| anonim_4396 a întrebat:

La ce religie sunteti?

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ateu,nu am religie, credinta

| Mayhem666 a răspuns:

Eu sunt ateu, nu ma incadrez in nicio religie.

| VelaJohnny a răspuns:

Nu mi se pare okay exprimarea thinking Mai degraba „de ce religie apartineti?" Dar in fine, important e ca se intelege despre ce e vorba. Momentan nu apartin nici-unei religii in mod oficial, dar voi deveni martor al lui Iehova.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Sfatul meu: Mai gandeste-te. De ce ai urma o religie inventata de un om care nici macar nu avea vreo pregatire teologica?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Care om a inventat religia mea? thinking Despre ce vorbesti? Stiu bine ce aleg, cunosc bine organizatia asta. Om a fost Isus, fara vreo pregatire teologica cum aveau fariseii, si modelul lui ma stradui sa il urmez.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Initial, fondatorul acestei miscari a fost Charles Taze Russell (1852-1916), fost millerit și christadelfian. Dupa care Joseph F. Rutherford (1869-1942), avocat, a preluat grupul și l-a numit în mod oficial „martorii lui Iehova" în anul 1931. Corect?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Corect, insa lucrurile s-au schimbat de atunci. Nu mai este un „conducator" al acestei religii cum este papa pentru catolici. Apoi, noi nu urmam invataturile oamenilor, noi urmam exemplul lui Isus si invataturile Bibliei. Oamenii aceia au pus doar bazele a ceva, iar acel ceva este modelul lasat de Isus. Cum s-a fi implinit profetia din Matei 24:14 „Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul."?

Cine implineste in prezent aceasta insarcinare? Care religie respecta porunca lui Isus din Matei 28:19, 20 „Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor națiunilor (...)învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit."? N-am vazut alta religie care sa se imobilizeze astfel, si la nivel global sa se puna la dispozitia oamenilor pentru a le arata ce invata Biblia. Sunt cateva organizatii similare, insa nu au reusit sa faca nici un sfert din ce a reusit aceasta organizatie. Cred ca doar mormonii fac cat de cat concurenta.

Eu vreau sa devin martor pentru a-i ajuta pe oameni sa il cunoasca pe Dumnezeu, scopurile sale, si in plus, ii voi purta numele Dumnezeului Bibliei, depunand marturie despre el. Biblia spune in Psalmul 20:7 „Unii amintesc de care, iar alţii de cai, dar noi vom aminti numele lui Iehova, Dumnezeul nostru.", iar prin faptul ca il purtam, reusim sa il pastram viu.

De asemenea, crestinii din secolul I au punctat acelasi lucru, pe langa predicarea evangheliei. Evrei 13:15 „Prin el să-i oferim întotdeauna lui Dumnezeu o jertfă de laudă, adică rodul buzelore care mărturisesc public numele său." Membrii acestei organizatii se straduie sa aplice intocmai ceea ce spune Biblia happy nu are legatura cu oamenii, are legatura cu respectarea Bibliei. Daca acesti oameni respecta intru-totul Biblia, de ce nu m-as alatura lor?

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Care Iehova frate, termenul de Iehova nu apare in Biblia ebraica si in nici o Biblie, decat in Biblia Lumea Noua, tradusa de martorii lui Iehova.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

laughing - esti chiar atat de sigur de lucrul asta? Hai sa vedem ce spun dovezile arheologicewinking

https://ro.wikipedia.org/....../wiki/YHWH

In Sănta Scriptură din! 874 „Iehova" este redat peste tot in scripturile ebraice. In Scripturile grecesti crestine, „Iehova" apare de aproximativ 200 de ori. Isus a citat din Scripturi niste pasaje unde aparea numele „Iehova", iar citatele sunt mentionate in Scripturile grecesti.

Uite, o alta traducere care a folosit „Iehova" in scripturile grecesti crestine:

„The Emphatic Diaglott, de Benjamin Wilson: În această traducere (engleză) a Scripturilor grecești creștine, numele „Iehova" se găsește în Matei 21:9 și în alte 17 pasaje."

