| Vernusio a întrebat:

Ce viata au calugarii crestini? Dar cei budisti? Cam ce fac ei de obicei?

31 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ce se vede la televizor.

| milan9 a răspuns:

In nici un caz "ce se vede la tv" cum afirma un tendentios sectant, tot la fel cum NU stirile de la ora 5 sunt reprezentative pentru viata unei familii normale.
Calugarii au program permanent de rugaciune ("cu rugaciunea inimii"- "rugaciunea lui Iisus") impletind in permanenta propriile aitivitati de (ascultare permanenta de staret) cu rugaciunea...

| Mclaren12 a răspuns:

Calugarii crestini sunt niste sclavi religiosi si nu prea au libertate ca asta promoveaza religia lor. Probabil tot ce fac ei este sa slugareasca pe la manastiri si sa se roage de 5 ori pe zi ca musulmanii.

Calugarii budisti probabil practica meditatia si artele cu adevarat spirituale cu care au fost invatati de cand este budismul. Am citit ca unele cunostinte pagane spirituale (budismul este pagan) au fost ascunse in Tibet pentru a putea fi protejate de opresiunea bisericii catolice detinute de evrei. Asa este cand religia iubirii distruge popoare intregi si converteste oameni cu pretul vietii lor si acum tot voi indoctrinatilor va simtiti ofensati cand mai discutati cu cineva care chiar spune lucrurilor pe nume.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Evrei au calugari?

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Daca sunt evrei care detin manastiri, evident ca au. Poate sunt si calugari crestini evrei.
Sa stii si tu ca mai marii lideri religiosi ai BOR sunt evrei, inclusiv preabogatul Daniel. De fapt, daca ai sti sa recunosti unul, ti-ai da seama ca o gramada de preoti din Romania sunt evrei.

| Anonimusqwer a răspuns (pentru Mclaren12):

Mclaren12, ce ai impotriva Bisericii? De ce tot postezi comentarii strucatoare de suflet tital neintemeiate?! Daca nu crezi in Hristos, Cel impreuna slavit cu Tatal si cu Duhul Sfânt intr-o Ființă nu minți si pe altii cu aceste lucruri!

| Tetrahidroxoaluminat a răspuns (pentru Mclaren12):

De ce dai astfel de comentarii stricătoare de suflet?! Eşti documentat despre ceea ce spui dintr-o sursă sigură? Ştii oare că zice Hristos "Cel ce voieşte să vină după Mine să se lepede de sine să-şi ia Crucea sa şi să-mi urmeze mie." Deci nu este nimeni obligat să se călugărească.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Anonimusqwer):

Trezeste-te la realitate. Biserica nu este decat o institutie de manipulare si spalare a creierului omului de rand. Asta este in prezent, in evul mediu, biserica era o arma de distrugere in masa. Milioane de pagani au fost torturati pana la moarte pentru ca au refuzat sa se converteasca la crestinism si de frica torturii restul oamenilor, s-au convertit oarecum formal ca sa scape de moarte. Ia cauta tu informatii despre "Statuia fecioarei Maria" sau "Leaganul lui Iuda", ca sa vezi exemple de aparate prin care erau torturati paganii. Biserica crestina condusa de evrei a instaurat o dictatura semi-comunista in care Europa a fost macinata si decimata de saracie si boli, in timp ce bisericile erau atat de mari ca-ti dadeau lacrimile. Mai pune-te si-n locul victimelor bisericii catolice si nu te mai simti jignit ca ti-am ofensat programul pe care tu il numesti religie.

"strucatoare de suflet"
Ce stricatoare de suflet? Crestinismul este cel mai periculos virus la adresa sufletului. Evreii care au inventat biserica si crestinismul au distrus aproape toata cunostinta pagana care era folosita de oameni pentru a-si imputernici sufletele. Crezi ca degeaba crestinismul condamna ocultismul? In evul mediu biserica ucidea vrajitoarele si ocultistii ca pe muste pentru ca ei reprezinta un obstacol in avansarea agendei comuniste a evreilor.

