| 4b a întrebat:

Http://www.semneletimpului.ro/......-8168.html

Ce parere ai?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Pentru ca nu vrei sa il iei in considerare.Vechiul Testament si Noul Testament constituie Biblia. Comuniunile romane si grecesti includ in VT o serie de carti in plus fata de cele ce alcatuiesc Biblia ebraica. In comunitatile crestine romane, grecesti Biblia constituie autoritatea suprema. Sfanta Scriptura contine toate lucrurile necesare pentru mantuire. Ea este regula de credinta si de viata. Noul Testament si Vechiul Testament sunt in aceeasi relatie ca si implinirea si promisiunea. Daca VT relateaza ceea ce Dumnezeu a vorbit in vechime parintilor nostri NT reda cuvantul final pe care El l-a rostit prin Fiul Sau, in care a fost insumata, confirmata si depasita toata revelatia anterioara. Lucrarile marete ale revelatiei VT culmineaza cu lucrarea rascumparatoare a lui Hristos; cuvintele profetilor VT isi gasesc implinirea in El. Dar El nu numai ca incununeaza revelatia lui Dumnezeu pentru om; El este de asemenea raspunsul perfect al omului pentru Dumnezeu. Marele Preot si Apostolul marturisirii noastre (Evrei3:1). Daca VT scrie marturia celor care au vazut ziua lui Hristos MAI INAINTE CA ACEASTA SA RASARA, Noul Testament scrie marturia celor care L-AU VAZUT SI l-au auzit in zilele cand era in trup, a celor care au ajuns sa cunoasca si sa proclame semnificatia venirii Lui mai plenar, prin puterea Duhului la invierea din morti.

19 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Sunt simple argumente care nu au nici un rost, decat sa aduca mandrie si sadisfactie celor care sunt favorizati(in acest caz crestini)
Am citit cum budisti au trecut la crestinism, cum crestini au trecum la buddism, cum Hiduisti au trecut la ateism (etc.) si eu as putea sa scriu despre cum am trecut de la crestinism la rastafarienizm, insa cine crezi ca o sa citeasca? pe cine o sa intereseaze? decat pe preaiubiti mei frati rastafarieni...de ce? fiindca ei sunt cei favorizati, astfel din aceste articole poti deduce doar ca gradul lor de convingere este nul.

| Zenicide a răspuns:

Sa presupunem (doar asa de dragul lui Bambi) ca tot ce zice el e 100% adevarat si este SIGUR un creator. De la un creator la zeul iudeo crestin aka Dumnezeu e cale lunga.

| RAY a răspuns (pentru Zenicide):

Ai citit argumentele lipsite de logica?

Dacă universul are un început, acesta este un argument foarte puternic în favoarea existenţei unui creator. Primul argument este că orice apare pe lume are o cauză, iar universul a apărut tocmai datorită existenţei acestui creator, argumentează Strobel. Oricine îşi poate da seama, continuă el argumentaţia, că acest creator este un spirit imaterial, deoarece a existat încă dinainte de lumea materială. Apoi, acest creator este etern deoarece el a creat timpul. În al treilea rând, acest creator trebuie să fie foarte inteligent şi foarte puternic, trăsături ce derivă din precizia cu care funcţionează toate legile naturale. În ultimul rând, acest creator trebuie să aibă o voinţă proprie, deoarece a avut dorinţa de a crea tot ceea ce există.

În concluzie, acest Creator imaterial, etern, inteligent, foarte puternic şi cu voinţă proprie este exact aşa cum Îl descriu scriitorii Bibliei pe Dumnezeu.

in concluzie totul are o cauza doar dumnezeu nu e logic nu? da ce ateu o fost asta nu stiu, dar bine ca o devenit crestin ca facea de rusine ateismul

Al doilea argument pe care îl aduce ştiinţa în favoarea existenţei lui Dumnezeu este fizica, mai exact legile fizicii. Strobel face referire la forţa gravitaţională. Gravitaţia este fenomenul fizic natural prin care corpurile fizice se atrag reciproc, cu o forţă a cărei intensitate depinde de masele acestora şi de distanţa dintre ele şi este una dintre cele patru interacţiuni fundamentale din natură.