Prin urmare, este numele „Iehova" inventat de martori? Uite alt lucru gasit pe wikipedia:

„Dicționarul The Imperial Bible Dictionary ilustrează foarte potrivit diferența dintre Elohim și Iehova. Despre numele Iehova se scrie: "Este întotdeauna un nume propriu, indicând pe Dumnezeu în persoană și numai pe el, în timp ce Elohim are mai mult caracterul unui substantiv comun care într-adevăr indică de obicei, dar nu în mod necesar și nici consistent, pe Dumnezeul Suprem. /.../ Evreul poate zice Elohim-ul, Dumnezeul adevărat (ca fiind opus tuturor dumnezeilor falși), dar niciodată nu spune Iehova-ul, pentru că Iehova este numele doar a Dumnezeului adevărat. El mai spune Dumnezeul meu, /.../ dar niciodată Iehova-ul meu, pentru că atunci când spune Dumnezeul meu, el denotă pe Iehova. El vorbește de Dumnezeul lui Israel, dar niciodată de Iehova al lui Israel, pentru că nu există nici un alt Iehova. El vorbește de Dumnezeu Cel Viu, dar niciodată de Iehova Cel Viu, pentru că el nu poate concepe pe Iehova altfel decât fiind viu" [61]."

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Tu stii, parerea mea e sa fii atent pentru ca: Isus a raspuns: "Bagati de seama sa nu va amageasca cineva. Caci vor veni multi in Numele Meu si vor zice: "Eu sunt Hristosul" si "Vremea se apropie." Sa nu mergeti dupa ei. (Luca 21:8) Cand ceea ce va spune prorocul acela in Numele Domnului nu va avea loc si nu se va intampla, va fi un cuvant pe care nu l-a spus Domnul. Prorocul acela l-a spus din indrazneala: sa n-ai teama de el. (Deuteronom 18:22). Stim ce au facut Martorii lui Iehova, profetind sfarsitul lumii pentru anii 1914, 1918, 1920, 1925, 1941, 1975.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Pe atunci nu era infiintata religia care este in prezent. Si nu a fost profetit nimic de sfarsitul lumii. Din nou, informatii gresite de pe internet, ca de obicei. Hai sa iti explic. Biblia da detalii despre evenimentele care vor avea loc inainte de „sfarsitul lumii" sau cum vrei tu sa-i spui. Da chiar foarte multe detalii. Bineinteles, Isus a spus ca nu se va sti ziua sau ora acelui eveniment, insa le-a dat discipolilor niste semne dupa care sa se ghideze, ca sa stie cat de aproape este, pentru a fi pregatiti. Pe baza acestor detalii din Biblie, studentii in Biblie, cum se numeau atunci, au tras concluzia gresita ca in 1914 va veni, insa au inteles gresit. Altceva s-a intamplat in 1914. Apoi, judeci fara sa cunosti lucrurile. Stii macar versetele pe care s-au bazat? Nu stiu de anii 1941, 1975, 1925 si 1920, doar pentru 1914 si 1918 s-a crezut treaba aia, cel mai probabil alte gogoase de pe internet. Legat de cum au tras ei concluzia aceea, fie gresita? Biblia arata ca anul acela v-a avea o insemnatate mare.

https://www.jw.org/......lica-1914/

Citeste atent, si nu numai asta, ci si versetele. Legat de faptul ca martorii predind ca ar fi „Cristosi" si ca se dau drept Isus, e o aberatie. Nu vei intalni un martor care sa zica ca el e Cristos si sa-l urmati. Legat de "Vremea se apropie." - eu iti sugerez sa vezi ce spune Biblia despre lucrurile astea. Insusi Isus a dat detalii despre asta, un exemplu bun e revelatia lui Ioan, consemnata in cartea Revelatia (sau Apocalipsa, cum e cunoscuta cel mai bine). Alt exemplu este ce am spus mai sus, Matei 24:14, sfarsitul va veni dupa ce vestea despre Imparatia lui Dumnezeu v-a atinge o scara globala. Astea is doar 2 exemple.

