| RAY a întrebat:

Ce simplu rezolva unele persoane chestii de genul de ce ploua? da dumnezeu asta rezolva cu ceva fenomenul? il explica?

la fel si cu big bang, nu stim ce la provocat,dar sa ne grabim in afirmati bagam pe dumnezeu si gata,asta nu e progres asta e lene fuga de ratiune, sa spunem ca l-am baga pe dumnezeu in big bang,se naste alta intrebare cum a aparut dumnezeu?
daca a aparut in afara timpului,timpul deja exista desi cine a creat timpul?
daca e in alta dimensiune, cum s-a putut crea acea dimensiune, concluzia raspunsurile primitive au nevoie de raspunsurii rationale bazate pe dovezii

dar totusi uni evolueaza spre ratiune am fost suprins sa gasesc ateii pe unde merg, e foarte bine ca ei nu se multumesc cu explicatii primitive si rationale

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fac creştinii se numeste argument prin ignoranţă.Cam aşa sună versiunea de argument prin ignoranţă pe care o folosesc creştinii: nu pot să-mi explic ceva, deci înseamnă că un Dumnezeu e în spatele acelei chestiuni. Acestea fiind spuse, rezultă conform aceluiaşi tip de raţionament jignire adusă raţiunii că:

1. Am văzut un căcat într-un veceu. Atât de complex era acel căcat încât nu am reuşit să-mi dau seama cum ar fi ajuns să existe în acel veceu. De bunăseamă, l-a făcut un Dumnezeu.

2.Nu am nici un fel de explicaţie pentru gradul de complexitate al unei celule. Drept urmare, Dumnezeu şi-a băgat coada în construcţia acelei celule; nu ştiu ce-i aia evoluţionism, deci viaţa a fost creată de către Dumnezeu (prin magie).

3. Odată când eram copil şi culegeam gândacii de Colorado de pe cartofi, i-am văzut reproducându-se. Nu pot să-mi explic de unde ştiu ei cum să se reproducă, deci este clar că există un Dumnezeu care le şopteşte la ureche cum să facă treaba.

4.Nu pot să-mi explic cum există oameni care trăiesc în secolul XXI şi încearcă să demonstreze existenţa dumnezeilor şi dracilor prin apel la ignoranţă. Rezultă că există un Dumnezeu care i-a sărăcit la "duh".

5. Unii oameni spun că pentru a face copii, trebuie să te angajezi în activităţi sexuale. Eu nu pot să-i cred, deci e clar că pe copii îi aduce barza.

6. Când am descoperit la baza pomului de Crăciun nişte bomboane, şi singura explicaţie care mi s-a oferit a fost că acelea au fost aduse de către Moş Crăciun, am ajuns la concluzia că există un Moş Crăciun. (Sper că s-a prins cineva că glumeam, n-am crezut niciodată in Moş Crăciun. Nu reuşesc să-mi dau seama cum se face că unii pot să tragă vreo concluzie din faptul că le lipsesc nişte cunoştinţe, alta decât aceea că le lipsesc nişte cunoştinţe, dar sper că psihologii vor duce o muncă susţinută şi vor descoperi acest mister. Sau, pot să fac apel la ignoranţă şi să cred că sunt posedaţi de diavolul prostiei care le-a luat minţile.)

Ce suntem, de unde venim, unde ne ducem şi care este sensul vieţii? Un copil poate fi îndreptat să caute singur răspunsurile prin investigaţie intelectuală onestă, aflând în timpul procesului de căutare informaţii adevărate despre ce este viaţa şi despre istoria Universului. Acelaşi copil poate fi minţit cu anacronicele prostii religioase, astfel fiind oprit din căutare şi din procesul de informare. Iar dacă mă intrebaţi pe mine care este scopul vieţii, răspunsul este evident: scopul vieţii este să te intrebi în perpetuitate.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poţi demonstra stiintific cum s-a format Universul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Bine înțeles că pot să îți spun teoria care am auzit-o, iar mie personal mi se pare cea mai logică. Dar de demonstrat cu certitudine 100% nu se poate. Certitudinea nu o găsești decât în matematică. Oricum dacă vrei să îl aduci pe Dumnezeu în locul neștiinței noastre îți recomand: http://www.spital-obregia.ro/

| 1Mihai1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Bine înțeles că pot să îți spun teoria" Da' de spus, n-o spui...

