| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce semnifica pastele?

11 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

O scuza ca oamenii sa omoare in sange rece multe animale si sa bage in ei ca spartii dupa cateva saptamani in care s-au abtinut sa mamance carne, si ei cred ca asta le justifica atitudinea sau actiunile. Pur si simplu aceasta sarbatoare ma dezgusta total, la fel si fericirea de pe fata oamenilor care au omorat un animal nevinovat.

M-am uitat mai de mult la ceva in care oamenii erau tratati ca niste animale si crescuti la niste ferme si apoi vanduti si omorati si consumati de niste creaturi mult mai superioare.
Aici rolul animalelor a fost inlocuit de oameni, iar rolul oamenilor a fost inlocuit de niste creaturi gigantice.
Mi-a placut mult conceptul si m-a facut sa realizez ca daca asta s-ar intampla si in realitate, oamenii ar realiza cat de gresit e ceea ce fac ei.
Imi amintesc ca oamenii de acolo considerau asta ca si o nedreptate fata de ei, si ma intreb, oare cum de oamenii nu considera asta ca si o nedreptate acum? Cum de ei sunt complet ok cu uciderea si consumarea animalelor, dar nu ar fi ok cu inversarea rolurilor?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Mayhem666):

"omoară cu sânge rece animale"
"au omorât un animal nevinovat"

Și eu pot spune că mă dezgustă astfel de gândiri duse la extrem când vine vorba de animale.

Animalele se mănâncă, nu se omoară doar din sadism. Așa e firesc.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu stiu ce ti se pare tie firesc.

Răspuns utilizator avertizat
| Florin9Florin9 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am auzit, nu sunt de acord cu asta, sau cu felul cum își bate lumea joc de tauri prin tradiția cu corida, sau alte cazuri de genul.

Nici cu cei care sunt vegetarieni sau vegani nu am o problemă, am chiar prieteni care sunt, e alegerea lor.

Dar să zici de cei care sacrifică animalele crescute de ei sau cumpărate pentru a le mânca că ar fi niște "semicriminali" e exagerat.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

O sărbătoare creștină universală happy în care ne amintim de învierea lui Isus Cristos, fiul lui Dumnezeu(Iehova) big grin Funda?

Răspuns utilizator avertizat

Poate în trecut.winking Eu mă raportez la vremurile de actualitate... big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Angela_Maria_2001 a răspuns:

N-ai pus ș deci e vorba despre spaghete/paste deci provin din Italia si o fost produse in japonia