| mentholinks a întrebat:

"Apocalipsa 5:6 Şi la mijloc, între scaunul de domnie şi cele patru făpturi vii şi între bătrâni, am văzut stând în picioare un Miel. Părea înjunghiat şi avea şapte coarne şi şapte ochi, care sunt cele şapte Duhuri ale lui Dumnezeu, trimise în tot pământul." Sa inteleg ca Isus acum are trup de miel cu sapte coarne?

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cartea Apocalipsa este o carte plină de simboluri.Fiecare simbol se refera la ceva anume. Nu tot ce citești în această carte este literar.

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns:

Am o nedumerire, daca mielul avea 7 coarne si 7 ochi, bilute cate avea 7 sau 14?

| CinevaAnonimă a răspuns:

Este spus metaforic. Iisus este numit in diferite feluri(Fiul Omului, Mielul lui Dumnezeu, etc). Scrie in Apocalipsa ca cele 7 Duhuri sunt 7 Biserici(popoare crestine). Fiecare lucru reprezinta cate ceva.

| SergiuMT a răspuns:

Nu. Isus Cristos este Mielul de jertfa care a fost injunghiat. Acesta a fost batut, i-a fost sfasiata pielea de la bici, a fost batut, palmuit scuipat si pironit pe cruce, acestea facandu-le pentru iertarea pacatelor si de aceea este Mielul de jertfa (care era pentru iertarea pacatelor in Vechiul Testament).
Oricum trebuie sa facem diferenta intre Vechiul si Noul Testament. Vechiul Testament arata ceea ce noi trebuie sa facem pentru mantuire. Noul Testament arata ce Dumnezeu a facut pentru mantuirea noastra.
Dar Isus nu are trup de miel cu sapte coarne, e doar o aluzie la ceea ce El a facut, dar din cauza ca s-a intrupat, El are trup si in Ceruri, caci a fost ridicat la cer cu tot cu trup.