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Hai să o spun cât mai simplu. Știm că în univers există materie și antimaterie. Dacă le combinăm rezultă nimic. Asta înseamnă că procesul ar putea fi inversat. Adică dintr-un nimic obitinem antimaterie și matierie.
E o teroie mai nouă, la care lucrează câțiva fizicieni brilianți.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Hai să o spun cât mai simplu. Știm că în univers există materie și antimaterie. Dacă le combinăm rezultă nimic. Asta înseamnă că procesul ar putea fi inversat. Adică dintr-un nimic obitinem antimaterie și matierie.
E o teroie mai nouă, la care lucrează câțiva fizicieni brilianți."
Da! N-am ce spune, foarte bună demonstraţie...

| RAY explică (pentru 1Mihai1):

Acum in continuare, pentru ca nu ti se poate demonstra big bang cum vrei tu, vei crede in dumnezeu, discutiile cu tine sunt o imensa pierdere de timp

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Isi pierzi timpul, el deja stie totul

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Păi de ce să cred in Big Bang?

| RAY explică (pentru 1Mihai1):

Păi de ce să cred in dumnezeu?
de ce ai crede in dumnezeu?

| RAY explică (pentru 1Mihai1):

Daca tot sti tot ea zi-mi ce inseamna matematica ca stiinta?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Imi raspunzi la intrebare cu o alta intrebare?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Am spus eu că ştiu tot?

| RAY explică (pentru 1Mihai1):

Tu stii cum a aparut big bang, sti totul, toti oamenii de stiinta sunt nebunii, tu esti inteligentul lumii, hai ca ies, daca chiar tear interesa ai vedea un documentar, ai citi o carte

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Cand am spus eu asta? Da, exact ca tine fac majoritatea ateiilor cand nu mai ştiu să raspundă la o întrebare. Esti un las.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Ce demonstraţie vrei nene? vrei 10 pagini de ecuaţii ca să le citesti să te convingi?
Ti-am zis 0=-1+1.Aici nu vorbim de magie, vrbim de ştiinţă care are un limbaj matematic.
Eu nu am spus că asta e 100% sigur, spre deosebire de tine, care tu şti pur şi simplu că Dumnezeu a fost, dar de unde dracu, numai tu şti...
Magia există dacă crezi, ceva in genu nu?
Și în plus încalci niște legi logicie, spui că Dumnezeu a creat totulo, dar habar nu ai cum a apărut Dumnezeu, deci rezultă că este etern, iar apoi vi sa iti fac eu demonstraţii? Nu iţi este ruşine aşa un pic?
Eu nu sunt mulţumit cu raspunsuri magice aşa că prefer ştiinţa, care nu are răspunurile la toate intrebariile, dar măcar le cauta fara incetare spre deosebire de religie, care opreşte evoluţia.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru anonim_4396):

" spui că Dumnezeu a creat totulo, dar habar nu ai cum a apărut Dumnezeu," Tu spui ca Big Bang-ul a creat Universul, dar habar nu ai cum a apărut el.
Deci îmi spui tu de ce să cred in Big Bang? Ca raymusic nu mi-a raspuns, la fel ca tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1Mihai1):

"Deci îmi spui tu de ce să cred in Big Bang?"
Pentru că avem dovezi cムbig-bangul chiar a existat, dar nu avem nici o dovadă REALĂ că Dumnezeu există sau a existat(înafară de mintea omului, având în vedere că este creaţia omului)
"Dovezile că a existat un Big-Bang sunt pretutindeni: în teoria relativităţii a lui Einstein, în detecţia radiaţiei relicvă a Big-Bang-ului şi în descoperirea că spaţiul primodial nu era omogen (existau zone cu densitate mai mare sau mai mică decât media).

Imediat după Big-Bang, materia, energia şi spaţiul s-au format şi Universul era incredibil de dens şi fierbinte. Întrebarea care apare în acest moment este: ce exista înainte de Big-Bang? Acesta este una din întrebările la care ştiinţa nu poate da un răspuns. Teoria actuală explică apariţia Universului până la un moment dat, foarte apropiat de începutul său. Modelul se opreşte cu o fracţiune de secundă înainte de Big-Bang."