Analizând această forţă, Strobel arată că aceasta este creată în aşa fel încât să menţină viaţa şi să creeze un habitat potrivit pentru oameni şi celelalte făpturi, dar şi ca să menţină armonia la nivel macro-cosmic. În cazul în care această forţă gravitaţională ar fi cu puţin mai mică sau mai mare, cosmosul ar fi inundat în haos instantaneu, declară apologetul.

desi dumnezeu e de fapt gravitatia atrage totul spre el ce minune, ce argument prost

Al treilea argument derivă din ADN-ul uman, pe care Strobel îl numeşte „un alfabet de patru cifre" ce conţine toată informaţia genetică a fiinţelor umane şi care comunică tot ceea ce este o fiinţă, asemenea unei limbi străine ce dă informaţii despre o altă cultură. Cele patru litere la care se referă Strobel sunt A (adenină), C (citozină), G (guanină) şi T (timină), iniţialele celor patru tipuri de molecule ce alcătuiesc, în perechi de câte două, lanţurile organice ce formează ADN-ul.

Cu privire la ADN, Strobel afirmă că natura nu poate crea nimic asemănător cu acesta, deoarece natura nu creează informaţii ce au un conţinut. De aceea, ADN-ul este un argument puternic că, în spatele vieţii, există un creator inteligent şi că Universul şi viaţa nu au apărut din nimic.
ce prost e din nimic? cand a spus stiinta asa ceva? se stie ca viata a evoluat datoria conditilor vaforabile propice nu din nimic, viata a fost creata sub forma in loborator, viata simpla ca acum 3, 7 miliarde de ani

in concluzie articol mincinos, asta nu o fost ateu in veci, habar nu are cei ateismul, site-ul e un sit crestin

| Zenicide a răspuns:

Cat despre Lee Strobel, nu stiam ca e un om de stiinta.
Imagineaza-ti ca Hawking publica un articol in care scrie ca zeul crestin nu exista, dar e posibil ca restul zeilor sa existe =)

| RAY a răspuns (pentru Zenicide):

„Cea mai bună veste este că Dumnezeu, Creatorul Universului, nu este un Dumnezeu distant, îndepărtat sau dezinteresat. El nu este Dumnezeul deiştilor, ci un Dumnezeu personal, pe care Îl putem cunoaşte prin Christos [...] El a construit cosmosul ca un habitat pentru tine şi pentru mine. El a trimis pe Fiul Său ca să moară pentru păcatele noastre. Aceasta este cea mai bună veste", a concluzionat Strobe.

ce inchiere de fost ateu, mi-am primit doza de ras

| RAY a răspuns (pentru Zenicide):

De fapt Lee Strobel aduna gunoiul din loborator

| M?d?0611 a răspuns:

:)) Fosti atei NU exista (exceptand perioada nastere-botez), exista copii indocrinati care se departeaza de dumnezeu din diferite motive, in sec xx ar putea fi o nota mica la teza la nu stiu ce, sau o dezamagire =((, si gata, e ateu, de fapt anti teist pana il sperie ceva.
http://www.descopera.ro/......nou-studiu

+ creierul uman a fost configurat din punct de vedere genetic sa incurajeze credinta religioasa; comportamentul religios si respectivele credinte ar fi "un subprodus al evolutiei". Cine pricepe, pricepe, cine nu, asta este. :)

| Alphawolf a răspuns:

Toti care sustin religia sunt atei sau fosti atei. Eu m-am cam saturat de ipocritii astia. Vor sa faca senzatie, au impresia ca toti sunt naivi. Si bonus, toate "argumentele" duc la Dumnezeul crestin, "pe care Îl putem cunoaşte prin Christos"! Hazliu!?

| RAY a răspuns (pentru Alphawolf):

Ai dreptate

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Ce gasesti atat de hazliu?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

E plin de "fosti atei reveniti la credinta" sau "cel mai mare ateu". Cam asa incep majoritatea "argumentelor/afirmatiilor" unor crestini care incearca sa evidentieze ca "iote ba, chiar si marii atei au revenit la religia noastra, tu ce mai astepti?". Trecand peste absurditatile unor astfel de afirmatii mai ales ca ei (crestinii) aleg sa ignore faptul ca sunt mult mai multi crestini care pleaca spre alta religie sau renunta la ea decat sunt atei care aleg la religia crestina. Crestinismul e in scadere fie ca vor unii sa recunoasca sau sa accepte fie ca nu. La fel si aici, ei se lauda cand dau 2 goluri dar le ignora pe celelalte 7 primite in schimb iar la sfarsitul meciului urla "am invins".

