| timoteidoi a întrebat:

Oare din ce cauza se plang credinciosii ca numarul ateilor creste, si spun ca Dumnezeu NU exista, pentru ca nu ateii sunt de vina ca biserica l-a ascuns pe Dumnezeu in ceruri unde nu i se poate fi dovedita existenta Sa?
Daca l-ar fi ascuns pe Dumnezeu nu in ceruri care nu se stie unde sunt, ci de ex. in galeriile de soareci de sub biserica sau poate pe planeta Marte. pentru ca atunci stiinta il putea gasi, studia si analiza si atunci nimeni nu i-ar fi contestat existenta!
Credeti ca biserica si-a tras singura presul de sub picioare prin faptul ca l-a "ascuns" pe Dumnezeu acolo unde nimeni nu -i poate dovedi existenta?

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu se lasa gasit de cei ce Il cauta cu o inima sincera si curata.

| BlackSulphur a răspuns (pentru EmaS):

Adica cei ce nu cauta cu adevarat dovezi, nu?

| Buresbista123 a răspuns (pentru EmaS):

HAHAHA nu mai minti---http://www.youtube.com/watch?v=r74Od9qv6-E
El se lasa gasit de oameni slabi cu o minte inchisa...

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Buresbista123):

El se lasa gasit de oameni care si-au largit orizontul si pot sa Il vada prin credinta.

| EmaS a răspuns (pentru BlackSulphur):

Eu am dovezi ca Dumnezeu exista. El locuieste in inima mea.

| Buresbista123 a răspuns (pentru EmaS):

Pot sa fie deluzionali prin credinta, ai putea sustine acelasi punct de vedere si pentru Mos Craciun, omanii religiosi sustin o dogma imorala si falsa, pacat pentru omenire...

| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Ce atribute de dumnezeu ai si eu nu stiam?!

| EmaS a răspuns (pentru Buresbista123):

De ce pacat?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Este gresit sa faci asemenea comparatii.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Nu am nevoie de asa ceva! Pe Dumnezeu Il iubesc din toata inima mea cu toata fiinta, cu fiecare celula a mea.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Iubire da, dar nu curvie, adulter.
Dumnezeu este dragoste.

| Maxim96 a răspuns (pentru timoteidoi):

Da tu ai mare iubire ca jignesti pe toti aici?

Răspuns utilizator avertizat
| Maxim96 a răspuns (pentru timoteidoi):

Prin iubire sunt de acord, dar nu prin a face dragoste cu persoana iubita.Trebuie pe El sa-L iubim.

Răspuns utilizator avertizat
| Buresbista123 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=r74Od9qv6-E,nope tocmai asa a rezistat atat,in timpurile in care au fost scrise cartile religioase Marte nici nu exista pentru omenire, decat asa pentru cativa, aduti aminte ca au fost tot felul de zei denumiti dupa planete, si inca ceva daca spui ca DZ sta pe Marte, inseamna ca el nu e pretutindeni...

Răspuns utilizator avertizat