"Daca nu crezi in Hristos"
Nu, eu nu cred ca o oaie in toate basmele. Daca Isus Cristos a existat in realitate, nu are absolut nicio legatura cu biblia. O gramada de concepte care ii sunt atribuite in biblie au fost furate din numeroase religii pagane antice. Multi Zei au fost rastigniti, au murit si au inviat, au savarsit minuni prin intermediul puterilor oculte, si astea nu sunt fapte concrete, ci alegorii spirituale care au legatura cu perfectarea si iluminarea sufletului. Pana si cei 12 apostoli sunt furati de pa pagani. Un covan este un grup mic de 12 ocultisti plus al treisprezecelea care este liderul, exact cum era si Cristos printre stafiile lui biblice.

"nu minți si pe altii cu aceste lucruri"
Va mintiti singuri bosulica, nu aveti absolut nicio dovada ca zeul vostru biblic ar exista. Voi nu faceti decat sa credeti orbeste in iluzia ca daca duceti o viata mediocra si va supuneti doctrinei iudeo-crestine o sa vina zeul din biblie sa va salveze sufletele. Traim intr-o lume de rahat din cauza evreilor si al crestinismului lor (de asemenea si al islamismului modern, ca tot ei l-au inventat). Tu ai citit vreo pagina de biblie? Ai vazut cati oameni a omorat Yehova si viata comunista promoveaza crestinismul? Nu inteleg de ce as sta sa-ti explic ca nu exista zeul evreilor ca pana si ei care au creat crestinismul au recunoscut ca zeul lor este fals. Evreii de rand sunt niste oi la fel ca si europenii si americanii si restul crestinilor dar elitele evreiesti care detin putere in lume sunt constienti de faptul ca zeul iudeo-crestin este inventat.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Tetrahidroxoaluminat):

Nu exista sursa sigura din punctul asta de vedere pentru ca voi intotdeauna le discreditati. N-ai nevoie de nicio sursa, doctrinele crestine si istoria bisericii vorbesc de la sine. Daca esti capabil sa gandesti dincolo de cartea de vrajitorie a evreilor numita biblie ar trebui sa realizezi cat rau a putut sa aduca crestinismul omenirii.

Si Cristos nu a zis niciodata ce ai scris tu acolo pentru ca nu a existat niciodata. Sa te calugaresti inseamna sa renunti la orice viata privata si libertate si sa duci o viata de sclavie in folosul bisericii, lipsit de orice spiritualitate.

| Tetrahidroxoaluminat a răspuns (pentru Mclaren12):

Domnule, daca nu vrei sa intelegi niste lucruri si nici nu poti macar da argumente plauzibile si adevarate, daca continui sa aduci grave blasfemii fara a recunoaste, din mândrie, ca gresesti si nici chiar tu nu crezi nebuniile pe care le spui, va trebuie sa fac dupa cum a zis Sfantul Apostol Pavel: "De omul eretic, după întâia şi a doua mustrare, depărtează-te, ştiind că unul ca acesta s-a abătut şi a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit."(Ep. Tit, cap. 3, 10-11). Daca ai auzit de Iulian Apostatul care in viata lui s-a luptat mult contra lui Hristos (si implicit contra Bisericii), la sfarsitul vietii sale, fiind sleit de puteri si nereusind sa ii plece spre paganism pe credinciosi, ultimele sale cuvinte au fost: "Ai biruit, Nazarinene!" Daca insa vrei sa afli ceva fara a mai fi pornit cu neintemeiate vorbe, luând lucrurile pe rand, putem vorbi. Iar religia nu contrazice stiinta, ci o completeaza, anumite teorii fiind insa nedovedite si tin de latitudinea fiecaruia sa le creada: cine se cosidera (din) maimuta, treaba lui.

| Tetrahidroxoaluminat a răspuns (pentru Mclaren12):

Stii oare ca de Boboteza o portiune (in zona in care S-a botezat Hristos) din raul Iordan "curge" la deal? Daca nu crezi, du-te in Palestina si vezi sau intreaba pe cineva care a fost.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Tetrahidroxoaluminat):

"Domnule, daca nu vrei sa intelegi niste lucruri "
Pe ce fundament arunci tu acuzele astea? Dintre noi doar eu ti-am adus argumemte si dovezi istorice.
Daca tu ai credinta oarba si ai iluzia ca basmele crestinismului sunt reale, asta nu reprezinta catusi de putin un argument concludent.

