| anonim_4396 a întrebat:

Ce reprezinta spalarea pe creier? Cine imi recomanda carti, documentatie pe tema spalarii pe creier si recuperarea din aceasta stare?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Virgil Ierunca "Fenomenul Pitesti". E si pe net ca pdf.

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Spălarea pe creier la general reprezintă ijectarea(psihică) în suboconştienul uman a unor informaţii de orice natură cu un scop precis determinat de cel ce o face.
De exemplu, în unele armate se foloseşte aceasta tehnică pentru a şterge din memoria oamenilor informaţiile cu caracter secret, sau a crea maşini de ucidere în masă(mane). Până şi azi, există „ciobani" care spală pe creier oiţele şi aşa au apărut adepţii cultelor religioase, partidelor politice şi altele.

| HazelEyes77 a răspuns:

Spalarea pe creier, stiinta manipularii-Katheeryn Taylor.

| Mclaren12 a răspuns:

Spalarea pe creier inseamna procesul prin care un individ sau o populatie de indivizi sunt constansi sa considere adevarate niste informatii sau teorii false. In ziua de azi asta se intalneste din plin.