| Steregoi a întrebat:

Cica "99% dintre romani sunt crestini" dar majoritatea n-au citit macar niciodata Biblia in intregime, cand ies din biserica isi continua faptele rele. Biblia nu-i numeste pe acestia crestini ci necredinciosi ipocriti care vor doar sa para ca sunt credinciosi avand doar o credinta formala si falsa. Deci de ce merg rau lucrurile in Romania?

40 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Din moment ce cred in el, i celebreaza nasterea, invierea si cred in iisus, da, mersul la biserica nu este o porunca biblica, nu trebuie sa mergi la biserica

| BlackRose03 a răspuns (pentru AC4S4):

Daca afirmi faptul ca nu crezi in ceea ce am scris mai sus(respectiv existenta vietii pe alte planete s8 BigBang), atunci da, esti un incuiat.
Cei mai inteligenti oameni sunt/au fost atei sau sunt credinciosi, dar accepta ideea existentei vietii pe alte planete si BigBang(cazul meu).
Nu stiu, mie mi s-ar parea cam absurd si fara sens sa fim singuri in univers. laughing
Dar daca tu care esti atat de open mind afirmi asta atunci e adevarat. laughing

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Am zis dacă îl urmează pe Hristos, nu dacă merg la biserică.
1 Ioan 15:14 - Voi sunteți prietenii Mei, dacă faceți ce vă poruncesc Eu.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Tu faci ce a spus iisus?

| Steregoi explică (pentru RAY):

Nu exista atei 100% pentru ca ateii cred in chestii ce ar fi putut sta la baza aparitiei vietii biologice si a universului material precum evolutia si big bang ce sunt invizibile. Marea majoritate nu sunt credinciosi 100%. Cand omul pacatuieste nu se gandeste ca exista Dumnezeu cu adevarat.

| Steregoi explică (pentru RAY):

Facerea 2:4:"Iată obârşia cerului şi a pământului de la facerea lor, din ziua când Domnul Dumnezeu a făcut cerul şi pământul." Deci toate le-a facut intr-o zi si nu doar in 6 zile? Ce mai e si asta? Pana la urma la ce se refera prin termenul "zi"? La o perioada. Deci nu e vorba de perioade de 24 de ore ci de perioade sau etape fiecare avand o dimineata si o seara adica un inceput si un sfarsit de etapa in creatie. Toate etapele pot fi incluse intr-o etapa sau intr-o perioada numita generic "zi". Si asta pentru ca in zillele cand a fost scrisa Biblia timpul se masura in zile, ani, luni. Insa pomeneste de "zi" pentru ca inceputul si sfarsitul unei "zile" este mai evident.

| Steregoi explică (pentru RAY):

As lucra pe gratis daca tot ce vad imi pot permite fara bani. Doctor fiind as putea sa merg intr-un magazin cu legitimatia ca lucrez in domeniul medical si sa-mi umplu sacosele cu alimente fara sa platesc nimic. La fel daca as fi inginer care proiecteaza aparatura medicala. M-as duce intr-un salon auto si as lua o masina fara sa platesc nici un ban. Nu as avea nevoie de conturi in banca.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Ma omule hotarestete o data ba spui ca nu sunt crestini adevarati in proportie de 99% ba spui ca cica nici atei nu exista, pai tu stii ce scrii sau ai baut ceva in seara asta?

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Ma crestine numa atei au banii in conturi ma? cei mai multi voluntari sunt in tarii atee crestine stii? sunt atei si la crucea rosie care muncesc pe gratis

| danut a răspuns:

Niciodata nu au fost 99% crestini in Romania, in anul 1989 EXISTAU 4, 5 MILIOANE de romani (MATURI) care erau membri PCR, astia NU ERAU CRESTINI, pana acum sigur mai traiesc cca 4000000 din acestia, astia nu vor fi niciodata crestini reali ci doar niste ipocriti iar progeniturile lor sigur se aseamana cu parintii asa ca redu te rog procentul undeva pe la 40-50%. Lucrurile nu merg rau ca suntem crestini ci altul este motivul dar din nefericire tot de religie tine. Cele mai bogate si avansate tari crestine sunt cele PROTESTANTE, apoi cele catolice iar la coada cele ortodoxe (Grecia, Bulgaria, Romania, Rusia, etc). Exemplu, America, tara nascuta PROTESTANTA a devenit cea mai prospera si democratica tara (natie) din lume in perioada moderna, de cand au inceput sa creasca numarul de catolici din acea zona au inceput sa decada si dpdv al nivelului de, trai, dezvoltare, etc. Inca nu au decazut fiindca mai sunt cca 50% protestanti dar cu cat catolicii cresc ca numar se vede o decadere in toate compartimentele vietii, inclusiv si in dezvoltare si cercetare.