| RAY a întrebat:

Sincer eu cred ca universul a aparut in urma acelui big bang si a evoluat pana in prezent fara vreo interventie divina, desigur ca inca nu stiu ce a provocat acel big bang am stat m-am gandit stiti cum as rezolva daca bag ceva supranatural, dar cu asta nu se rezolva nimic, trebuie sa explic cum a aparut acel zeu, in concluzie explicatile supranaturale cer explicatii rationale, in concluzie din nou va cer sa numai afirmati nimic in legatura cu dumnezeu pro existenta sa pentru ca nu puteti explica aparitia lui sau puteti dovediti

Răspuns Câştigător
| NouaOrdine a răspuns:

Mă ce pot să îți spun despre big bang, este că s-ar fi format din divizarea materiei și antimateriei.

Știm că dacă aducem împreună materie și antimaterie rezultă nimic, iar acest proces poate fi inversat. de exemplu 0=1;-1. 1(materia); -1(antimateria). Sunt câțiva fizicieni geniali care lucrează la această teorie(lucrează la formule matematice să o demonstreze) cu ajutorul sfintei matematici, singura știință de necontestat.Decât să spui că totul a fost făcut din magie mai bine încerci să înțelegi cu adevărat ce s-a întâmplat. Acești atei care mereu caută ne aduc progresul nu creștinii care iau totul de-a gata.

36 răspunsuri:
| Anonimgirltpu a răspuns:

Nu poti cere asa ceva. Fiecare crede ce vrea. Ti-ar place ca un crestin sa iti ceara sa nu mai spui de big bang?
Hai totusi sa ii acceptam pe cei de langa noi asa cum sunt.

| RAY explică (pentru Anonimgirltpu):

Ba da, daca el miar dovedi ca nu a existat

| Anonimgirltpu a răspuns (pentru RAY):

Nici tu nu poti dovedi clar si palpabil ca big bangul a existat cu adevarat. Ce e in trecut ramane acolo pana o sa se inventeze masina timpului si o sa aflam adevarul. Sincer chiar astept asta cu nerabdare.
Greseala care o faci tu e ca nu accepti pe cel de langa tine asa cum e. Ai vrea ca toti sa fim ca tine. Afla ca e imposibil. Unii mai cred si in altceva. Asta e diversitatea. Ai o rautate in tine si o ura fata de crestini incredibila. De parca ti-ar da in cap cu ceva faptul ca cel de langa tine nu are aceleasi idei ca tine. Suntem diferiti in tot ce facem si in tot ce gandim. ACCEPTA ASTA SI NU MAI JUDECA PE ALTII.

| RAY explică (pentru Anonimgirltpu):

Nu pot accepta cea ce cred alti, cred ce vreau, nu judec pe nimeni, desi nu am voie sa ma exprim tu te crezi in era comunista fata

| Anonimgirltpu a răspuns (pentru RAY):

Nu am zis sa accepti ce cred altii am zis sa ii accepti pe ei asa cum sunt. Nu judeci pe nimeni? Ba judeci si inca foarte aspru pe cel de langa tine... il judeci pana la ură. Nu a zis nimeni sa nu te exprimi. Exprima-te, date cu parerea dar fara sa judeci, fara sa jignesti si fara sa te dai in cur si-n cap ca tu ai dreptate. Nici tu si nici crestinul nu a fost acolo cand s-a creat Pământul. Asa că poate nici unu dintre voi nu are dreptate.
După câte am vazut esti cam obsedat de chestia asta de a convinge oamenii ca o divinitate anume nu are cum sa existe. Fă-ţi frate o viaţă, nu crezi ca exagerezi cu asta?
Ce crezi ţine pentru tine pentru ca NICIODATA nu vei reusi sa convingi toata omenirea ca ai dreptate chiar daca ai avea.
Si apropo, chiar crezi ca nu am citit articole de genul ala? Am citit si stiu despre ce e vorba cand aud de big bang.

| Geass a răspuns:

Totul este posibil.Creştinii nu vor să accepte această teorie deoarece după ei dacă această teorie este adevărată ei nu mai au un scop, mentalitatea creştinismului este că omul are o misune aici, că trebuie să o persoană bună si toate celelalte şi nu pot acceptă că sunt doar fiinţe nimic special super natura.

| unknownn a răspuns:

Alta intrebare de **** la care sunt date 2 pagini de raspunsuri si mai de ****.
De ce intrebarile de genul primesc cate 50 de raspunsuri, iar intrebarile in care cineva chiar are nevoie de ajutor primesc doar cate 1-2?

| martzian a răspuns:

Dragul meu, daca nu vrei sa auzi nimic despre Dumnezeu atunci ai postat intrebarea la o categorie nepotrivita. happy

| EmaS a răspuns (pentru martzian):

Chiar asa, de ce nu a postat la Stiinta-Filozofie?! laughing

| RAY explică (pentru EmaS):

Cine tia murit

| RAY explică (pentru martzian):

Nu am gasit categoria miturii monderne

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Mama cumnatei mele.Dar stii ce ma bucur? A cerut sa i se faca botezul pe patul de suferinta.

| RAY explică (pentru EmaS):

Era ortodoxa?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Inainte, da.

| RAY explică (pentru EmaS):

