| Frommywindowcar a întrebat:

Ce reprezinta Steaua lui David? Este un simbol negativ pentru crestini?

5 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Varianta simplă zice că steaua (formată din două triunghiuri suprapuse) reprezintă conexiunea dintre Israel, dumnezeu și Tora.

Una din variantele complicate zice că fiecare din cele șapte compartimente formate de suprapunerea triunghiurilor reprezintă cele șapte virtuți: bunătate, severitate, armonie, perseverență, splendoare, rădăcini și regalitate.

Ca-n orice simbol religios există mai multe interpretări deci astea sunt doar unele dintre ele.

Cât despre ce reprezintă pentru creștini asta, n-am de unde să știu. Fiecare reprezentat al fiecărui cult religios are o interpretare proprie despre fiecare simbol al altor religii. Cred că e prea puțin important în contextul ăsta.

| dullcat a răspuns:

Cine este increzut si se situeaza pe un peidestal prin prisma propriei religii, da, poate spune ca este un simbol negativ.

| minrest a răspuns:

Pana si prin steaua cu sase colturi te traumatizeaza evreii? Fantastic! Ce putere are cea mai veche ura! Evreii acum au stat, armata, serviciu secret, chiar si arma atomica. Care din ei nu mai suporta ura asta viscerala a extremei drepte, a extremei stangi si a tuturor frustatilor, poate merge intre evrei. Acum puteti sa ii urati linistiti, nu mai aveti cum sa omorati evrei pe strada de cate ori va simtiti nesiguri.

| Hyperion7 a răspuns:

Cred că are o conotație negativă, dat fiind că evreii erau "însemnați" cu steaua lui David.

| EestiSodalane a răspuns:

Da