| 4b a întrebat:

Cei mai faimoşi oameni de ştiinţă îl evaluează pe Dumnezeu...
„De la religie vine scopul unui om; de la ştiinţă, puterea de a-l realiza..."
Ce parere ai? :)

http://www.semneletimpului.ro/......-5754.html

Răspuns Câştigător
| Zenicide a răspuns:

"De la religie vine scopul unui om religios" Zenicide 2012 10 27

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

50 de academicieni renumiti vorbesc despre Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=EKjbPglq4hM
1 imposibilitatea ca un zeu sa apara din nimic e zero la suta posibilitate
2 sa creeze totul din nimic 0 la suta posibilitate
3 atat de mica e posibilitatea sa existe dumnezeu incat ca sa cred in el trebuie sa cred imposibilu imposibilui
raspuns orice om de stiinta in loborator e ateu indiferent de convingerile sale de ce? pai are ca baza metoda stiintifica care e?

Observarea și măsurarea fenomenelor
Acumularea și ordonarea materialului
Creearea de ipoteze și modele, prognoze, stabilirea nivelului de importanță
Testarea ipotezelor modelului prin experimente, teste, încercări
Confirmarea sau infirmarea ipotezelor
Publicarea rezultatelor, pentru ca acestea să poată fi validate de alții
Modificarea, dezvoltarea sau invalidarea modelului, în funcție de rezultatul testelor și de opiniile criticilor
În cazul confirmării, dezvoltarea unei teorii, care trebuie însă să îndeplinească anumite criterii

Atât timp cât teoria nu este falsificată, poate să fie considerată cunostință științifică

poate sa spuna si dawnkins si orice om de stiinta ca exista zana maseluta ea nu va vi reala

| shadovv a răspuns (pentru RAY):

De parca adevarul e empiric.

| RAY a răspuns (pentru shadovv):

Desigur ca e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand multumiri pentru saitul respectiv, care are multe lucruri interesante.Referitor la impartirea oamenilor de stiinta in cele 4 categorii, eu personal, dupa citatele date, am mari retineri.Cu exceptia lui Max Planck si Von Braun, ceilalti fie ca nu se refera la D-zeu in sensul biblic, fie ca il considera ce inca stiinta nu a descifrat.
Eu cred ca religia este in subconstientul nostru, picurata in decursul a zeci de mii de generatii, generata si intretinuta de teama de necunoscut si mai ales de teama ca toate eforturile si zbaterile noastre in decursul vietii nu ne sunt de folos cu nimic dupa moarte.Toti mortii sunt egali.