| Purgatoriu a întrebat:

Ce sunt sectele mai exact? Exista doar secte de satanistii?

12 răspunsuri:
| sandra2012 a răspuns:

Secta - comunitate religioasa desprinsa de biserica oficiala respectiva. Grup (inchis) alcatuit din adeptii unei doctrine (filozofice sau politice)

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns:

Aiurea!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In domeniul religiei se numesc secte denominatiunile religioase care au mai putini membri si este o denumire oarecum peiorativa. Secte exista in toate religiile importante. Numai bine!

| Tania a răspuns:

Sectele sunt adunari de oameni ingrupuri mai mici cred.
Secte sunt mai multe, nu doar satanisti.

| nesuferit a răspuns:

Ortodoxismul e tot o secta

| annkaa a răspuns:

CEau:*
sectele sunt grupuri de persoane care formeaza o comunitate religioasa...happyda doar satanististraight face

| Nede a răspuns:

In mare parte da

| Madu2027 a răspuns:

Un grup de oameni care se închină lui satana, sacrifică animale şi iau parte la ritualuri păgâne, bizare şi pline de rău. În realitate, totuşi, multe dintre secte apar mult mai inocente decât sunt. Definiţia specifică, din punct de vedere creştin, a sectei este aceea a unui grup religios care neagă unul sau mai multe adevăruri fundamentale ale Bibliei. Sau, în termeni mai simpli, o sectă este un grup care învaţă pe oameni lucruri care îi conduc pe aceştia către o cale care nu duce la mântuire. Prin distincţie de o religie, o sectă este un grup care pretinde că aparţine creştinismului, cu toate acestea neagă adevărurile fundamentale ale creştinismului biblic.

| Purgatoriu explică (pentru Madu2027):

De fapt au regula care le interzice sa omoare animale.

| fanporsche a răspuns:

Exista si secte de cretini, vezi Martorii lui Iehova.