| HerculePoirot a întrebat:

Ce v-a determinat pe voi, ateii, sa Il respingeti si sa Ii negati existenta lui Dumnezeu? Ati fost pur si simplu indoctrinati de alte persoane sau asa ati simtit voi de cuvinta? De unde ura asta fata de El? De ce credeti ca existenta Lui se bazeaza numai pe faptul ca "nu intervine"? In primul rand ar trebui sa va intrebati:Meritam sa ni se arate? Iar dupa aceea,ce ar rezolva daca ni s-ar arata? Toata lumea ar trai in pace si armonie? Nu ar mai exista rau? Eu unul refuz sa cred asta.
P.S:Nu sunt o persoana religioasa, ci credincioasa(ca sa nu imi iau hate cu biserica).

40 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Sa inteleg ca tu crezi si in Mos Cracin sau ca nu ai o gandire logca?
Una din doua. Oricm a fi nu te ajuta prea mult.

| HerculePoirot explică (pentru Inferno):

Pai nu cred in Mos Craciun, cred in spiritul Craciunului.De altfel, tu nu sarbatoresti Craciunul sau Pastele? Si daca da, atunci de ce le mai sarbatoresti daca nu crezi in spiritul lor? Doar asa sa bei pana cazi sub masa si sa te distrezi?

| Mircea08 a răspuns (pentru Inferno):

Mos Craciun satanistii l-au creat, si asta pentru ca parintii SA-SI MINTA COPIII cu laponia, cu renii, si cu cel care aduce jucarii. Ce interes ar avea parintii ca sa nu le spuna ca ei sunt cei care fac daruri, si pe ei ar trebui sa-i iubeasca copiii, nu pe un mosneag despre care va auzi mai tarziu ca nici nu exista. Diavolul vrea sa faca pe parinti sa minta si pe copii sa-si piarda increderea in parinti deoarece mint ca la usa cortului.

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Nu vorbi prosti, Sfântul Nicolae din Myra (Demre) reprezintă sursa primară de inspirație pentru Moș Crăciun. El a trăit în secolul al patrulea și a fost un episcop creștin al provinciei Licia din Anatolia bizantină, fiind renumit pentru faptul că împărțea cadouri oamenilor săraci, El a dăruit câte 100 de galbeni la trei fete sărace înainte de a se mărita pentru ca acestea să nu ajungă să se prostitueze.[

https://ro.wikipedia.org/wiki/Mo%C8%99_Cr%C4%83ciun

| Mircea08 a răspuns (pentru RAY):

Daca in loc de informatii vrei basme, citeste si "codul lui Zamolxe "si o sa gasesti acolo ca mos craciun era tatal lui Zamolxe care de bucurie ca a avut un copil a mers in sat si a dat copiilor daruri.
Si daca tor veni vorba, asa zisul sfant Nicolae din Mira, inventatorul lui mos craciun chiar crezi ca era sfant? de cand sfintii se ocupa cu propovaduirea minciunilor?
Treaba e alta - nu stiti ce e ala un sfant! voi chiar credeti ca sfintii sunt cei din calendar care au fost declarati sfinti de catre Sfantul Sinod, asa cum a facut sfinti si pe asa zisii sfinti parinti care nu au fost altceva decat niste preoti nici mai buni si nici mai rai decat astia de azi.

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Eu ti am spus ce scrie pe net, nu am auzit de ce ai scris tu, adu o dovada

| Mircea08 a răspuns (pentru RAY):

Sunt multe locuri in care se scrie despre codul lui Zamolxe, eu am citit mai demult, crezi ca mai stiu in care articol?
Si nici nu are importanta asa cum lipsit de importanta era si de la ce vine numele de "Dunarea" si care tot acolo era explicat. Pe atunci se numea "Dunara" si venea de la zeul soarelui "RA' care se oglindea in "duna" (valuri).

| Inferno a răspuns (pentru HerculePoirot):

"Pai nu cred in Mos Craciun"

Ok, atunci apare intrebarea:
Ce te-a determinat sa il respingi si sa il negi pe Mos Craciun?

