| Silviuloan a întrebat:

Ce ziceti de Parintele Ilie Lacatusu? eu am avut o reactie foarte ciudata...

13 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Am auzit ca e la cimitirul Ghencea. Ce reactie ai avut?

| Thunder a răspuns:

Cine mai e si asta?

| Silviuloan explică (pentru Thunder):

Du-te si ai sa vezi... are o greutate de 8 kg, nu este putrezit si emana un miros de mir...

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Silviuloan):

8 Kg :O?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Silviuloan):

Da,carnea nu a putrezit (descompus) ci s-a deshidratat.Acest fenomen nu este chiar un mister.Se poate produce pe cale naturala, in anumite conditii de mediu, sau de starea organismului anterior decesului, precum si artificial prin procedee chimice.Am inteles ca persoana respectiva a fost inchisa o perioada mare de timp,murind in inchisoare,deci par ca puteau apare unele conditii legate de fizicul preotului, Recent citeam de un caz similar la o manastire din Moldova, parca, numai ca respectivul fusese un mare bautor si se calugarise cu putin timp anterior decesului.Mi se pare insa total necrestineste, taxa perceputa de rude si lipsa de atitudine a BOR.Ce se face se numeste exploatarea materiala a credintei.Despre acest aspect ce parere aveti? Dece BOR nu a luat masuri?

| Silviuloan explică (pentru 1Mihai1):

Da ...mai documentati-va si voi...

| Silviuloan explică (pentru anonim_4396):

Pai vezi tu poate ca BOR nu a luat masuri la fel si cu Parintele Arsenie Boca... Patriarhul este nerabdator ca parintele sa fie canonizat, dar trebuie multi ani pentru ca crestini sa vada ca acesta este un sfant si ca toate rudele sau oamenii care ii vor raul, ca dupa ce va fi facut sfant sa zica :Ca iaute a stat si a baut nistiu ce cu mine...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Silviuloan):

Tot ce spui despre dorinta de canonizare,care din cate am citit nu prea exista,nu numai ca nu are legatura cu admiterea sa se perceapa taxe dela cei care cred, dar nu face decat sa se dea apa la moara, detarctorilor. Faptul ca nu se iau atitudini, inclusiv de cei ca tine, nu face decat sa incurajeze astfel de practici.

| Silviuloan explică (pentru anonim_4396):

Ei tot sfinti sunt cu canonizare sau fara...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Silviuloan):

In momentul in care afirmatia nu mai are legatura nici cu canoanele nici cu logica elementara, se cheama bigotism si inapoiere.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Da,dar asta s-a intamplat dupa ce a aparut in presa si la TV, nu ca masura luata de BOR.Si in fond ca lumea sa "lase bani", trebuie sa existe un fel de cutie a milei.Cu ce csop e pusa, daca nu sa se lase bani? Orice s-ar zice, la noi se comercializeaza si credinta.

| Sly a răspuns:

Cand Dumnezeu vrea sa arate lumii un sfant, nu se mai poate opune nici UE. Sunt insa sfinti pe care Dumnezeu nu-i arata.