile altora de a adera la un partid politic, de a candida la un post guvernamental sau de a vota. Însă, chiar dacă sunt neutri din punct de vedere politic, adevăraţii închinători ai lui Dumnezeu respectă legile ţării în care trăiesc. De ce? Deoarece Cuvântul lui Dumnezeu le porunceşte ‘să fie supuşi autorităţilor superioare’, adică autorităţilor guvernamentale (Romani 13:1). Totuşi, dacă li se cere să facă ceva care este în contradicţie cu normele lui Dumnezeu, închinătorii adevăraţi imită exemplul apostolilor, care au spus: „Trebuie să ascultăm mai degrabă de Dumnezeu ca stăpânitor decât de oameni". — Faptele 5:29; Marcu 12:17.
Adevăraţii continuatori ai lui Isus predică Regatul lui Dumnezeu drept unica speranţă a omenirii. Isus a prezis: „Această veste bună a regatului va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile; şi atunci va veni sfârşitul" (Matei 24:14). În loc să-i încurajeze pe oameni să se îndrepte spre conducătorii umani pentru a găsi soluţii la problemele lor, adevăraţii continuatori ai lui Isus Cristos predică Regatul ceresc al lui Dumnezeu drept unica speranţă a omenirii (Psalmul 146:3). Isus ne-a învăţat să ne rugăm pentru acest guvern perfect: „Să vină regatul tău. Să se facă voinţa ta, precum în cer, aşa şi pe pământ" (Matei 6:10). Cuvântul lui Dumnezeu a prezis că acest Regat ceresc ‘va sfărâma şi va nimici toate [aceste] împărăţii [din prezent], dar el însuşi va dăinui pentru totdeauna’. — Daniel 2:44.
Pe baza lucrurilor pe care tocmai le-am analizat, întreabă-te: Ce grupare religioasă îşi întemeiază toate învăţăturile pe Biblie şi face cunoscut numele lui Dumnezeu, Iehova? Membrii cărei religii manifestă iubire divină, exercită credinţă în Isus, se păstrează separaţi de lume şi predică Regatul lui Dumnezeu drept unica speranţă a omenirii? Care grupare religioasă de pe pământ se conformează tuturor acestor cerinţe? Dovezile arată cu claritate că Martorii lui Iehova. — Isaia 43:10–12.

| KhludCiprian a răspuns (pentru suffarstar):

Si tocmai ai primit un raspuns cu copy/paste de pe situl: jw.org/ro happy

| KhludCiprian a răspuns (pentru suffarstar):

Scuze, n-am mai dat paste la link, dar daca esti curios, e acesta:
http://www.jw.org/......-Dumnezeu/

| suffarstar a răspuns (pentru KhludCiprian):

Mda. Manipulare in masa.

| suffarstar a răspuns (pentru danay72):

"Isus a spus că cei care au religia adevărată trăiesc în armonie cu învăţăturile ei. "
Isus nu a facut niciodata referire la vreo religie. Si animistii traiesc in armonie cu invataturile lor. Sa inteleg ca si ei vor mesteni "Regatul "?

"Slujitorii lui Dumnezeu manifestă o iubire sinceră şi dezinteresată unii faţă de alţii."
Mai degraba faci cum zicem altfel te excomunicam si nu vei mosteni vreodata Regatul. Asta e iubire?

"Ei îşi ajută fraţii de credinţă în timpuri grele şi sunt cinstiţi în relaţiile cu alţii" Asta fac si ortodocsii,catolicii, protestantii, penticostalii, baptistii, anabaptistii, menonitii si alte 999999999999999999 de oameni din lumea asta. Sau trebuie sa apartii unei organizatii dogmatice ca sa faci bine aproapelui tau?

"În loc să-i încurajeze pe oameni să se îndrepte spre conducătorii umani pentru a găsi soluţii la problemele lor, adevăraţii continuatori ai lui Isus Cristos predică Regatul ceresc al lui Dumnezeu drept unica speranţă a omenirii " Asa e. Si totusi, cei din Turnul de Veghe, Brooklyn sunt cei ce va conduc.
" Regatul ceresc al lui Dumnezeu drept unica speranţă a omenirii " Parca era pe Pamant.

" Însă, chiar dacă sunt neutri din punct de vedere politic, adevăraţii închinători ai lui Dumnezeu respectă legile ţării în care trăiesc. "
Asta fac si eu.

