| Inferno a întrebat:

Cea ce face Statul Islamic respectand Coranul este in principiu ceea ce ar face si crestinii daca ar respecta Vechiul Testament.

Iar eu chiar nu ii inteleg pe acesti crestini, care se revolta impotriva terorismului, dar care accepta atrocitatile din Vechiul Testament. Unde va este empatia religioasa?
Sunteti perfect de acord cu moralitatea din Vechiul Testament si nu il criticati pe Dumnezeu pentru aceasta. Dar cand vine vorba de Statul Islamic, care aplica legi similare Vechiului Testament, va revoltati, ii numiti brute si salbatici.

Cum vine asta?
Cum este posibil ca cei din ISIS sa fie salbatici, dar divinitatea din Vechiul Testament nu.

Adevarul este ca ISIS reprezinta concretizarea mentalitatii crestine din V.T., iar cei ce ataca ISIS isi ataca propria religie si propriul Dumnezeu.
Dar na, iti trebuie nitica logica pentru a intelege asta.

25 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Tu faci intentionat niste grseli pentru a construi o asa zis logica, bolnavicioasa si tendentioasa in esenta. In afara indrumarilor si a legi Morale din Vechiul Testament care sunt VESNIC VALBILE, Vechiul Testament slujeste ca exemplu pentru pentru cei din perioada Noului Testament.
Intentionat sau nu amesteci lucrurile, Moralitatea lui Dumnezeu care este exprimata in legea Morala si mentalitatea umana.
1) Chiar daca Dumnezeu a spus ca anumite fapte sa se faca, El stia mai bine ca toti ce s-ar fi intamplat daca nu ar fi facute acele fapte și mai exista'un lucru pe care nu l-ai luat in considerare, EL ESTE CRETORUL care va reda din nou viata tuturor pentru JUDECATA, unii pentru viata, alti pentru moarte. Asa cum a spus, ceea ce numim noi moarte este doar un somn.
2) ISIS sau orice terorist este DOAR un om manat de INTERESE PERSONALE care nu mai poate reda viata celui caruia i-a luat-o.
3) Cand Dumnezeu a facut ceva, a facut spre binele intregii omeniri, isis o fac doar pentru ei.
Este evident ca intrebarea ta este rau voitoare si lipsita de logica. Succes in a ne arata cat de inculti sunt cei ce isi spun atei.

| Inferno explică (pentru danut):

ISIS ucide oameni pentru ca Allah le da voie si Allah este creatorul.

Practic logica ta criminala este aplicata si de cei din ISIS pentru a-si justifica omorurile. Tu nu poti dovedi ca Allah nu e adevaratul creator, prin urmare logica ta nu face decat sa pozitioneze crimele ISIS in categoria "discutabil". Crimele alea sunt evident GRESITE, iar tu spui ca e discutabil. Spui ca ar putea fi un lucru bun, cu conditia ca Allah sa existe si sa fie creatorul.

Tu spui ca religia corecta are dreptul sa ucida. Numai ca nu stim care e religia corecta.
Prin urmare dai dreptul tuturor religiilor sa ucida, inclusiv islamului, pe motiv ca ar putea fi corecte.

Ce e cel mai grav este ca gandesti exact ca teroristii din ISIS. Pentru tine crima si tortura sunt ok atat timp cat exista "moralitatea divina" in spatele lor. Asa gandesc si teroristii, asa au gandit si toate triburile cand faceau sacrificii sangeroase, asa gandesti si tu, crestin din secolul 21 ce esti.

Iata ca imi dai dreptate cand am spus ca si crestinismul are acelasi potential criminal ca Islamul. Singura diferenta e ca voi va luati dupa Noul Testament, ca daca ati fi aplicat legea din V.T. erati tot atat de criminali ca ISIS, poate chiar mai rau.

Moartea nu reprezinta un interes personal danut, decie clar ca membri ISIS, care se arunca in aer in statii de metrou, nu le pasa nici cat negrul sub unghie de propria viata, cu atat mai putin de interesele lor. Dar e clar ca bati campii.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Alah NU SA JERFIT pentru mine ca eu sa pot trece peste pacat, arata-mi tu unde Alah a facut ceea ce a facut Dumnezeu pentru mine, si atunci intri in discutie, altfel esti pe dinafara problemei. Este problema lor ce gandesc si ce fac cei de la isis dar problema este le TINE caci tu cunosti ambele versiuni asa ca tu gandesti ca cei de la isis stiind ca sunt gresiti. Este clar ca ai probleme de perceptie si ai si o cantitate incomensurabila de ura si rautate impotriva adevarului care te bantuie.

| Inferno explică (pentru danut):

Ok.
Deci pentru ca Iisus a fost ucis de romani, crestinii au dreptul sa ucida atunci cand Dumnezeu le cere.
Iar pentru ca Alah nu a fost ucis de nimeni, islamicii nu au dreptul sa ucida atunci cand Allah le cere.