Eu am cunoscut mai multi religiosi care au renuntat la religia lor si au devenit atei decat cunosc atei care au devenit crestini. De fapt, nu cunosc nici macar 1 ateu care sa fi ales o religie.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Este hazliu cum Strober(ateul...crestin!) ajunge de la niste speculatii la Dumnezeul biblic, este si mai hazliu ca nu uita nici de Christos. Presupunand ca argumentele lui sunt valabile, ele ar duce la un creator, dar nimic din acele "argumente" nu ar duce la Dumnezeul biblic. Cum a facut el legatura cu Dumnezeu? Dar cu Christos? E scris in Biblie!? Biblia nu este un argument!

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact. La fel am gandit si eu cand am vazut ca mai marii "atei" sustin povestea biblica.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Pentru ca nu vrei sa il iei in considerare.Vechiul Testament si Noul Testament constituie Biblia. Comuniunile romane si grecesti includ in VT o serie de carti in plus fata de cele ce alcatuiesc Biblia ebraica. In comunitatile crestine romane, grecesti Biblia constituie autoritatea suprema. Sfanta Scriptura contine toate lucrurile necesare pentru mantuire. Ea este regula de credinta si de viata. Noul Testament si Vechiul Testament sunt in aceeasi relatie ca si implinirea si promisiunea. Daca VT relateaza ceea ce Dumnezeu a vorbit in vechime parintilor nostri NT reda cuvantul final pe care El l-a rostit prin Fiul Sau, in care a fost insumata, confirmata si depasita toata revelatia anterioara. Lucrarile marete ale revelatiei VT culmineaza cu lucrarea rascumparatoare a lui Hristos; cuvintele profetilor VT isi gasesc implinirea in El. Dar El nu numai ca incununeaza revelatia lui Dumnezeu pentru om; El este de asemenea raspunsul perfect al omului pentru Dumnezeu. Marele Preot si Apostolul marturisirii noastre (Evrei3:1). Daca VT scrie marturia celor care au vazut ziua lui Hristos MAI INAINTE CA ACEASTA SA RASARA, Noul Testament scrie marturia celor care L-AU VAZUT SI l-au auzit in zilele cand era in trup, a celor care au ajuns sa cunoasca si sa proclame semnificatia venirii Lui mai plenar, prin puterea Duhului la invierea din morti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SALUT RASTAFARE? eu sant crestinul.cel mai slab in credinta dintre toti. Iisus este fiul lui Dumnezeu.cuvantul intrupat.cel ce nea rascumparat din robie, mielul lui Dumnezeu ce S-A dat ca jertfa.cel care totata creatia prin el s-a facut.cine este rastafar? ma intereseaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De putine ori mi-a fost dat sa citesc atatea prostii cu pretentie de adevaruri de necontestat.Din acest motv nici nu intentionez sa le comentez in amanunt. Daca insa voi fi contrazis, si cineva imi va da un citat din respectivul articol considerandu-l de necombatut, ma angajes sa-l comentez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu merita comentate asemenea "dovezi". Si chiar daca o sa le comentezi, cel mai probabil marea majoritate vor ignora tot ce nu coincide cu punctul lor de vedere. Practic, explici degeaba. In cateva zile o sa foloseasca iar aceleasi argumente/dovezi ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.

| 3xfemeie a răspuns:

Da da! Argumentele si dovezile pentru cine le-a cautat nenea asta? Oricum cam tras de par

| casablanca40 a răspuns:

Trebuie sa fii destul de retardat mintal sa faci acele afirmatii.
" Primul argument este că orice apare pe lume are o cauză, iar universul a apărut tocmai datorită existenţei acestui creator, argumentează Strobel." Mai exact aceea cauza este exact zeul crestin din cele 50000 de zeitati existente. Ipocriti, aroganti, handicapati.

| Qinz a răspuns:

Stiam asta, da ma bucur ca ai aflat si tu de eahappy