| AvalohAlyn a întrebat:

Ce sa fac daca mi-e frica mult de moarte?
Mereu ma gandesc ca pot muri oricand si oricum si ma infioara gandul asta. Vreau sa traiesc, chiar daca acum am depresie.Mereu când mă culc, mi-e frica că nu o să mă mai trezesc.Am o frica mare de moarte.
Un sfat va rog.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer și eu sunt exact în aceeași situație și nu îmi e ușor deloc. În fiecare zi lupt cu mine însămi, și tot degeaba. Dar mă mai liniștesc puțin atunci când mă gândesc că pot găsi soluții ca să mă feresc momentan de lucrurile care mi-ar putea provoca moartea. Iau și medicamente, merg si la psihoterapie, dar tot nu mă ajută. Eu îți sugerez să te gândești că poți să te ferești de moarte, chiar dacă asta va da rezultate doar pe moment, dar măcar te mai liniștești puțin. Știu cum e, trec prin aceleași lucruri, și voi fi alături de tine.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După ce te-ai născut te așteaptă moartea. Vei muri, dar nu acum.
Dacă ți-e frică de moarte, asta este o dovadă că ești viu. Corpul tău se luptă cu moartea secundă de secundă. Milioane de microbi și viruși îl atacă și el îi distruge cu sistemul imunitar.
Problema ta este obsesia morții, care ține de un virus informatic.
Legat de asta te poate ajuta un specialist numit psiholog.

| anonimg a răspuns:

Ai două variante, și poți să alegi pe oricare dintre ele sau chiar mai bine pe amândouă:
-iti găsești de lucru, o preocupare, o responsabilitate;
- cauți să cunoști pe Dumnezeu, pentru că în felul acesta gândurile negative se vor împrăștia ca un nor, ca un abur ca și cum nu ar fi fost niciodată.
Cartea "Minte, caracter și personalitate" de Ellen White îți va fi de mare folos în ce privește cunoașterea funcționării minții, a gândurilor și sentimentelor, a psihicului uman.

| Celcestietot a răspuns:

Nu îți mai fie frică de moarte, că doar trupul îți moare, sufletul nu! Dacă consideri că ai făcut ceea ce trebuia în această viață, nu ai de ce să te îngrijoreziwinking. Dormi liniștit, că nu ți se va întâmpla nimic!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pai nu degeaba se spune ca viata e scurta nu-i asa nu are de ce sa iti fie frica fii barbat si traiesteti viata ori cat de grea ar fi.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Vedeți ce pățiți daca va încredeți in oameni? Doar Isus va poate vindeca de depresie, doar El poate binecuvânta cu pace sufleteasca după cum este scris in Ioan 14/27:"Va las pacea, va dau pacea Mea. Nu v-o dau cum cum o da lumea (Papa)..."Sfatul meu este : face-ti legământ cu Domnul Isus si ve-ti fi radical schimbat.

| Nilsson a răspuns:

Priveste partea buna a lucrurilor, daca nu aveai aceasta frica poate ai fi recurs demult la un gest extrem din cauza depresiei, dar asa frica te-a ajutat sa apreciezi darul vietii.

| Irinel15123532 a răspuns:

Toti avem aceasta frica, dar Hristos ne spune sa nu ne temem, pentru ca suntem in mana Lui orice ar fi, El va avea grija de noi, slava Lui pentru ca ne iubeste si ne-a promis imparatia. Iti recomand doua predici care vorbesc despre frica de moarte, pe mine m-au intarit acum ceva timp cand sufeream de aceasta teama. (poti trece peste cele 10 minute de cantare de la inceput)

https://www.youtube.com/watch?v=gPbsBY-BWR4&t=905s

https://www.youtube.com/watch?v=qXwQEQzbxrA&t=1188s