Ok, daca tu spui ca asa functioneaza.
Deci daca zeul se jerfeste pentru umanitate ai voie sa ucizi in numele lui.

Dar daca as crede in Prometeu, care si el s-a jerfit pentru umanitate aducand focul?
Atunci am iar voie sa ucid?

P.S: Asta cu jerfa e un argument invocat recent, ce nu aparea in raspunsul initial. Deci e perfect logic ca mi-a scapat din moment ce nu l-ai mentionat si din moment ce nici nu este un argument valabil.

Argumentele tale initiale, pe care le-am demonstrat ca tampe au fost:

1.) Dumnezeu e creatorul, deci ai voie sa ucizi la comanda lui.

Raspuns: Afirmatia "Dumnezeu e creatorul." este tot atat de valabila ca "Allah este creatorul."
Deci argumentul tau nu favorizeaza o religie in mod special, fiind fals.

2.) ISIS ucide din interese personale si nu poate reda viata celui omorat.

Raspuns:
Primo, habar nu ai care sunt interesele mebrilor ISIS, sau daca toti ar avea interese personale. Asta e doar o afirmatie nefondata. Din contra,ipoteza intereselor personale este eliminata de actele de "sinucidere" ale acestora.

Secundo, faptul ca ISIS ar putea sau nu sa redea viata celor omorati nu o stim, asa cum nu stim nici daca religia crestina ar putea face asta.
Deci argumentul tau nu favorizeaza o varianta in mod special, fiind fals.

3.) Cand Dumnezeu a facut ceva, a facut spre binele intregii omeniri, isis o fac doar pentru ei.

Raspuns: Aici faci ceea ce m-ai acuzat pe mine ca fac, il confunzi pe Dumnezeu cu oamenii.

Comparatia era conistenta daca il comparai pe Dumnezeu cu Allah, sau pe ISIS cu o presupusa grupare terorista crestina.
Iar atunci diferentele n uar mai fi existat.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Uite un raspuns "tare", asa am spus eu? Iti place sa rastalmacesti cuvintele, sti cum se numeste un asa individ, aflii tu. Eu am spus ca Dumnezeu este un Dumnezeu REAL fata de restul care sunt doar niste proiectii ale imaginatiei. Exemplul cu sacrificiul era pentru a putea face diferentierea dar ai sarit peste partea cu invierea, acolo ai tacut malc. Tu vorbesti despre Dumnezeul din Vechiul Testament iar apoi sari la Isus, UNDE AI CITIT TU ca Isus a spus crestinilor sa omoare pe cineva? Prometeu este un personaj de basm iar Dumnezeu este o fiinta reala, daca pentru tine nu este, asta este problema ta, pentru mine este. Daca sti ce gandesc ISIS inseamna ca esti unul de a lor caci eu cred ca una spun dar alta cred si fac.

| Inferno explică (pentru danut):

Toate argumentele tale pleaca de la premisa ca religia crestina e religia adevarata.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

ABSOLUT. Eu sunt crestin.

| Inferno explică (pentru danut):

Ma tem ca este evident ca daca plecam de la premisa asta atunci religia crestina e indreptatita sa ucida la comanda lui DUmnezeu.

Daca plecam de la premisa ca religia X e corecta, atunci de fiecare data, religia X va fi indreptatita sa faca ce vrea, chiar sa ucida.

Insa asta e logica pe care o aplica si islamicii. Ei spun ca religia lor e corecta si in consecinta crimele respective sunt corecte.

Nu poti sti care religie e corecta si care e falsa. Iar logica ta e una periculoasa, deoarece il indreptateste pe islamic sa ucida in numele lui Allah tot atat de mult cum il indreptateste si pe crestin.

Le validezi pozitia islamicilor si nici nu iti dai seama...

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Dreptul fiecaruia de asi alege un drum, vorba aia romaneasca:" fiecare pasare pe limba ei piere".

| sublime89 a răspuns:

Eu nu pot sa-i inteleg nici pe acei crestini care resping oarecum vechiul testament, incercand sa se delimiteze de atrocitatile din el. Pai cum vine asta? Vor sa spuna cumva ca d-zeu s-a inselat cand a dat acele porunci? Parca biblia era cuvantul domnului perfect si atotstiutor, de la primul pana la ultimul cuvant. Cei ce fac asta cred ca nici nu realizeaza ca isi contrazic zeul iubit.

| Dorugar a răspuns:

