| inimadeciocolata a întrebat:

Dau funda daca imi spune cineva :Care este semnificatia religioasa in sarbatoarea Hanukka, Care sunt mancarurile traditionale?, Ce activitati se desfasoara?, si Ce ornamente sunt folosite? Nu uitati dau funda.Imi trebuie neaparat pentru ca am o tema si trebuie sa scriu.

Răspuns Câştigător
| SimoDR a răspuns:

Daca ai promis ca dai funda, iti dau si eu un link, unde o sa gasesti tot ce te intereseaza:
http://www.parinti.com/Despre_Hanukkah-articol-116.html

4 răspunsuri:
| davidutzu12 a răspuns:

Ce faci alexandra? Sunt eu david, si ca sa te ajut uite: Mancaruri traditionale:preparate din ulei, gogosi cu jeleu, clatite cu cartofi.Semnificati religioasa:victoria evreilor Macabees.Activitati ce se desfasoara:se aprind,pe rand, lumanarile din Menorah, timp de 8 zile(durata sarbatorii).Ce ornamente sunt folosite:Menorah(sfesnisc cu 8 brate), Smash(cu care se aprind lumanarile).
Of dar i-ai dat funda altcuiva crying

| inimadeciocolata explică (pentru davidutzu12):

Trebuia sa ii dau tie funda.Dar iti dau la alte raspunsuri

| TieN a răspuns:

Hanukka se sarbatoreste 8 zile si nopti si incepe undeva pe la sfarsitul lui decembrie ...si inseamna dedicatie

| FyllPistruiatu a răspuns:

Hanikka este ca si creciunul la noi doar ca e la evrei.