Pai ortodoxii care nu se botezeaza la voi ajung in iad?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu, Dumnezeu stie.Dar este scris Marcu 16:16,, Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit.,,

| RAY explică (pentru EmaS):

Pai a fost o data botezata, acum a doua oara acelasi lucru

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Botezul este marturia unui cuget curat.Adica marturisesti
cu gura ta ca vrei sa il urmezi toata viata.

| RAY explică (pentru EmaS):

Aia poti si fara botez, o poti face personal cu dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are you a rocket scientist? if u are, please build me a spaceship.

| Kyrie a răspuns:

Nici cei mai mari savanti nu au descoperit teoria big bangului, doar au formulat anumite minciuni, cu alte cuvinte nimeni din intreaga planeta nu stie darmite TPU, sa fim seriosi

| RAY explică (pentru Kyrie):

Nici crestinii

| i86e2 a răspuns:

Uneori fluctuatiile cuantice ajung la inflatie cosmica si creeaza universuri.

Universul nostru a fost creat de o fluctuatie cuantica si la inceput au existat cantitati aproximativ egale de materie si antimaterie, dar prin alt efect cuantic a existat o asimetrie si dupa anihilarea materiei cu antimateria, a ramas putina materie, care formeaza universul pe care-l vedem. Asimetria a fost de 1 la un miliard, si asta reiese si din calcule si din dovezi, care arata ca pentru fiecare proton din univers exista un miliard de fotoni in radiatia de fond cosmic.

| cei7pitici a răspuns (pentru i86e2):

Prea-inteleptule explicami si mie, am inteles ca universul a fost creat de o "fluctuatie cuantica„ si la inceput „au existat cantitati aproximativ egale de materie si antimaterie"deci am inteles cum a fost creat universul insa aceste cantitati aproximativ egale de materie si antimaterie cum au fost create? ai sa imi spui ca au existat din todeauna?! Sau a existat un atom? si acel atom de unde a aparut? Cum naiba zau asa continua cu teoriile ca poate ai sa gasesti tu raspunsul la ceea ce stiinta nu a gasit pana astazi si poate primesti si un premiu Nobel pe facebook.

| i86e2 a răspuns (pentru cei7pitici):

Fluctuatii cuantice se petrec peste tot si tot timpul. Practic, din nimic apare tot timpul ceva, nimicul e instabil. Ai putea sa zici ca nimicul nu poate exista, deci exista ceva peste tot si dintotdeauna. Daca din nimic nu ar putea aparea ceva, atunci nu ar exista nimic, e evident. Teoretic, universuri apar tot timpul.

| cei7pitici a răspuns (pentru i86e2):

Nesatisfacator raspunsul tau, mai incearca, mai cauta!

| theStraightEdgeSavior a răspuns:

Sincer eu nu cred in dumnezeu, la fel de bine as putea crede in extraterestii costumati in cowboy, acum sa fim seriosi daca dumnezeu exista de ce raul exista, se spune ca el e atotputernic si bun insa daca el poate distruge raul si nu vrea asta nu inseamna ca el e rau sau daca vrea si nu poate asta nu inseamna ca el nu e atotputernic? biblios in greaca=carte de povesti...deci?
se spune ca dumnezeu a creat oamenii dupa chipul sau din lut, cam asa ceva se spune si in pinochio doar ca el a fost facut din lemn dupa chipul unui copil si a prins viata...religia a fost facuta pentru oamenii slabi nu prea inteligenti ca sa le dea inceredere, eu am 23 de ani si sunt ateu de la 12, si uite ca traiesc am 2m inaltime vreo 100kg si sunt sanatos tun.
PS:nu sunteti ocrotiti si nu aveti nimic in plus daca credeti intr-un personaj imaginar

| 1DobreMihai1 a răspuns:

Asa este interesant...dar tousi oamenii cred in el ca intr-un zeu si eu chiar m-am rugat cand am avut nevoie la el si in cele mai multe cazuri mi s-au dat rezolvari incredibile si care nu cred ca ar fi aparut fara sa ma rog...

| indiaqueen a răspuns:

Mai bine te-ai gandi la viitorul tau pe lumea cealalta... Unele lucruri nu le poate intelege absolut nimeni, decat sfinti, si doar Dumnezeu pentru ca este necesara o altfel de gandire, o altfel de logica.Noi ne gandim de exemlu asa:
laptele vine de la vaca, vaca vine de la mama vacii si asa mai departe. funda?

| RAY explică (pentru indiaqueen):

Ai fost acolo, sti ca exista?

| indiaqueen a răspuns:

Nu,dar il simt si este in tot ceea ce fac.Nu dar de ce ar minti? ce ar aveacastigat? Dupa ce s-a rastignit pe cruce numai ca sa va salveze pe voi de chinurile iadului...tu nu poti sa intelegi ca el s-a jertfit pentru noi niste nimicuri?

| RAY explică (pentru indiaqueen):

Si eu o simt pe zana maseluta, si nebunii de la sanatoriu simt tot felul de lucruri ele exista? poti dovedi ca sa jerfit?

| Bennyy a răspuns:

Daca dumnzeu a declansat big bangu ce mai faci? Ai sa il judeci pentru faptul ca ne-a dat viata?