Gresit! Vechiul Testament nu are nicio legatura cu crestinismul, deci nici nu poate intrupa mentalitatea crestina.
Dar totusi ai dreptate ca Islamismul si ISIS sunt reversul aceleiasi monede diabolice in care fata este crestinismul.
Chiar Isus declara ca " Eu NU am venit sa aduc pacea ci ura si sabia"... si vedem ca cei din ISIS pun in practica exact aceasta afirmatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ii implica pe crestini in asa ceva...Cea ce fac ei, fac din cauza ca Americanii sau dus acolo si le-au dat arme pentru al da jos pe conducatorul lor! Problema e ca ei mai fac asta si din fanatism pentru zeul lor.Isis nu prezinta nici o concretexire la realitate! Adica vrei sa zici sa ii lasam sa vina aici peste noi pentru ca credem in Dumnezeu? Dumnzeul crestinilor le spune la crestini sa faca bine nu sa lase teroristii in pace.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Repet:
Nu inteleg de ce crestinii care nu se revolta la citirea atrocitatilor din Vechiul Testament s-ar revolta pentru atrocitatile comise de Statul Islamic, din moment ce ele sunt tot atat de abominabile si inumane.

Singura explicatie este ca acesti crestini sunt revoltati mai mult de religia in numele careia are loc crima, iar nu de crima in sine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Aici ai mare dreptate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo! Tie tiar conveni sa te rapeasca isis si sa iti taie gatul si dupa sa te puna pe youtube? Isis nu sunt salbatici sunt niste terorisiti! Apropo 98% din ce fac ei fac pentru asi crea o tara a lor! Totul e din vina americanilor! Ei sau dus le-au dat arme si acum astia eu intors armele! Rapesc oameni pentru a primi bani de la tarile lor natale! Daca nu au bani nu mai pot lupta.Ei isi procura armele de pe piata neagra.Iar acum cu sau infiltrat printre imigraniti si au invadat europa.

| Teardrop a răspuns:

Eu nu cred că tu nu înţelegi de ce creştinii se tem de mişcările islamic.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Atunci eu zic sa ne strangem in Piata Victoriei cat mai multi si sa aplaudam actiunile ISIS.

| Inferno explică (pentru BogdantheDreamer):

Prietene,eu am spus ca tu nu ai niciun drept sa critici MODUL in care ISIS lupta pentru scopul lor,din moment ce si religia ta a luptat cu arme identice.

Cat despre SCOPUL isis, pe ala poti sa il critici cat vrei si nu vad de ce ai fi impiedicat sa faci asta.

Dar na, e prea subtila chestia asta pentru tine. E prea subtil sa intelegi ca obiectivul cuiva si modul in care acesta incearca sa-l atinga sunt chestii diferite.

E prea greu sa intelegi ca poti critica rezultatele pe care cineva le doreste, insa poti fi de acord cu mecanismul prin care acesta vrea sa ajunga la rezultatele respective (mai ales daca l-ai aplicat si tu).

Exista scop si plan de actiune.
Scopul poate sa fie rau, insa planul de actiune sa fie unul bun, raportat la scop.
Sau invers:
Scopul poate sa fie bun, insa planul de actiune sa fie ineficient (rau), raportat la scop.

Nu e musai ca daca scopul e bun/rau si planul de actiune e bun/rau, deci nu e musai ca prin criticarea/acceptarea scopului sa critici/accepti si planul de actiune.

Asta e tata. Logica 0 (zero). Macar lasa terorismul si discutiile astea daca nu te tine intelectul nici pentru ele.

Sa spunem ca eu ii dau in cap cuiva (actiunea) ca ma enerveaza (mobilul).

Iar un prieten de al meu ii da in cap (actiunea) pentru a ii fura portofelul (mobilul).

Eu pot sa fiu de acord cu actiunea (datul in cap), deoarece am comis-o si eu.

Pot critica insa mobilul actiunii.

| BogdantheDreamer a răspuns:

"insa poti fi de acord cu mecanismul prin care acesta vrea sa ajunga la rezultatele respective (mai ales daca l-ai aplicat si tu)."

Eu nu am aplicat nimic, tu nu ai aplicat nimic. Stramosii NOSTRI au aplicat aceste legi. Noi nu suntem ei.

E vorba de prezent, ma bucur ca ai in atentie ISIS-ul, noi trebuie sa fim uniti acum, nu sa facem mahala. Noi nu ne tavalim in laturile nimanui. Noi suntem educati si civilizati si cand spun "noi" ma refer la Romania.

| Inferno explică (pentru BogdantheDreamer):

"Eu nu am aplicat nimic, tu nu ai aplicat nimic. Stramosii NOSTRI au aplicat aceste legi."

