| Nykku_8736 a întrebat:

Ce reprezinta steaua lui David? Cine stie ii dau funda, eu stiu. Si nu este semn deal necuratului ca sa va fie clar! Oamenii satanistii iau furat Semnul ca sa va fie clar.

Răspuns Câştigător
| iYuuki a răspuns:

Steaua lui David sau "Magen David" in ebraica, este o hexagrama ce apare
ca simbol in perioada 800-600 i.H. Simbolul este recunoscut ca marca a
iudaismului si imagine a Israelului. Hexagrama este compusa din alaturarea a
2 triunghiuri, orientate in sus, respectiv in jos. Cele 2 triunghiuri au fost folosite
in evul mediu de catre alchimisti pentru a simbolizaapa respectivfocul.
Ce altceva simbolizeaza cele doua triunghiuri? uniunea intre femeie si barbat, echilibrul intre bine si rau, relatia dumnezeu - om si in acelasi timp, in Kabala - perfectiunea, "Sefirah Tifaret". In antichitate simbolul hexagramei a fost cunoscut ca semn al imperiului ebraic. Odata cu cucerirea acestuia si imprastierea poporului evreu, a inceput sa se raspandeasca si simbolul.

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ok. Si ce te-a suparat in halul asta? Mai ramanea sa ne ameninti, clar, ca ne dai cu vreun topor in cap daca nu ne e destul de clar.

| BlueVik a răspuns:

Din cate stiam eu semnifica scutul lui david nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, tu faci confuzie intre Steaua lui David si pentagrama. Prima este o stea in sase colturi si vad ca ti s-a explicat ce-i cu ea, iar a doua, este o stea in cinci colturi si in vremurile noastre, reprezinta semnul adoptat de satanisti. Mai departe, poti gasi pe wikipedia, istoria pentagramei.

| mikywhiteangel a răspuns:

Este un fel de cruce a evreilor. Din cate stiu, acel David avea siblolul pe armura, ceea ce il ajuta in batalie.

| postpusul a răspuns:

Bine vs. Rau, Spritul vs. Fizicul

| tarancamelia a răspuns:

Steaua lui David – este steaua cu şase colţuri, reprezentată ca un tot întreg, fără intersecţii şi linii (adică nu ca în cazul stelei de pe drapelul statului contemporan „Israel"). Sensul stelei lui David constă în aceea că ea reprezintă cele 5 simţuri principale ale omului (simbolizate prin cele 5 vârfuri, cu excepţia celui de sus), care trebuie să se supună celui de al şaselea simţ, celui mai important – năzuinţa şi ascultarea de Dumnezeu. O astfel de reprezentare, pe care o întâlnim uneori chiar pe icoanele vechi sau în interiorul bisericilor vechi (ca picturi murale), este pe deplin canonică şi creştinească. fundita.te rog...:*