| AlexeHellsing a întrebat:

Ce simbolizează ruperea catapetesmei în două?
Primul răspuns este premiat!

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Templul avea trei părţi: curtea, Sfânta şi Sfânta Sfintelor. Catapeteasma era ceea ce despărţea Sfânta de Sfânta Sfintelor. Acolo nu intra oricine, ci numai Marele Arhiereu, şi acela odată pe an. Prin Jertfa Mântuitorului, ceea ce era simbol şi preînchipuire a devenit realitate şi palpabil. Putem spune că Domnul a ieşit din Sfânta Sfintelor şi a venit la fiecare dintre noi. Vălul care ne despărţea de El nu mai e necesar.

| AlexeHellsing explică (pentru RaduMD):

Se poate spune că acesta este jumătate de răspuns, dar există un... săi zic simbol.

| AlexeHellsing explică (pentru RaduMD):

Dacă nu răspunde nimeni până la ora 20:00 îți dau fundița.

| AlexeHellsing explică (pentru AlexeHellsing):

Scuzați greșeala.
Varianta corectă : Noul Testament se rupe de Vechiul Testament.

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Credinciosii crestini au vazut in Isus Hristos adevaratul Templu, templul trupului care se reconstituie la inviere şi care devine adevaratul loc de cult (Ioan 2, 19-21).Prin Isus avem intrare la Tatal. Orice vom cere in Numele Lui vom primi.

| DyNo a răspuns:

Inseamna ca biserica are nevoie de renovari.

| AlexeHellsing explică (pentru DyNo):

Care biserică, nu cred că este vorba de vreo biserică în această întrebare.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Distrugerea crestinismului thinking

| AlexeHellsing explică:

Nu, încercați în continuare.

| AlexeHellsing explică:

Catapeteasma Templului din Ierusalim despărțea Sfânta Sfintelor de restul Templului. Tot ce a spus RaduMD a fost corect, dar nu este tot. Catapeteasma se poate spune că a fost întruchiparea Bibliei. Momentul în care s-a rupt, Noul Testament se rupe de Noul Testament. Acesta e al doilea simbol arătat în Templul din Ierusalim.

| BogdaneluluI a răspuns:

Usa deschisa de la Mormantul Domnului.

| Ana235 a răspuns:

Ruperea catapetesmei in Vinerea Mare este momentul mortii Mantuitorului.