| ArseniePapacioc a întrebat:

"Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide."
Ce intelegeti prin aceastea?

Răspuns Câştigător
| dragos9234 a răspuns:

Daca ai suficienta vointa poti face aproape orice.

| Mădă0611 a răspuns (pentru dragos9234):

...poti muta si muntii, dar daca ai cap, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza laughing

| dragos9234 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu trebuie sa faci ceva doar pentru ca te deranjeaza.
Daca ii muti nu inseamna ca esti prost.
Daca ii puti poate o faci din placere.

11 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Aaa, o stiu!
Bate si ti se va deschide dosar penal!

| Mădă0611 a răspuns:

Sugestii laughing big grin
1. daca ceri cu credinta (sa crezi e mai mult decat sa speri, in unele cazuri) ca o sa primesti, o sa primesti, de la subconstient, doar ca teistii cred ca e de la zei.
2. cred ca se refera sa-l cauti pe dumnezeu in interiorul tau, unde, bineinteles ca o sa-l gasesti, din moment de ce mic s-au ocupat altii sa-l sadeasca si resadeasca, nu sa cauti dovezi in afara ca exista, asa cum tot spuneti, ca nu exista asa ceva.
3. vorbiti despre dumnezeu pana omul cedeaza psihic si o sa isi "deschida sufletul", devenind astfel limitat.
thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrajeala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credeti si nu cercetati.varianta prostilor. ceia ce ai postat tu, este ce este scris in biblie.adica minciuna si adevarul fata in fata.

| RetardedRacoons a răspuns:

Mai intai ceri, apoi daca nu-ti da, o bati ca sa ti se deschida.

Răspuns utilizator avertizat
| DjCristian a răspuns:

Ai tot ce e bun la dispozitia ta numai sa cauti si sa te informezi. Toate sunt bune, dar nu iti trebuie totu.

| riri2 a răspuns:

Aici Isus se referea la necesitatea de-a ne ruga de mai multe ori pentru un lucru, o problema; uneori este necesar sa fim insistenti in rugaciune, sa-l imploram de mai multe ori pe Dumnezeu, astfel aratandu-i cat de importanta e acea problema pentru noi.
Dumnezeu ne si invita sa-i vorbim frecvent si deschis, ca unui prieten apropiat, despre lucrurile care ne framanta si ne preocupa, fiindca astfel ii aratam si increderea noastra in El.

| loryi98 a răspuns:

Ca tot ce trebuie sa faci este sa vrei.