| William a întrebat:

Ce stiti despre cele patru fapturi vii mentionate in apocalipsa? "patru fapturi vii, pline cu ochi pe dinainte si pe dinapoi".

Răspuns Câştigător
| martzian a răspuns:

Cele 4 fiinţe vii (6b-8a) – comparând cu descrierile din Ezechiel 1:4-14 şi 10:20-22 seamănă cu heruvimii lui Dumnezeu:

- „Pline de ochi" şi cu „aripi" – o referinţă la înţelepciunea şi sfinţenia lui Dumnezeu văzută în creaţia lui Dumnezeu.

-Leu, viţel, om şi vultur – Ce înseamnă aceste simboluri? Explicații date:

1. Referinţă a creaţiei lui Dumnezeu care împreună îl slujesc şi îl laudă – ele duc la îndeplinire voia lui Dumnezeu.

2. Unii interpreţi biblici spun că acestea ar fi fost stemele celor 4 tabere sub care se aşezau în pustiu poporul Israel (Numeri 2:3, 10, 18, 25, respectiv Iuda (Leul), Efraim (Viţelul), Ruben (Omul) şi Dan (Vulturul) cu referinţă la profeţiile făcute de Iacov despre fiii săi (Gen.49)

3.Referinţă a lui lucrării complete a lui Isus Cristos, prezentată în cele patru Evanghelii (Matei – Isus, Regele lui Iuda; Marcu – Isus, Robul lui Dumnezeu; Luca – Isus, Fiul Omului; Ioan – Isus, Fiul lui Dumnezeu.
(Credit: Pastorul Florin Enescu)

| William explică (pentru martzian):

Spre surprinderea mea am avut rabdare sa citesc tot ce ai scris acolo.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mie mai mult imi place apocalipsa in varianta zeiilor nordici, cica cei mai tari monstrii se lupta cu eroii mari e o lupta mortala la final mor totii, oamenii traiesc mai departe, apocalipsa nu va exista niciodata de asta sunt sigur, al trelea razboi mondial da va vi

| William explică (pentru RAY):

Ce legatura are apocalipsa cu cele patru fapturi vii? Doar ca am mentionat eu cuvantul? Eu am cerut informatii despre cele patru fapturi vii nu despre zeii nordici si povestile lor.

| RAY a răspuns (pentru William):

Ca e un basm apocalipsa

| William explică (pentru RAY):

Dar nu are nicio legaura cu ce am intrebat eu...