"care in viata lui s-a luptat mult contra lui Hristos"
Unde ai vazut tu asta, in biblie? laughing
Ioan Apostatul s-a nascut in anul 331 e.n. Conform bibliei, multi oameni cred ca semi-zeul biblic s-a nascut in perioada 5, 6 i.e.n - 3-5 e.n. Deci chiar daca am presupune ca Isus Cristos a existat cu adevarat, este o diferenta de peste 300 de ani intre perioada in care se presupune ca a trait el si perioada in care a trait Iulian Apostatul. Din ce carte de basme ai citit aberatiile pe care le-ai spus? Daca o fi existat vreun mozaic numit Isus Cristos, nu are nicio legatura cu biblia pentru ca nu exista dovezi ca ar fi existat asa cum descrie biblia. Aproape toate fenomenele care-l caractetizeaza au fost furate de evrei de la pagani: moartea si invierea, savarsirea de minuni, rastignirea etc.

"Iar religia nu contrazice stiinta"
Nu am zis nimic de stiinta. Urasc si ateismul si urasc si programul vostru care a distrus lumea. Sunt convins ca daca nu ar fi fost evreii cu tora si crestinismul lor paganii ar fi avansat enorm in astia 2000 de ani si in ziua de azi fara indoiala nu mai existau boli si poluare pentru ca ele au fost create intentionat de evrei prin corporatiile lor. Stiinta ar fi fost o sursa de cunoastere a spiritualitatii, nu o industrie asa cum au facut-o evreii.

| Tetrahidroxoaluminat a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu la acela m-am referit. Spune ce ai spune, dar daca ma contrazici asa neintemeiat, eu te las in lumea ta bolnava...

| Tetrahidroxoaluminat a răspuns (pentru Mclaren12):

Si ma iarta daca te-am suparat!

| Mclaren12 a răspuns (pentru Tetrahidroxoaluminat):

Si care-i faza? Am auzit si de locuri din Romania unde apa urca la deal.
De ce ai pune asta pe seama lui Cristis? Exista cumva marturii din perioada presupusei sale existente despre portiunea aia ca ar curge la deal? Asta este o poveste la fel de falsa ca si "profetiile" biblice care de fapt au fost create de evrei.

Si nu mai exista Palestina. Evreii le-au furat pamanturile secolul trecut si le-au transformat in Israel.

| Tetrahidroxoaluminat a răspuns (pentru Mclaren12):

Eu nu am auzit. Si chiar in zilele noastre se intampla, de Sărbătoarea Botezului Domnului. De Inviere Domnului, DOAR dupa rugaciunea patriarhului ortodox se coboara Lumina de la Ierusalim. Intr-un an, musulmanii au incuiat biserica Sfantului Mormant ca ortodocşii sa nu se mai roage, iar ei rugandu-se in alta parte a cobotat lumina! Si de la Invierea Domnului si pana in zilele noastre inclusiv se pogoara Lumina. Mai exista cel putin inca alte doua minuni "anuale".

| Tetrahidroxoaluminat a răspuns (pentru Tetrahidroxoaluminat):

*a coborat Lumina in locul unde s-au rugat.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Tetrahidroxoaluminat):

Plesnesc de ras cand vad ca tu vii cu argumente bazate pe credinta oarba in stafii inventate de evrei si zici ca tot eu aduc argumente neintemeiate. Dupa mintea ta, inchizitia nu a existat niciodata dar Isus Cristos a existat :))

"eu te las in lumea ta bolnava..."
Iti inteleg frustrarea. Am vorbit cu destui din astia ca tine care sunt atat de indoctrinati ca resping orice fapt care le ofenseaza credinta oarba oricat de evident ar fi. Nu este vina mea ca religia ta este formata pe jumatate din mituri pagane furate si corupte si pe cealalta jumatate din basme evreiesti.