Da. Problema este ca tu esti de acord cu ei. Esti de acord cu ce scrie in Vechiul Testament si nu gasesti nimic abominabil acolo.
De ce ai gasi atunci ceva abominabil la ISIS?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Inferno):

Deoarece acea lege nu este valabila. Odata cu venirea lui IIsus Hristos a fost anulata.
Plus ca ei nu sunt crestini, religia lor este periculoasa pentru specia umana.
Este abominabil ceea ce face ISIS, iti poti imagina toate motivele posibile din lume.

" Problema este ca tu esti de acord cu ei."

Deci adevarata problema a ta consta in ce cred crestinii. Pai zi mai omule ca ai problema cu noi si gata. Eu unul voi inceta sa iti mai raspund, te voi lasa sa aclami ISIS sau mai stiu ce iti place tie.

| Inferno explică (pentru BogdantheDreamer):

Ceea ce face Isis acum este abominabil, dar ceea ce spunea sa facem Dumnezeu in VT nu?
Tu nu gandesti cu aceiasi unitate de masura in ambele cazuri... esti subiectiv ca de obicei...

| AlexeHellsing a răspuns:

Motivul mişcării ISIS este aceela de a cucerii şi islamiza tot pământul şi de a ucide orice suflare care nu aparține islamului, chiar dacă s-ar converti. Desigur, scuza furiei lor este aceea că europenii i-ar fi ucis în masă. Cât despre creştinii care se opun islamizării... Se numeşte teamă, se găseşte în rândurile ateilor, dar din fericire nu în rândurile Bisericii...
www.facebook.com/fi.destept.ca.tara.geme/videos/16659258 73646948/? pnref=story

(aici te las să aprofundezi singur cum ştii)

Am observat de ceva vreme că te frământă ideea acțiunilor divine din V.T.
Ceea ce clatină logica este că încerci să compari acțiunile lui Dumnezeu cu acțiunile oamenilor. Vărsarea de sânge pe care a săvârşit-o poporul evreu au fost la vreme de război. Şi având în vedere că Dumnezeu oricum ia sufletele oamenilor odată şi-odată, nu văd de ce să judecăm CUM le ia?

| Inferno explică (pentru AlexeHellsing):

In primul rand raspunsul tau nu are legatura cu intrebarea. E perfect logic faptul ca crestinii se opun islamizarii. Eu am spus ca e absurd sa critici modul in care se impun islamicii din moment ce se regaseste si in religia ta.

"compari acțiunile lui Dumnezeu cu acțiunile oamenilor."

In V.T. sunt descrise tot actiunile oamenilor. Actiunile pe care oamenii ar trebui sa le aiba fata de necredinciosi, pacatosti, etc.

" Dacă un om oarecare blestemă pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea; a blestemat pe tatăl său sau pe mama sa: sângele lui să cadă asupra lui." - Levitic 20:7-9

Levitic 21:9
9. Dacă fata unui preot se necinsteşte curvind, necinsteşte pe tatăl ei: să fie arsă în foc.

Levitic 20:10
10. Dacă un om preacu.rveşte cu o femeie măritată, dacă preac. urveşte cu nevasta aproapelui său, omul acela şi femeia aceea preac. urvari să fie pedepsiţi cu moartea.

Este evidnet vorba de ACTIUNILE OAMENILOR. Ori asta, ori Dumnezeu isi porunceste lui insusi ce sa faca.

Deci nu clatina nimic logica mea din moment ce in abele cazuri, atat in Coran cat si in Vechiul Testament, este vorba de actiunile oamenilor. Singura diferenta este ca islamicii respecta Coranul, in timp ce crestinii nu respecta Vechiul Testament.

| Dorugar a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Si te pomenesti ca crestinii care au devenit majoritari pe planeta Terra nu au comis acele zeci de milioane de crime de care sunt acuzati ...ci ei s/au ocupat de plantatul floricelor?
2 Crestinii nu ar trebui sa se teama de islamisti, nici macar intr/o confruntare armata directa cu acestia, pentru ca ei au privilegiul de a fi nemuritori. Sau tu ca si crestin nu mai dai nici doi bani pe "Viata Vesnica"?
3 Este gresit daca se pune ceva pe seama VT pentru ca in NT Isus spune clar ca el a venit sa NU aduca Pacea ci Sabia!
4 Dumnezeu nu ia niciun suflet, El da doar VIATA. Sufletele le ia...asa cum scrie in Biblie in Apoc 1>18 chiar acel Christos care se recunoaste ca fiind Seful IADULUI, adica Dracu, fapt confirmat si de intelepciunea populara romaneasca care spune despre cineva mort care nu este din propria sa familie, ca l-a luat Dracu, adica Christosul care detine cheile mortii...sau nu stii ca Christos spune ca: Nimeni nu ajunge la Dumnezeu fara sa treaca pe la mine" adica pe la cel cu coasa care ia vietile oamenilor