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Văd că vrei să cunoşti și să te informezi, dar nu o face pe siteul ăsta te rog. Sunt foarte multe siteuri de profil care explică acest fenomen cosmologic pe înțelesul tuturor.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau să cunosc nimic din ştiinţă!
" Întrebarea care apare în acest moment este: ce exista înainte de Big-Bang? " La asta am vrut s-ajung. Deci, nu se poate demonstra în totalitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Știm că a avut loc, deocamdată nu stim toate raspunsurile, eu ți-am răspuns de ce să crezi în Big-Bang și nu în iluzii.

"Nu vreau să cunosc nimic din ştiinţă!"

Păi dacă nu vrei să cunoști știința de ce mai pui astfel de întrebări? Ca să-ți deomnstrezi ignoranța? Sau să dovedești că ignoranţa=Dumnezeu exact cum am scris la primul raspuns de la această întrebare? Cred că un psiholog poate să iţi raspundă mai bine de ce ignoranţă= Dumnezeu.
Aşa se intebau şi saracii greci cum a apărut fulgeru şi au gasit răspunsul, era Zeus bine inţeles! Cum se putea să nu fie Zeus? Of of, nimic nu inveţi din istorie, dar probabil nici istorie nu şti, ca nu te interesează nici istoria, am dreptate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Apropo nici teoria gravitaţiei nu se poate demonstra în totalitate, deci Dumnezeu dă gravitaţia, asta e clar pentru toată lumea sper. Dacă nu ar fi fost Dumnezeu să ne dea gravitaţia am fi zburat prin spaţiu, asta este incă o dovada ca Dumnezeu exista 2-0 creştini, bravo!

| 1Mihai1 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Tu pan' la urmă ce eşti? Ateu sau creştin laughing?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Dacă asta ai înțeles din ultimul post e grav. Caută explicația aici http://dexonline.ro/definiție/ironie
Nu e păcat să cauţi această informaţie, repet nu este un păcat! De fapt ar trebui să ai şi tu o curiozitate puţin mai mare, că este un păcat să inlocuieşti realitatea cu o iluzie.

| SaveTheNature a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca exista explicatii sau nu pentru anumite fenomene asta nu inseamna ca nu exista Dumnezeu.
Si in fine acest megasistem interminabil, nu este rezulatul unei pure intamplar.
O creatie are nevoie de designer.
O actiune are nevoie de un "actionator"
La toate lucrurile, fenomenele, din univers exista explicatii.
Insa o singura intrebare nu are raspuns De ce existam? Si raspunsul e simplu:
Asa a vrut Dumnezeu.
Stiinta nu poate si nu va putea dezlega aceasta taina.
In plus, lumea spirituala nu poate fi explicata pamanteste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

"O creatie are nevoie de designer.
O actiune are nevoie de un "actionator" "

Și un creator are nevoie de un creator dacă mergem după același raționament. Dacă la tine nu e valabil același lucru, tot raionamentu tău e fals.

"Insa o singura intrebare nu are raspuns De ce existam? Si raspunsul e simplu:
Asa a vrut Dumnezeu."
Să înțeleg că existăm că așa au vrut muşchii lui God? Trist, foarte trist(gandirea ta nu afirmatia fără susţinere).
Dacă te referi la "de ce existăm" că și scop asta depinde de fiecare persoană în parte. Fiecare își crează singur propiul scop după care se ghidează în viață, al meu este să îmi pun întrebări și să cau răspunsuri până mor. Oricum întrebarea este puțin puerilă, este ca și cum m-ai întreba de ce există un munte. Îți pot spune de ce există muntele ca fenomen geomorfologic, dar de ce există ca și scop nu are rost să întrebi.

"Stiinta nu poate si nu va putea dezlega aceasta taina."
Ştiința nu se ocupă cu astfel de întrebări, poate găsești ceva prin filosofie. Dar caută și caută și caută, până găsești sau până mori, nu alege varianta cea mai ușoară și cea mai leneșă, adică Dumnezeu(religia).

"In plus, lumea spirituala nu poate fi explicata pamanteste."
Atunci te las pe tine să explici "magiceşte" sau "extratericeşte", eu prefer raţiunea mulţumesc.

44 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Dar de ce trebuie sa traim cu atatea intrebari?