Cat despre "lumina", nu coboara nicio lumina de nicaieri, este doar o alta bazaconie in care voi credeti ca oile. "Lumina sfanta" cu care iese jîdanul barbos din templu este "fabricata" de el din fosfor alb. De ce crezi ca nu da voie nimanui sa intre?
https://www.dcnews.ro/......41278.html

| Tetrahidroxoaluminat a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu avem nici o treaba cu evreii. Sa stii ca politia de acolo ia masuri de siguranta pentru a nu exista materii inflamabile acolo si la cateva minute dupa ce se pogoara din Cer mai presus de fizica omeneasca abia se face foc. Pana atunci nu arde! Evreii s-au blestemat zicand: "Sangele Lui asupra noastra si a copiilor nostri". Noi nu suntem din acestia. Omule, iarta-ma de te-am suparat! Daca tie credinta ti se pare aberanta, nu stiu ce sa mai zic... "Cerurile spun slava lui Dumnezeu si facerea mainilor lui o vesteste taria." Nu stiu in ce crezi, daca crezi in ceva, dar bine ne este noua, crestinilor sa fim dispretuiti si urati de oameni pentru Numele lui Dumnezeu."Fericiti veti fi cand va vor ocarî si va vor prigoni si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra, mintind pentru Mine. Bucurati-va si va veseliti ca plata voastra multa este in Ceruri!" sau " "Daca va uraste pe voi lumea, ganditi-va ca intai M-a urât pe Mine". Doamne-ajută! Si ma iertati, cititori de tot ce v-am suparat! Nadajduim sa ne intalnim cu totii in Rai, prin mila lui Dumnezeu, Cel slavit intr-o Ființă: Tatăl, Fiul si Sfântul Duh! Amin!

| Mclaren12 a răspuns (pentru Tetrahidroxoaluminat):

"Nu avem nici o treaba cu evreii"
Păi eu nu am, voi aveți. În primul rând creștinismul a fost inventat de evrei și-și are bazele în iudaism și în al doilea rând patriarhul bisericii ortodoxe din Ierusalim este evreu.

"a stii ca politia de acolo ia masuri de siguranta"
Eu cred că-i doar o mascaradă. Evident că vrăjeala cu lumina sfântă trebuie perpetuată ca să întărească credința în creștini. Deci chiar dacă l-ar percheziționa poliția pe patriarh, crezi că conducătorilor statului le-ar fi greu să spună poliției să nu-i facă nimic patriarhului? Sunt doar evrei care se sprijină între ei cum au făcut mereu în istorie. Scopul este evident, perpetuarea minciunii și consolidarea credinței oarbe în creștinii inconștienți care habar n-au pe ce lume trăiesc.
Evreii întotdeauna au jucat teatru în fața lumii ca să se simtă persecutați. Și pe vremea comunismului în Rusia evreii conducători au omorât și câțiva civili evrei ca să dea lumii senzația că evreii sunt persecutați de comunism când de fapt ei au inventat comunismul. Îți pot arăta articole de ziar din secolul 20 pline de
evrei care se victimizează când colo cei care au suferit pierderi oribile sunt ne-evreii. Ți se pare mare lucru că patriarhul este verificat de poliție înainte să intre când poliția este deținută tot de evrei?

"Daca tie credinta ti se pare aberanta"
Mi se pare aberantă credința în stafii și basme lipsite de orice rațiune, dovadă sau spiritualitate. Creștinismul nu are absolut nimic spiritual în el. Cum eu nu sunt evreu nu mi se pare relevant să urmez și să mă supun unei doctrine evreiești. Ne-evreii/gentilii și-au avut credințele lor spirituale înainte să vină creștinismul să distrugă tot.