Am impresia ca ma consideri un credul, si ca informatiile pe care mi le prezinti sunt dovezi ca e gresit ceea ce cred, insa te asigur, studiez lucrurile astea de 4 ani aproximativ, stiu despre ce e vorba, stiu ce aleg, iar de astfel de contestatii m-am lovit nu o data, si am facut cercetari sa vad daca e intr-adevar asa. Te inteleg, ai nelamuriri, iar internetul prezinta informatii care la prima vedere par adevarate, insa data viitoare intreaba-ma despre lucrurile astea, intreaba orice martor despre ele, nu mi le prezenta sub forma unor atacuri la adresa convingerilor mele. Au un fundament destul de solid, te asigur :)

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Bun, exprimarea mea e un pic cam varza, sper ca te-am facut sa intelegi. Un rezumat, nu a fost profetit sfarsitul lumii, pe baza profetiilor deja existente s-a calculat acel an, si a fost inteles gresit lucrul asta, nu a fost nici o adaugare, nu a fost vorba de nici un profet de prin secolul 20. A fost inteles gresit la ce se refera acel an, insa are o valoare profetica.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Vad ca tu le ei ca fiind un atac, insa eu ti-le adresez cateodata sub forma unor intrebari, iar alteori sub forma de pareri si sfaturi. Ei au profetit sfarsitul lumii in acele date, iar apoi schimbau data lungind treaba si argumentau prin faptul ca au primi,, o lumina noua,, nu ca au gresit calculele. Crede-ma, stiu destul de multe de martorii lui Iehova si nu detaliez, dar nu ma forta sa deschid cutia Pandorei aici in public, daca vrei vb in privat.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Stii mai bine decat un martor? Si intelegi lucrurile la perfect? Te-ai documentat de la sursa, sau de pe internet? Astea 3 intrebari sunt importante. Nu ai inteles de mai sus ca nu au profetit nimic, ci au calculat cand se vor implini acele profetii. Informatii tipice internetului, se vede clar influenta lui in exprimarea ta. Daca ai fi discutat cu un martor, documentandu-te de la sursa, ai fi avut o alta parere, ai fi vazut clar cum vad ei lucrurile. Legat de cutia pandorei, ma gandesc ca se afla in ea si stiri conform carora martorii fabrica arme, ca sunt pedofili in Australia, fac prozelitism si alte chestii de genul. Am mai purtat discutii cu altii pe tema asta, si am facut cercetari pe baza lor, dovedindu-se minciuni. In fine, informatiile din cutia pandorei pe care le detii, asigura-te ca sunt adevarate 100%, nu pe jumatate, si daca necesita, sa fie de la sursa dovedite. Internetul e plin de hateri.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

In cutia pandorei nu se afla acel gen de stiri care pot denigra imaginea martorilor sau acuze nefondate. Informatiile ce le detin sunt rezultatul confruntarilor dintre crezul martorilor si ceea ce spune Biblia. Dar e culmea paradoxului, un musulman (eu) argumentand din Biblie in fata cuiva pentru a il face sa stea departe de pericol. Asta e inca o dovada despre binele ce il vor musulmanii aproapelui. Allahu Akbar, La illaha ilallah.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Daca,,Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.,, (2Timotei,3:16-17) Care este scopul publicatiilor oferite de Martorii lui Iehova?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Ai citit vreuna? Uite ce spune o revista in introducere:

„Această publicație își îndeamnă cititorii să creadă în Isus Cristos, care a murit pentru ca noi să putem primi viață veșnică. În prezent, el domnește ca Rege al Regatului lui Dumnezeu. "

Se bazeaza pe Biblie, pe informatii istorice si arheologice informatiile din publicatii, dar nu numai. Intra pe site si citeste una de fiecare fel. E o metoda eficienta de a indrepta atentia spre Biblie, intrucat oamenii nu ii prea dau importanta, iar acele publicatii indeamna cititorul sa citeasca versetele pe care se bazeaza informatiile. Nu isi bazeaza nimeni convingerile pe baza publicatiilor, ci pe Biblie.

Si apreciez interesul tau pentru binele meu, insa sunt ferm, si cunosc bine lucrurilewinking Nu e chiar paradox ceea ce faci. Apoi, martorii nu au nici un crez, poate vrei sa exprimi alta idee, ei bazandu-se pe Biblie, si nu e nici un pericol sa fac parte din aceasta organizatiewinking imi dau clar seama ca nu cunosti organizatia personal. Asista la cateva intruniri ale martorilor, pune-le intrebari la locurile lor de inchinare, fa cercetari singur de la sursa ca sa te convingi.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Iisus nu a inventat vreo religie din contra era antireligios