Ideea e ca daca nu crezi in Mos Craciun si ai un IQ cat de cat decent ar trebui sa iti poti raspunde singur la intrebare.

| HerculePoirot explică (pentru Inferno):

Ohh vai, ce raspuns inteligent mi-ai dat, vezi ca ti-a ramas putina stiinta pe coltu gurii.Citeste comentariul in intregime si nu lua fractiuni din el, tu, persoana cu iq decent!
Contra-intrebare:al tau depaseste temperatura de afara?

| Inferno a răspuns (pentru HerculePoirot):

Mda, era evident inca de la inceput. Dar ma bucur ca ai clarificat lucrurile chiar si mai mult.

| HerculePoirot explică (pentru Inferno):

Ma bucur si eu ca ai demonstrat inca odata cat poti happy Hai salut, "maestre"!

| doctorandus a răspuns:

Cum sa spun: cand eram ateu nu-l uram pe Dumnezeu, era ca si cum l-as fi urat pe Mos Craciun sau Greuceanu. Pe multi atei cititul Bibliei i-a impins la ateism.

| RAY a răspuns:

In primul rand traim in democratie si fiecare are libertatea de a crede in orice doreste,fara ca dea socoteala cuiva,TPU este un site care promoveaza asta

Ce v-a determinat pe voi, ateii, sa Il respingeti si sa Ii negati existenta lui Dumnezeu?

in primul rand ce e ateismul?
ateismul este o pozitie provizorie de lipsa de credinta pentru un zeu sau toti,si tu esti ateu pentru mii de zeii si oare cum ai raspunde la asta sunt curios,in concluzie cu toti suntem atei fata de unul sau mai multi zeii,ateismul nu are dogme, credinte, doar teismul are dogma, credinta, tu urasti alti zeii in care nu crezi? meriti sa ti se arate brahma oare? vezi daca ai fi sincer ti ai raspunde singur la intrebari ai intelege un ateu din moment ce tu esti ateu

| RAY a răspuns:

Acum 2 ore | Nilsson a răspuns:
Indoieli cred ca a avut orice om in viata lui, dar categoria numita generic „atei" sunt mai activi in mediul virtual unde e singurul loc unde pot sa se afirma si dupa capul lor ei cred ca in felul acesta par mai destepti e cat sunt de fapt.

indoiala este pacat de moarte, desi ma indoiesc ca un crestin se intreaba ceva vreodata despre religia lui

| RAY a răspuns:

Cum 1 minut | Nilsson a răspuns (pentru HerculePoirot):
Esti un caz fericit daca nu ai avut momente de indoiala. Eu am avut o perioada cand imi pierdusem credinta si au fost niste ani pierduti din viata mea.
Trasatura principala a ateismului este vanitatea, cand esti ateu ai impresia ca esti deasupra celorlalti, ca esti un om al ratiunii nu al credintei oarbe si uite asa cel rau iti castiga incet-incet sufletul.
Multumesc lui Dumnezeu ca m-a scapat.

parca iisus spunea sa nu judecam aproapele si ne rugam pentru ei, faza cu vanitatea, eu vad ca cei care numara banii pe Youtube nu sunt atei, nici cei care se dau mari nu sunt atei, cu minciuna nu ajungi in rai, daca tu asta ai inteles din ateism clar nu ai fost in veci ateu, multi atei sunt voluntari, in fapt tarile cu cei mai multi voluntari sunt tarii atee

| SG1995 a răspuns:

De ce ai urâ ceva ce nu exiată? O logică minimă ne demonstrează că zeul biblic nu există, că mai e și altceva și asta-i adevărat.

| mentholinks a răspuns:

Tu esti cel indoctrinat. Daca te nasteai in Iran erai musulman iar in India erai hindus. Ateii au ales sa nu creada in Dumnezeu din cauza lipsei dovezilor si nenumaratelor contradictii si lucruri improbabile din Biblie.