"crestinilor sa fim dispretuiti si urati de oameni"
Eram sigur că o să te victimizezi. Tu îți imaginezi măcar câți păgâni și în ce chinuri oribile au murit în timpul inchiziției? Tu ești conștient că biserica catolică a torturat până la moarte milioane de păgâni pentru că au refuzat să se convertească la creștinism? Dacă tu te simți disprețuit, acei păgâni cum crezi că se simțeau? Creștinismul este o armă a evreilor împotriva omenirii, nicidecum o religie care să aibă legătură cu vreun Zeu real. De fapt, creștinismul a calomniat la maxim adevărații Zei păgâni și i-a transformat în monștri ca să spele lumea pe creier să creadă în zeul inventat al evreilor (despre care, apropo, chiar evreii au zis că l-au inventat).
Se vede că nu știi pe ce lume trăiești. Eu te sfătuiesc să te trezești la realitate până nu e prea târziu.

| Tetrahidroxoaluminat a răspuns (pentru Mclaren12):

De evrei ca religie. Ca natie, rasa etc. Dar sunt si ortodocşi. Duhul Sfant a intemeiat Biserica si primii crestini (asa e) au fost ca natie evrei, dar ca religie crestini. Avem si cartile Vechiului Testament si sfintii prooroci si patriarhii Vechiului Testament, dar avem si Noul Testament, fata de ei. Insusi Dumnezeu a infiintat aceasta religie. Ai zis "adevarati Zei pagani"...Mai mult ce sa-ti mai zic... Mai spun o data:"De omul eretic, după întâia şi a doua mustrare, depărtează-te, ştiind că unul ca acesta s-a abătut şi a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." Ma iertati! Doamne-ajută!

| Mclaren12 a răspuns (pentru Tetrahidroxoaluminat):

Nu știu dacă tu ai văzut, dar zilele trecute am scris pe aici o frază care suna cam așa: Imaginează-ți că eu inventez o religie și un zeu care nu are nicio treabă cu lumea reală și am pretenția ca ceilalți oameni să creadă în religia inventată de mine. Tu ai crede în ea? Logic că nu. Asta era și atitudinea păgânilor față de creștinism în urmă cu 2000 de ani. Nu erau atât de idioți să se convertească de bună voie la creștinism care venea cu niște doctrine total nesănătoase și distructive pentru suflet. Evident că dacă eu m-aș pune acum să torturez milioane de oameni că nu mi-au crezut credințele poate peste câteva sute de ani Europa o să fie plină de adepți ai religiei pe care eu am inventat-o. Exact asta au făcut evreii. Au venit cu un program distructiv și i l-au băgat pe gât păgânilor. Cum îți permiți tu să zici că te simți ofensat când în timpul evului mediu probabil milioane de păgâni nevinovați și-au pierdut viața din cauza evreilor și a creștinismului în cele mai oribile moduri pe care le poate scorni mintea umană (sau mintea evreiască mai bine zis), ca să nu mai zic de ciuma neagră provocată de biserica catolică care practic a decimat Europa.
Ție poate să-ți spună și popa că religia creștină este doar un program de manipulare că la cât ești de îndoctrinat n-ai cum să realizezi asta.

"Ai zis "adevarati Zei pagani"
Geniule, religiile păgâne au precedat creștinismul cu mii de ani și încă religia creștină a furat o grămadă de mituri de la păgâni. A naibii treabă că la păgâni miturile alea sunt doar mituri și nimic mai mult dar în programul vostru sunt adevăr absolut laughing

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Toți fac ceea ce lor le place, nu au nici o legatura cu Dumnezeul Atotputernic si cu respectarea legilor sale.Biblia ne invata,,-cel ce se separa face ceea Ce vrea el."proverbe.8.

| Tetrahidroxoaluminat a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

În ce Biblie ai văzit tu cartea "Poverbe"?!

| doctorandus a răspuns (pentru Tetrahidroxoaluminat):

Proverbele (sau Zicerile lui Solomon). Nu exista Biblie fara ea.

| Tetrahidroxoaluminat a răspuns (pentru doctorandus):

Nu ai auzit de Biblia Ortodoxă?

| Tetrahidroxoaluminat a răspuns (pentru doctorandus):

Cartea se numeste "Pildele lui Solomon"

| Tetrahidroxoaluminat a răspuns (pentru doctorandus):

Dar esti ortodoxă?

| doctorandus a răspuns (pentru Tetrahidroxoaluminat):

Si "Pilde" ce ar insemna dupa tine?

Răspuns utilizator avertizat