| RAY a întrebat:

Cu totii suntem ateii doar ca tu ai un zeu in plus fata de mine

cum este sa negi existenta a 2700 de zeii? ce v-a determinat sai negati?

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pentru că sunt convinsă ce restul forțelor spirituale identificate de oameni cărora ei se închină sunt de fapt demoni( cei 2700), doar Trinitatea creștină e cauza necauzată și susținătoarea existenței, a vieții.

| casablanca40 a răspuns (pentru ania):

Adeptii celorlalte 2700 de zeitati considera orice zeitate exterioara lor ca fiind demon. Cine are dreptate tu sau ei? Consideri ca credinta ta este mai puternica ca a lor? Te consideri mai speciala?

| ania a răspuns (pentru casablanca40):

Dumnezeul meu e creatorul universului.Am citit o carte, îi zice Veșnicia din inimile lor, care vorbește de diverse popoare, unele care nu au auzit niciodată de tradiția iudaică sau creștină și care sub diverse denumiri( scrie acolo care) recunoșteau un creator imaterial al existenței cu un caracter moral asemănător celui biblic.Cred că oricine se închină unui astfel de creator se închină Dumnezeului meu.Nu e cazul lui Alah, despre care Mohamed a susținut că i-a cerut să-l divorțeze pe fiul lui vitreg de soția lui ca să se însoare cu propria noră, ceea ce a și făcut. Dumnezeul meu nu i-a cerut niciodată așa ceva.

| dinca42 a răspuns (pentru ania):

Ce te face sa fii convinsa si sa folosesti aceste cuvinte mari?
Si de ce te exprimi d-zeul meu?
d-zeul e al tuturor celor cu imaginatia scazuta
nu doar al tau.Eu sunt ateu dar de curiozitate din dorinta de a ma documenta mai pierd timp pe la categoria asta.

| ania a răspuns (pentru dinca42):

După ce îl întâlnesti pe Dumnezeu, nu mai ești același.

| dinca42 a răspuns (pentru ania):

Esti pocaita?
L-ai intalnit pe dumnezeu?
Si daca da povesteste-mi cate ceva.happy

| ania a răspuns (pentru dinca42):

Am fost agnostică, relativistă câtiva ani.Pe urmă după căsătorie am fost foarte intrigată de relția specială pe care soțul meu o avea cu Dumnezeu. Dacă în mintea mea totul era nesigur și tot tabloul se rasturna in funcție de ultima carte citită, el era convins de ceea ce credea, toate aveau o logică și o ordine, un sens. Uneori citea din Biblie și ruga o oră, două și ieșea din camera unde fusese singur cu o lumină în priviri, o bunătate și o fericire venite parcă dintr-o altă lume pe care disprețul meu că e prea fanatic cu chestiile religioase ori superioritatea pe care o abordam, nu le puteau atinge.Erm intrigată că nu e nervos pe mine că sunt rea ci îi e milă de mine că sunt departe de Dumnezeu.Invidiam fericirea lui cu Dumnezeu din care eu mă simțeam exclusă.Mi-a spus -totul e între tine și El, dacă te hotărăști să-ți dai viața în stăpânirea lui, El poate să-ti dea iubire, eu nu am cum să te ajut! Mi se părea absurd, dar odată când eram singură acasă, am încercat totuși.Am zis ceva de genul, Dumnezeule dacă exiști, chiar îți dau viața mea. Dacă poți să pui iubire, deși mie nu-mi vine să cred, în sufletul meu, aici sunt să te văd! Sunt conștientă că cineva ar putea spune că ce a urmat a fost doar în creierul meu, dar mi mi s-a revelat în suflet o nouă prezență, atît de iubitoare și care îmi vorbea printr-un fel de gânduri foarte intense, dar percepute ca distincte de gândurile mele.Mă îndemna să-l întreb, Tata, ce nu e bine în viața mea.Și El îmi raspundea- ai fost plină de răutate față de soțul tau, atunci ai greșit prin idolatrie, ai pus un om în locul meu, alți idoli ai tări sunt inteligența, cultura, relativismul, ai foarte multă mândrie, cere sângele lui Hristos să-ti curățească mintea.M-a copleșit o asemenea părere de rau, am plâns că L-am întristat prin toate aceste lucruri și parcă după fiecare lucru pentru care îmi ceream iertare mi se ridicau stânci de pe suflet și sufletul meu era inundat de o asemenea feiricire încât nu cred că există ceva comparabil pe pământ.Parcă mi s-a luat un văl al necredinței de pe ochi și am înțeles cu toată ființa Cine și de ce m-a creat.

| dinca42 a răspuns (pentru ania):

M-ai convins esti singura crestina in adevaratul sens al cuvantului de pe sitehappy
Nu precum EmaS si mai sunt cativa!
Eu sunt ateu dar cand vad pe cineva care chiar crede si are si un raspuns bun cand il intrebi "de ce?" si imi raspunde asa"cine ne-a creat atunci"sau te miri ce, ma scoate din sarite ignoranta sa.
Dar tu chiar crezi si stii in ce.Bravo!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ania):

Bai la naiba cu demoni vostri asa sunteti si voi pentru ei dar cu ce naiba este dumnezeul vostru mai diferit ca zei antici mai rahatilor. M-am saturat sa vad toate aceste prosti crestine.

Răspuns utilizator avertizat
| Raynn a răspuns:

Iubesc fanaticii religiosi de pe TPU, parca ai vorbi cu un zid din caramizi.

| RAY explică (pentru Raynn):

Si eu sunt scarbit de ei, ei pratic te obliga sa devi crestin nu pot concepe sa fi diferit sa ai idei diferite majoritatea sunt pocaiti dintre acesti fanatici

| RAY explică (pentru Raynn):

Eu de aproape un an le citesc raspunsurile acelasi repetate desigur, cred ca am sa le dau ignor