| HerculePoirot explică (pentru mentholinks):

Si de ce te ataci asa? Eu doar am intrebat prietene, nu e nevoie sa fii triggered.Nu incerc sa conving pe nimeni de convingerile mele si nici tu nu ar trebui. Oricum nu imi schimba nimeni si nimic mentalitatea si credinta.Eu doar vream sa vad acest lucru din mai multe perspective.Salut!

| xerxes1 a răspuns (pentru HerculePoirot):

"Oricum nu imi schimba nimeni si nimic mentalitatea si credinta."
Adica ai o minte rigida si idei fixe?
Poate suferi de o anumita forma de TOC (tulburare obsesiv-compulsiva).
Se manifesta foarte des in randul credinciosilor.

| HerculePoirot explică (pentru xerxes1):

Nu,inseamna ca nu sunt influentabil si manipulabil ca majoritatea dintre voi care v-a dat unu o boaba si ati luat-o toti in gura......Boala aia ce ai numit-o tu se refera la altceva, dar nah, traiasca Google nu? Salut!

| mentholinks a răspuns (pentru HerculePoirot):

Pentru ca spui dintr-o data mai multe minciuni. Majoritatea ateilor n-au nicio legatura cu divinitatea, nu o resping si nu o neaga, pur si simplu nu ii intereseaza si nu sunt indoctrinati cum spui tu fiindca ei pur si simplu refuza sa creada in ceva care ar putea sa fie peste noi. Eu sunt credincios btw dar sunt impotriva celor ca tine fiindca generati hate la adresa lui Dumnezeu cand puneti intrebari din astea atacand alti oameni care nu va imparatasesc credinta.

| xerxes1 a răspuns (pentru HerculePoirot):

"Inseamna ca nu sunt influentabil si manipulabil"

Adica ai idei fixe.
Am inteles.
Esti prost dar esti si mandru de asta.

| HerculePoirot explică (pentru mentholinks):

Eu generez hate? Cu ce i-am atacat eu pe ei? Cu ce am generat eu hate? Ca am vrut sa vad lucrurile si din perspectiva lor? Ca am pus niste simple intrebari? Cred ca esti certat cu limba romana daca asta ai inteles din tot ce am zis eu.Cred ca greseala a fost a mea cand am crezut ca pe acest site se poate discuta civilizat dar m-am inselat.E plin de ghertoi care se cred buricu pamantului si daca nu le impartasesti ideile te fac prost (vezi xerxes1).

| xerxes1 a răspuns:

Povestirile evreilor se refera la un personaj numit YHWH care detinea ceva tehnologie dar avea si probleme psihice.
Ca sa intelegi asta trebuie citit Vechiul Testament cu atentie.Alti mari credinciosi se multumesc doar cu cateva pagini din Noul Testament si cu palavrageala preotului la biserica de Paste si de Craciun.

| Steregoi a răspuns:

Evreii vedeau faptele de putere ale lui Dumnezeu si tot destrabalati erau si nu erau mai buni.

| Nilsson a răspuns:

Indoieli cred ca a avut orice om in viata lui, dar categoria numita generic „atei" sunt mai activi in mediul virtual unde e singurul loc unde pot sa se afirma si dupa capul lor ei cred ca in felul acesta par mai destepti e cat sunt de fapt.

| HerculePoirot explică (pentru Nilsson):

Eu nu am nici cea mai mica urma de indoiala.Nimeni si nimic nu poate sa imi schimbe dragostea si devotamentul pe care i-Le port lui Dumnezeu.Eu doar vream sa privesc lucrurile si din perpectiva lor sa vad care e motivul pentru care un om s-ar putea indeparta de Dumnezeu.Mai sus un user m-a facut "prost" pentru simplul fapt ca nu impartasesc aceleasi ganduri si idei cu el deci inclin sa cred ca nici ei nu prea au habar de ce au decis sa se "converteasca", poate doar asa, ca "e la moda"...

| RAY a răspuns (pentru HerculePoirot):

