| NugHond a întrebat:

Ce rost are existenta unei fiinte infinte care cunoaste eternitatea? Eu daca as cunoaste tot ce exista m-as sinucide ca nu ar mai avea sens sa traiesc(plictiseala m-ar omori inainte sa o fac eu). Si Dumnezeu asta mi se pare patetic, el in plictiseala lui eterna a creat niste creaturi mizerabile sa triasca intr-un univers infect doar ca sa se lase de lenea lui eterna? Daca el este etern si abia acum ne-a creat inseamna ca a stat degeaba o eternitate. Pentru ce mai traieste Dumnezeu? Ce naiba mai vrea sa stie, sa faca, sa cunoasca cand stie totul dinainte, cand poate sa faca orice(exceptand infinitatea de paradoxuri), mi se pare penibila divinitatea. Nu m-am referit la zeul biblic sau zeul oricarei alte religii, ca aia au infinita doar prostia si imbecilitatea avand in vedere ca sunt totul si se comporta ca niste copii alintati de 5 anisori care vor atentie ca daca nu fac urat. Aici m-am referit la o divinitate reala sau mai putin reala care nu se gaseste in religiile si cartile "sfinte" create de om.

15 răspunsuri:
| anonim4565 a răspuns:

Pai deocamdata esti limitat in gandire...dar la intelepciunea Lui Dumnezeu are o alta gandire mult mai inteligenta si mai buna decat tine.

| RAY a răspuns:

Ai dreptate, faza e cum a aparut dumnezeu desi stiintific aparitia unei finte fara sa evolueze si sa fie direct complexa e imposibil totul evolueaza in plus hidrogenul din univers e asa simplu sta ca dovada clara ca totul s-a format prin fusiune nucleara nu de un creator, omul a inventat zeii pentru mai multe motive in realitate nu exista zeii ca universul nu are nevoie de zeii si doar de gravitatie si hidrogen, timp, masa, bisonul higgs

| WR104 a răspuns:

Nu ai habar ce-i eternitatea si spui ca te-ai sinucide.
Esti cam penibil la faza asta.
Numai bine.

| NugHond explică (pentru WR104):

Adica acest nene este din totdeauna mare, tare si atotcunoscator, nu a ajuns asa prin munca grea si a fost asa din totdeauna. Ce nu inteleg la eternitate? Ca nu are inceput si sfarsit?

Dar ma rog crestinii au un retard amesetecact cu o doza de ipocrizie si rezulta o bomba de prostie, tu esti exemplu perfect penibilule.

| WR104 a răspuns (pentru NugHond):

Faci confuzii, penibilul esti tu, este prea evident.
Cum ti-ai dat tu seama ca nu a ajuns mare prin munca sau altceva si cum ai decis tu ca din totdeauna a fost mare si tare?
Imi povestesti de niste lucruri de care nu ai habar si te astepto sa te iau in serios, chiar nu pot, scuze dar pentru mine esti doar o gluma proasta.

| Scamb a răspuns (pentru WR104):

"Cum ti-ai dat tu seama ca nu a ajuns mare prin munca sau altceva si cum ai decis tu ca din totdeauna a fost mare si tare?"
Am mai vazut oameni care au probeleme capul, dar tu esti deja ca un banc cu prosti.
Pai ma crestinu lu peste din monent ce vorbim de ceva fara inceput vorbim de ceva infint, ceva care este deja totul care este deja mare si tare si un caine abia nascu si-ar putea da seama.
Te rog nu mai raspunde ca nu am rabdare cu astfel de specimene, deja depasesti lmimitele prostiei, o zi buna.

| WR104 a răspuns (pentru Scamb):

Esti intr-o mare eroare, nu ai habar de nimic si vorbesti prostii.
O zi buna si tie.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Te-ai gândit când ai pus aceste înterbări, din ce perspectivă a-i făcut-o? Părerea mea, în cel mai bun caz, din perspectiva unuia care se consideră capabil de a analiza rostul creaturilor, nu numai fizice, ci a celor spiritule. Nu crezi că încerci să sari mai sus decât capul tău?

| Scamb a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ba eu m-am sautarat de afirmatii gratuite, atata timp cat nu imi arati unde este eroarea ceea ce spui tu nu este egal decat cu 0, la fel ca si religia ta, o zi buna.
Poate o sa te duca capul sa faci mai mult decat comentarii gratuie, dar nu ma astept din partea ta la o asemenea performanta.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Scamb):

Imi pare rau de atitudinea ta. Sper ca stiinta sa te ajute sa gasesti satisfactie daca o cauti, si de ce nu sa te mai educe putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wooooow, ce revoltat esti! si amuzant pe deasupra happy.
te obliga cineva sa crezi in ceva anume? poti sa faci cu totul altceva in timpul asta decat sa postezi chestii copilaresti pe TPU la sectiunea de religie. oricum, daca asa ai ales tu... sa-i dam Cezarului ce-i al Cezarului! ce stiu eu, poate ca Dumnezeu realizeaza un pic mai bine ce inseamna un Univers intr-un echilibru perfect; o plneta intr-un echilibru perfect cum e pamantul, cu viata si ecosistem autosustenabil; un organism perfect in cele din urma. poa' ca intr-o buna zi vom ajunge sa intelegem mai bine toate astea, eu mi-as dori sa ajung sa le inteleg. Poa' ca asta e si scopul Lui, sa ne faca pe noi sa intelegem.
P.S. ar trebui sa nu mai stai pe ganduri si sa-ti satisfaci nevoia aia dupa care tanjesti asa. ma gandesc ca nici nu stii de ea, de ce nu iti aloci putin timp tie insuti sa-ti dai seama care e motivul pentru care tipi asa la toata lumea?!

| rocco09 a răspuns:

Pe scurt, intrebarea care-i?

| NugHond explică (pentru rocco09):

Am pus-o chiar in prima propozitie asa, pentru tot prostu...

| rocco09 a răspuns (pentru NugHond):

Aham, ma gandeam ca doar pentru unii prosti, dupa ai completat cu raspunsuri absurde cand nici macar nu intelegi ce exprimi! Ca mai apoi sa continui cu altele!

| abcgame a răspuns:

Eu cred ca mos craciun e gay