Nu putem trai pur si simplu?

| kamykaze88 a răspuns:

E mai usor sa fii politeist si cu durere in... faringe

| RAY explică:

Nu le inteleg pe naiba nu vor, exact ca tine cum sa nu intelegeti

| 1Mihai1 a răspuns:

Păi dacă nu ştim ce a provocat acel Big Bang, atunci de ce crezi în el?

| RAY explică (pentru 1Mihai1):

Pai nu stim cum a aparut dumnezeu,
atunci de ce sa credem in el?
in primul rand big bang nu-i o zitate sa crezi in el, a crede nu inseamna credinta sau doctrina, religie etc
a fi convins de ceva e un lucru absurd
eu nu cred in nimic, tu crezi asta e diferenta

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

"a fi convins de ceva e un lucru absurd " Tu eşti convins că nu există Dumnezeu...

| RAY explică (pentru 1Mihai1):

Tiam mai zis, si mi-ai dat fundita ai uitat, nu sunt convins de nimic, mai nou aud tot felul de teorii cum ca traim o iluzie

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

"eu nu cred in nimic, tu crezi asta e diferenta" Tu ai spus că nu crezi în nimic, nu eu.

| RAY explică (pentru 1Mihai1):

A crede nu inseamna ca esti convins,ca ai credinta pentru acel lucru, sunt dovezii ca a existat acel big bang si desi cred il el,chiar fara el,fara evolutie fara toata stiinta tot ateu as fi,ateii au fost in grecia antica, in egiptul antic, erau si sumerienii ateii, ateii au fost mereu, ateismul nu este o credinta, este doar o negare a zeiilor

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Sincer, nici tu nu ştii dacă crezi sau nu în Big Bang.

| RAY explică (pentru 1Mihai1):

Eu am spus ca nu am certidudinea 100 %, dar teoria mi se pare rationala

| AlexeHellsing a răspuns:

Păi, câteodată răspunsul simplu e cel bun.
Dar dacă pui problema așa, întotdeauna Dumnezeu va fi răspunsul.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Du-te si culca-te

| RAY explică (pentru AlexeHellsing):

La mintea ta sigur ca da

| AlexeHellsing a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Vezi că faci de râs ateii. Ei măcar gândesc, greșit, dar gândesc.
Tu, nu prea.

| RAY explică (pentru AlexeHellsing):

Tu gandesti?

| unbaiatanonim a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Asa este, ateii gandesc, poate gandim noi gresit, dar tu nu gandesti deloc.

| AlexeHellsing a răspuns:

Acel așazis big bang a creat minciuni și umbre.
Dumnezeu a creat tot ce a fost, este și va fi.
Nu-mi pasă câte clipuri de you tube, wikipedia sau alte siteuri unde să existe dovezi referitoare la acest diavol de care credeți că e ceva senzațional. Nu-mi pasă de acei savanți cu teoriile lor. Dumnezeu există și acesta e adevărul, chiar dacă ateii îl vor refuza. Degeaba vor căuta să corupă creștinii, căci mereu se va găsi un drept mai puternic (NU VORBESC DESPRE MINE). Voi ateii sunteți nerecunoscători, îl luați pe cel ce va adus pâinea și-l omorâți în fața voastră și din a altora. Credeți că nu va veni și ceasul vostru când vă veți deștepta? Când veți regreta anii în care ați stat în întuneric și vă veți pierde nădejdea. Bucurațivă astăzi de antihrist ca mâine să vă decapiteze. Nu e bine fraților, nu așteptați până în ziua de mâine, faceți ce trebuie făcut astăzi. Creșteți în credință căci nu va putea vrăjmașul să scoată un brad falnic. Sincer nu cunosc prea bine teoria big bang, dar nu vreau s-o cunosc, omul a putut atâția ani să trăiască cu Dumnezeu fără neplăceriile
vieții noastre de astăzi, în care ne omorâm pentru bucăți de hârtie. Nu ne-a dat Dumnezeu viața pentru asta. Ne-a dat-o pentru a fi toți frați și surorii, să-L iubim pe Dumnezeu ca singuru nostru Părinte. Iar asta nu se va întâmpla cu antihrist printre noi, în ochii noștri, în urechile noastre, în gurile noastre, în mințiile noastre. În ziua de mâine creștinii vor înflorii, foștii atei vor înverzii și la rândul lor vor înflorii, iar ateii cei încăpățânați se vor usca și vor pierii în focul iadului, în care vor fi liberi să se închine lui big bang.

| unbaiatanonim a răspuns:

Argumente la ce? Tot ce zice ala e eronat, vroiai sa incep sa ii repet ceva ce nu ii va intra in cap niciodata?