| andri22 a întrebat:

Ce se spune despre sarbatoarea aceasta:Schimbarea la fata! Fundakiss

Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Mi-au crescut 2 cosuri pe frunte...

| Exilee a răspuns:

Da, conform Matei 17, 1-9, Iisus Hristos i-a luat pe 3 dintre ucenicii Sai ( Apostolul Petru, Apostolul Ioan si APostolul Iacov) si i-au dus pe un munte inalt. Sub privirile acestora, Fata lui Dumnezeu a stralucit ca soarele si hainele ii devenisera albe ca lumina, iar in acel moment se aratara in slava lor Moise si Ilie. Petru, a luat cuvantul si a propus sa se contruiasca 3 colibe :una pentru Iisus Hristos, alta pentru Sfantul Ilie si alta pentru Moise.
Deodata se auzise din cer: " Acestea este Fiul Meu prea iubit in Care Mi-am pus toata dragostea Mea: de El sa ascultati!". Acestia s-au inspaimantat la auzul acelor vorbe si au cazut cu fetele la pamant, dar Iisus Hristos i-a ridicat si le-a spus sa nu s eteama, iar cand si-au intors privirile nu era decat El.

| Maxim96 a răspuns:

Iisus si-a aratat slava Sa celor 3 ucenici pre cat li se putea lor a vedea.Ca sa vaza toata slava lui Dumnezeu nu poate omul sa ramana viu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Azi e schimbarea la față? Super, înseamnă că e bal mascat în rai.Se lasă cu băută.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca Iisus Hristos si-a aratat latura Dumnezeiasca, pentru ca ucenicii sa vada si sa creada.fiindca dupa ce s-a schimbat la fata iisus le-a spus; satana v-a cerut sa va cearna.dar m-am rugat pentru voi.

| Mikhtarian a răspuns:

Iisus a urcat cu cei 3 ucenici ai sai pe munte pentru a se ruga...restul poti citi

| ctodirica a răspuns:

De astazi se schimba natura, adica apar primele semne ca ar veni toamna.