| VyCanisMajoris a întrebat:

Ce se intampla daca mananci un ou(din fericire nu vopsit, doar fiert) in Joia Verde?
Pont:Am auzit ca nu vei putea manca satios de Paste sau nu vei avea pofta de mancare...superstitii...sau totusi e real
. Vreau si parerile voastre!

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Nu trebuie sa amestecam superstitiile babelor cu invatatura Bisericii. Biserica nu ne invata acest lucru.
Iar referitor la ouale rosii, acestea au doar valoare pur simbolice (Spovedania si Sf, Impartasanie sunt esentiale, inclusiv in aceasta perioada);

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Joia Verde? Este acesta un alt nume pentru ziua Terrei, nu-i asa?

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate vrei să spui, Joia Mare!
Dacă asta ai vrut să mănânci, să-ți fie de bine.
În rest, gura lumii slobodă.
Pa, pa.

| danay72 a răspuns:

Sunt toate niste superstitii, fara nici un temei biblic.De fapt evreii nici macar nu mancau oua de paste. Exod12:1-14

| sublime89 a răspuns:

Nu are cum sa fie real.

| Rebeca_Maria_1996 a răspuns:

Stai liniştit! Nu ti se întâmpla absolut nimic.