"10 Cu siguranţă, iubirea autentică înseamnă mult mai mult decât a nu-i ucide pe alţii. Adevăraţii creştini îşi folosesc cu altruism timpul, energia şi resursele pentru a se ajuta şi încuraja reciproc "

Ceea ce spui tu se numeste compasiune.
COMPASIÚNE ~i f. livr. Sentiment de înțelegere și de compătimire față de suferințele și nenorocirile cuiva; milă; compătimire;
IUBÍRE ~i f. 1) v. A IUBI și A SE IUBI. 2) Sentiment de afecțiune față de o persoană de sex opus; dragoste; amor. 3) Atașament sufletesc (simpatie, prietenie, afecțiune) puternic față de cineva sau ceva. /v. a iubi

"Pe baza lucrurilor pe care tocmai le-am analizat, întreabă-te: Ce grupare religioasă îşi întemeiază toate învăţăturile pe Biblie şi face cunoscut numele lui Dumnezeu, Iehova? Membrii cărei religii manifestă iubire divină, exercită credinţă în Isus, se păstrează separaţi de lume şi predică Regatul lui Dumnezeu drept unica speranţă a omenirii? Care grupare religioasă de pe pământ se conformează tuturor acestor cerinţe? Dovezile arată cu claritate că Martorii lui Iehova. — Isaia 43:10–12." Asta spun si ortdocsii, si alte 9999999999 de religii. De crezi ca omul are nevoie de o religie pentru a trai in IUBIRE fata de ceilalti si pentru a comunica cu Divinitatea?

| KhludCiprian a răspuns (pentru suffarstar):

Tin sa comentez:
" Însă, chiar dacă sunt neutri din punct de vedere politic, adevăraţii închinători ai lui Dumnezeu respectă legile ţării în care trăiesc. "
"Asta fac si eu. "
Dar asta nu o fac ei:
- unii martori au probleme legale (Silent Lambs prezinta sute de abuzuri)
- chiar azi am referentiat ca anumite carti ai fost blocate dupa ce ei s-au batut in Rusia pana la Curtea Suprema!
- faptul ca se opun impotriva practicilor medicale si legale (!) neacceptand sangele
- prin faptul ca ei nu merg la armata chiar atunci cand legea le cerea sa o faca (anumite tari au fost tolerante cu martorii, dar ei nu acceptau in primul rand legile statului!)
- au fost atacati in instanta (in Statele Unite) deoarece incalca dreptul de proprietate si acum daca exista un avertisment de "Tresspassing" (trecere pe proprietate privata) WT poate fi amendad!
- ei sunt printre cele mai zgarcite biserici international, de exemplu ei nedonand nimic in Uganda, cand o multime de organizatii au facut-o (inclusiv Biserica Catolica, miscari jezuite, etc

http://mafdupuis.wordpress.com/maf/maf-in-uganda/
- sunt si alte miscari ce arata abuzurile in special cu excluderile dar nu numai:
Advocates for Awareness of Watchtower Abuses (AAWA.co)

| suffarstar a răspuns (pentru KhludCiprian):

Foarte adevarat, uite ca nu m-am gandit la chestiunea asta; cred eu ca cea mai grava fiindca interzic transfuzia.

| danay72 a răspuns (pentru suffarstar):

Asa cum omul e fercit cand traieste intr-o familie unita si care isi acorda iubire si respect,la fel e si cu inchinarea adevarata. Dumnezeu si-a ales un popor care sa faca vointa sa,care e unit indiferent de nationalitate si care manifesta iubire si respect fata de cei din jur. Daca omul nu cunoaste forma de inchinare aprobata de Dumnezeu, nu stie ce ii cere Dumnezeu sa faca. Apoi iubirea fata de Creator si fata de cei din jur ar fi formala, nu altruista si plina de sacrificiu, pentru ca Dumnezeu, de exemplu cere ca inchinatorii sai sa predice si altora despre ce va face El in viitor si de asemenea cere sa ne intrunim pentru a ne incuraja reciproc.Matei28:19,20,Evrei10:24,25.Daca eu indeplinesc aceste porunci, inseamna ca nu-l iubesc cu adevarat pe Dumnezeu.Proverbe18:1

| suffarstar a răspuns (pentru danay72):

"Dumnezeu si-a ales un popor care sa faca vointa sa,care e unit indiferent de nationalitate si care manifesta iubire si respect fata de cei din jur"
De ce trebuie un popor? De ce sa nu extindem la tot globul?

" Daca omul nu cunoaste forma de inchinare aprobata de Dumnezeu, nu stie ce ii cere Dumnezeu sa faca. "
Ce te face sa crezi ca religia ta este cea care practica o astfel de rugaciune?
Cam ce ii cere Dumnezeu omului in afara de iubire?