Acel user nu este ateu, pentru voi toti care nu sunt de secta voastra sunt atei inclusiv ortodoxi, catolici sau insati diavolul

| Nilsson a răspuns (pentru HerculePoirot):

Esti un caz fericit daca nu ai avut momente de indoiala. Eu am avut o perioada cand imi pierdusem credinta si au fost niste ani pierduti din viata mea.
Trasatura principala a ateismului este vanitatea, cand esti ateu ai impresia ca esti deasupra celorlalti, ca esti un om al ratiunii nu al credintei oarbe si uite asa cel rau iti castiga incet-incet sufletul.
Multumesc lui Dumnezeu ca m-a scapat.

Cat despre respectivul user, nu te consuma prea mult din pricina lui, e un personaj cu vechime la aceasta categorie, el crede ca extraterestii populau planeta acum cateva mii de ani si ca relatarile din Biblie de pe muntele Sinai descriau un extraterestru care pilota o nava metalica ce scotea fum.
Ti-am zis asa ca sa stii si tu cu cine ai de-a face, nu-ti pierde timpul cu el.

| HerculePoirot explică (pentru RAY):

Cine a zis asa ceva? De ce ma bagi in aceeasi oala cu cei care au spus acele lucruri? Ma cunosti personal? Stii cum gandesc? Te rog frumos sa nu mai generalizezi si sa nu ponegresti pentru ca eu nu am facut-o si ar fi frumos ca nici tu sa nu o faci!

| RAY a răspuns (pentru HerculePoirot):

Fi mai atent, nu vorbeam cu tine

| HerculePoirot explică (pentru RAY):

Acum o oră | RAY a răspuns (pentru HerculePoirot):
Acel user nu este ateu, pentru voi toti care nu sunt de secta voastra sunt atei inclusiv ortodoxi, catolici sau insati diavolul.

Esti sigur?

| RAY a răspuns (pentru HerculePoirot):

Care parte nu e adevarat? nu spuneti voi ca nu sunteti din lume, ca cei din lume sunt pacatosi si ca satana posedeaza pe cei care nu au credinta

| HerculePoirot explică (pentru RAY):

Ummm,sunt destul de sigur ca nu am spus eu asta... Poate tu stii mai bine decat mine cand vine vorba de ce am zis...

| RAY a răspuns (pentru HerculePoirot):

Eu nu am ca ai spus si ca asta cred multi din sectele prezente in ro

| Mircea08 a răspuns:

Sinplu :
Daca nu Dumnezeu nu intervine atunci cand avem o probleme Il criticam de ce nu intervine
Daca intervine, Il criticam ca de ce se baga in viata noastra
Cui ii ceri tu sa spuna ce e drept si ce nu? Celor care sunt impotriva dreptatii, si sunt asa pentru ca au ciuda pe Dumnezeu si pentru asta nu suporta nimic din ce a zis El ca e bine, printre care "sa fii drept"?
Eu habar nu am cum poti sa critici pe cineva care iti spune ca e bine daca esti normal si traiesti normal.

| HerculePoirot explică (pentru Mircea08):

Nu am prea inteles ce vrei sa zici dar vreau doar sa iti spun ca eu nu am criticat pe nimeni.Pana la urma este alegerea voastra daca credeti in ceva sau nu, nici nu ma intereseaza.Eu doar intrebam sa vad cum privesc si cei din cealalta tabara lucrurile.No hate frate.Salut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateii nu resping nimic, ei cerceteaza si apoi isi trag concluzia lor. Daca tu spui ca 2+2=5 un ateu vine si iti spune ca de fapt face 4. E solutia logica si matematica prin care a ajuns singur la concluzia asta. Daca tu crezi cu inversunare ca face 5 atunci ateul prin logica si calcule matematice ajunge la concluzia ca tu esti prost. Asta nu inseamna ca te uraste ci inseamna ca mai crste cu ceva statistica cu prosti. Daca te doare nu reciti raspunsul meu de doua ori, decat sa fii in dureri mai bine da skip mai departe.