| IntrebariIntrebatoare a întrebat:

Ce s-a intamplat cu fecioara Maria dupa ce a murit?

Răspuns Câştigător
| iKronstadt a răspuns:

S-a măritat cu Cain, apoi a rămas gravidă cu nepotul lui Moise, l-a născut pe Baraba, iar în final s-a convertit la islamism, trăind până în clipa în care a intrat cu un Boeing 747 într-unul dintre turnurile gemene.

10 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

A ajuns in rai, a mâncat un urs, a făcut indigestie şi şi-a băgat capul in Sfânta Budă. not worthy

| danay72 a răspuns:

Are speranta de a fi in cer alaturi de Isus, intrucat ea a fost fidela pana la moarte si a continuat si dupa moartea lui Isus sa fie alaturi de crestini, primind chiar spiritul sfant.Romani8:14-17

| Archdaemon a răspuns (pentru danay72):

Tu vii cu versete din biblie si nici nu stii cum se scrie "Iisus"...

| dragos9234 a răspuns:

A mai nascut un isus

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caută pe internet viaţa Sfântului Toma trebuie să fie referire la evenimentul acesta deoarece apostolii au deschis mormântul pentru că Toma era în India şi nu reuşise să îşi ia rămas bun de la Maica Domnului când a adormit, iar când au deschis nu au mai găsit trupul, care se înălţase la cer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Apostolul Toma lumina sufletele, propovăduind Evanghelia, cînd a sosit vremea cinstitei mutări a Maicii lui Dumnezeu; şi toţi apostolii din diferite ţări au fost răpiţi de nori şi aduşi în Ghetsimani, înaintea patului Preabinecuvîntatei Fecioare. Atunci a plecat din India şi Sfîntul Apostol Toma, dar n-a putut ajunge în ziua îngropării Preacuratei Născătoare de Dumnezeu, căci Dumnezeu aşa a rînduit lucrurile pentru adeverirea cea mai vrednică de credinţă, cum că Maica lui Dumnezeu a fost luată cu trupul la ceruri: adică precum pentru învierea lui Hristos, prin necredinţa lui Toma ne-am încredinţat mai bine, tot aşa şi pentru luarea cu trupul la ceruri a Preacuratei Fecioare Maria, Născătoarea de Dumnezeu, ne-am încredinţat mai bine prin întîrzierea lui Toma "
Deci, Apostolul, sosind a treia zi după îngropare, s-a întristat foarte mult că nu s-a aflat şi el în ziua îngropării să petreacă la mormînt, împreună cu ceilalţi Apostoli, sfîntul trup al Maicii Domnului său. De aceea, cu sfatul de obşte al Sfinţilor Apostoli, au deschis mormîntul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, pentru ca Sfîntul Apostol Toma, văzîndu-i trupul, să se închine şi să se mîngîie. Deschizînd mormîntul, n-au mai aflat trupul Sfintei Fecioare, ci numai giulgiul singur; şi în acest fel s-a făcut încredinţare că Maica lui Dumnezeu, ca şi Fiul său, a înviat a treia zi şi a fost luată cu trupul la ceruri.

citat de pe :
http://paginiortodoxe.tripod.com/vsoct/10-06-sf_ap_toma.html

| rutanklan a răspuns:

Au ingropat-o.

| MasterYoda a răspuns:

A putrezit