"pentru ca Dumnezeu, de exemplu cere ca inchinatorii sai sa predice si altora despre ce va face El in viitor si de asemenea cere sa ne intrunim pentru a ne incuraja reciproc"
Ce va face El in viitor? Sau ce spuneti voi ca va face in viitor? Omenirea a auzit de Dumnezeu, de rugaciune etc. Ea traieste cum traieste intr-o dogma. Voi ce faceti? II luati pe bietii oameni dintr-o dogma si ii bagati in alta? Pai asa ar fi facut Isus? Isus nu a mentionat niciodata despre vreo religie, mai ales a ta, El a spus oamenilor sa-l urmeze pe el. De aici tu deduci ca este vorba despre a ta?
Ca tot o iei asa, Isus a spus ca nu este treaba omului sa se intrebe despre viitor.
" Nu este treaba voastră să ştiţi vremurile sau soroacele; pe acestea Tatăl le-a păstrat sub stăpânirea Sa. (Faptele Apostolilor 1:7)."

Toti oamenii se intrunesc si se ajuta reciproc.

Inca nu ai demonstrat de ce religia ta este cea buna. Mai incearca.

| danay72 a răspuns (pentru suffarstar):

Fapte15:14,17.Eu personal nu te pot convinge care e religia adevarata.Eu m-am convins in urma unui studiu aprofundat al Bibliei. Ceea ce te poate ajuta si pe tine este analizarea sistematica a Bibliei.Pe situl jw.org poti gasi mai multe informatii utile.

| suffarstar a răspuns (pentru danay72):

"Eu m-am convins in urma unui studiu aprofundat al Bibliei." Dupa cum am mai spus, iblia nu face nicio referire la religia ta.
"Pe situl jw.org poti gasi mai multe informatii utile." Asta e ceva de genu' : "Nu stim exact de unde sa va faceti cumparaturile, dar site-ul nostru www.LIDL.ro va poate ajuta! " Este clar ca jw.org va spune ca la ei se afla adevarata cale, dupa cum si LIDL spune ca ei sunt cea mai buna retea de magazine sau Mercador spune ca la ei sunt cele mai multe anunturi din tara, desi e evident ca nu e asa. Se numeste reclama.

| danay72 a răspuns (pentru suffarstar):

De la Abel pana in secolul 1 au fost persoane care s-au inchinat aceluiasi Dumnezeu caruia ma inchin si eu, Iehova si care s-au identificat ca si martori, Evrei12:1.Apoi,foarte clar Isaia43:10-12 identifica pe adevaratii inchinatori ca fiind matori.Azi nimeni nu s-a identificat astfel decat noi, Martorii lui Iehova. Apoi, inclusiv despre Isus se spune ca a fost martorul fidel. Apocalipsa1:5.Nu poti sa cunosti o religie pana nu te informezi corect si adevarat despre ea, pentru ca poti gasi o gramada de situri care spun lucruri neadevarate despre martori si sa iti faci o idee eronata.Ca si cu Lidl, daca vrei produsele de la acest magazin e clar ca nu te duci in altul in care nu sunt aceleasi produse, ci doar lucruri asemanatoare, unde calitatea lasa de dorit.Important e sa nu ai prejudecati si atunci te vei informa corect.

| suffarstar a răspuns (pentru danay72):

Pai si eu ma inchin aceluiasi Dumnezeu, ceea ce diferentiaza religiile nu este Dumnezeul care este comun si universal, ci interpetarea oamenilor. Ce conteaza cum te identifici? Daca eu imi spun " Martor al lui Isus " inseamna ca am ales calea adevarata? Calea nu este definita de un nume, o eticheta pe care oamenii si-o pun.

| danay72 a răspuns (pentru suffarstar):

Daca studiezi Biblia vei vedea ca sunt mai multi dumnezei.Iar cel caruia ma inchin il cheama Iehova si putini oameni se inchina si fac ceea ce zice El.Dar Iehova doreste devotiune exclusiva, nu se imparte cu alti dumnezei.Isaia42:8,1Corinteni8:5,6

| sublime89 a răspuns:

Nu conteaza ce religie ai. Asta n-o sa schimbe cu nimic adevarul.

| PedoBarbie a răspuns:

Sunt fără religie.

| Deaad a răspuns:

Non-religie.

| KhludCiprian a răspuns:

Cautator de adevar, si da ai dreptate: nu-i Isus!

| DarkAndDreary a răspuns:

Nici una.

| ToaderAndrei explică (pentru DarkAndDreary):

Pariez ca mama ta cand te-o nascut te-o botezat la o religiewinking

| DarkAndDreary a răspuns (pentru ToaderAndrei):

Da. Dar fara acordul meu.

| DanielVălean a răspuns:

Ortodoxa.

| OneReason a răspuns:

Ortodoxă.

| ClauditaSmile a răspuns:

Crestin ortodox

| godge a răspuns:

Nu mai am.Sunt ateu