| anonim_4396 a întrebat:

Ce sărbătoresc martorii anul ăsta? o sută de ani de la... de la ce?

9 răspunsuri:
| costis a răspuns:

De la ultima apocalipsa a lor.

| danay72 a răspuns:

Dar martorii nu sarbatoresc cu surle si trambite.Se implinesc 100 de ani de la intronarea lui Isus in cer, ceea ce e un lucru minunat.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

"intronarea lui Isus in cer"?

Pana in 1914, unde era si ce statut avea?

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Conform Bibliei, statea la drepta lui Dumnezeu, asteptand momentul in care avea sa fie intronat si Satan urma sa fie aruncat din cer.Psalmi110:1,2,Apocalipsa12:7-12

| milan9 a răspuns (pentru Dandanache):

Fiul lui Dumnezeu de la bun inceput a sezut pe tronul de slava:

Apoc. 3, 21- "Celui ce biruieşte îi voi da să şadă cu Mine pe scaunul Meu, precum şi Eu am biruit şi am şezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui."
Apoc 4, 2 – "Îndată am fost în duh; şi iată un tron era în cer şi pe tron şedea Cineva."
Apoc 4, 10 –"Atunci cei douăzeci şi patru de bătrâni, căzând înaintea Celui ce şedea pe tron, se închinau Celui ce este viu în vecii vecilor şi aruncau cununile lor înaintea tronului"
Apoc 4, 11 – "Vrednic eşti, Doamne şi Dumnezeul nostru, să primeşti slava şi cinstea şi puterea, căci Tu ai zidit toate lucrurile şi prin voinţa Ta ele erau şi s-au făcut."

| sublime89 a răspuns:

100 de ani de ignoranta fara margini.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Este un an jubiliar.100 de ani, de cand Regele intronat de Iehova in cer, domneste in mijlocul dusmanilor sai. Alege popor nu cu sabia, ci cu iubire, cu sabia gurii sale, nimeni nu este obligat sa-l urmeze.

| KhludCiprian a răspuns:

Aici este o descriere (in engleza) in doar 5 minute cum de au ajuns "precis" martorii la profetia de 1914, facuta de un (fost) martor:
http://www.youtube.com/watch?v=G4ertpRh640

Daca ti se pare plicticos, sari 2 minute din clip si urmareste 2 minute! (deci intre minutele 2 si 4, dar si restul e suficient de interesant)

| ElenaRomann a răspuns:

100 de ani de la debutul celor 100 de transformări și reconfigurări le sectei in functie de interese.