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Serios? Unu la mana, el era de religie iudaica, respecta legea lui Moise. Moartea lui a adus o schimbare in religia iudaica, care il astepta pe Mesia ca Eliberator. Pe baza mortii sale, daca toti evreii l-ar fi recunoscut ca si Mesia, iudaismul nu mai exista in prezent, ci doar crestinismul. Ce afirmi tu mai sus nu are legatura cu profetiile care s-au implinit si nici cu viata pe care a dus-o el. Daca era antireligie, nu avea cum sa fie iudaist. Alt exemplu ca Isus a fondat o religie, consta in faptul ca a avut discipoli, si in faptul ca a dat anumite legi discipolilor care il urmaru, numarul discipolilor sai nu se rezuma la 12.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

De aia nu suporta proeti din templu, de cate ori mergea la ttemplu?

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

A purtat discutii frumoase cu unii farisei care erau dispusi sa invete si care nu erau increzuti. Nu are legatura cu faptul ca nu-i suporta, nu scrie nicaieri ca Isus ii detesta. Apoi, ce treaba au fariseii cu Legea lui Moise? Legea lui Moise trebuia respectata, nu convingerile unei secte iudaice din acea vreme. Ca nu au fost in relatii bune, n-are nici o legatura cu ideea sustinuta de tine, ca nu a avut o religie. In religia iudaica a crescut, in religia iudaica a murit. A tinut sarbatorile iudaice, a pastrat legile iudaice, pe scurt a respectat Legea lui Moise. Daca si fariseii, saducheii, zelotii si alte secte iudaice ar fi facut-o, nu ar mai fi existat iudaism in prezent, ci doar crestinism.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Eu n-am nimic cu iisus dar el nu a inventat nici o religie, secta el a fost iudeu toata viata, acuma ca mai avea si el criza in care rasturna totul din templu, blestema smochini probabil varsta dar era tanar in fine

| doctorandus a răspuns (pentru Idris):

Cum ar fi: Isus si Mahomed.

| Idris a răspuns (pentru doctorandus):

Cum ar fi Isus si Muhammed ce?

| doctorandus a răspuns (pentru Idris):

Fara pregatire teologica.

| SuNaM a răspuns (pentru Idris):

Nu cred ca ti-a cerut el parerea.

| Ager a răspuns (pentru Idris):

La ce te referi mai exact?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La asta de pe TPU, religie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La aia cu dracu s-o ia.

| DarkAndDreary a răspuns:

Niciuna.

| Idris a răspuns:

Islamica.

| Kandia15 a răspuns:

Eu am auzit ca " Martorii lui Iehova" e o secta. O fi adevarat?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Kandia15):

Definitie pentru termenul „sectă": Comunitate religioasă desprinsă dintr-o religie mare (creștinism, islam, budism etc.), în vederea practicării unui cult independent, bazat pe o doctrină proprie.

Martorii lui Iehova nu s-au desprins din religie mare, gen ortodoxie, catolicism etc. „Fondarea" ei nu are legatura cu parasirea altui cult, pe baza unor neintelegeri dogmatice, astfel creându-se o ruptura. Acest cult a luat fiinta datorita lucrarii de predicare pe care o infaptuia. Ei au avut ca obiectiv studiul Bibliei si predicarea altora mesajul ei, asta unindu-i si facandu-i sa devina un cult.

Legat de unele informatii pe care le poti afla despre ei, mai ales pe internet, eu iti sugerez sa te documentezi de la sursa, notandu-le undeva si intrebandu-i despre lucrul asta. N-am putu sa nu observ ca si pe wikipedia s-au strecurat hateri care sa denatureze adevarul, gen ca ei nu cred in Isus ca fiind Fiul lui Dumnezeu, ci un profet ca oricare-altul.

https://www.jw.org/......i-o-secta/

| OnTheTop a răspuns (pentru Kandia15):

Da, ai auzit foarte bine. Este o secta care incearca sa le spele mintile oamenilor. (Poate ca aceasta exprimare a parut putin ateista dar eu sunt Crestin-Ortodox practicant, dar in nici un fel nu ii pot numi pe astia oameni care cred in Dumnezeu, la ce lucruri fac...)

| Kandia15 a răspuns (pentru OnTheTop):

Ce lucruri fac?

| Kandia15 a răspuns:

Crestin--ortodox

| Metan a răspuns:

Ateu