| Steregoi a întrebat:

Cica "99% dintre romani sunt crestini" dar majoritatea n-au citit macar niciodata Biblia in intregime, cand ies din biserica isi continua faptele rele. Biblia nu-i numeste pe acestia crestini ci necredinciosi ipocriti care vor doar sa para ca sunt credinciosi avand doar o credinta formala si falsa. Deci de ce merg rau lucrurile in Romania?

40 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Niciodata nu au fost 99% crestini in Romania, in anul 1989 EXISTAU 4, 5 MILIOANE de romani (MATURI) care erau membri PCR, astia NU ERAU CRESTINI, pana acum sigur mai traiesc cca 4000000 din acestia, astia nu vor fi niciodata crestini reali ci doar niste ipocriti iar progeniturile lor sigur se aseamana cu parintii asa ca redu te rog procentul undeva pe la 40-50%. Lucrurile nu merg rau ca suntem crestini ci altul este motivul dar din nefericire tot de religie tine. Cele mai bogate si avansate tari crestine sunt cele PROTESTANTE, apoi cele catolice iar la coada cele ortodoxe (Grecia, Bulgaria, Romania, Rusia, etc). Exemplu, America, tara nascuta PROTESTANTA a devenit cea mai prospera si democratica tara (natie) din lume in perioada moderna, de cand au inceput sa creasca numarul de catolici din acea zona au inceput sa decada si dpdv al nivelului de, trai, dezvoltare, etc. Inca nu au decazut fiindca mai sunt cca 50% protestanti dar cu cat catolicii cresc ca numar se vede o decadere in toate compartimentele vietii, inclusiv si in dezvoltare si cercetare.

| RAY a răspuns:

Da ce conteaza omule ca nu au citit biblia,sunt botezati intr o religie crestina,sarbatoresc sarbatorile crestine,au credinta fata de Dumnezeu,IIsus,sfantul duh, cred ca exista dumnezeu in concluzie sunt crestini nu atei, necredinciosi =sunt cei care nu cred in Dumnezeu, iisus nu cel care crede, nu toti trebuie sa fie fanatici religiosi, acum vrei iar sa afirmi ca cica 20 de mii de atei sunt de vina pentru ca Romania e o tara saraca dar culmea e ca daca studiezi recesamentul afli ca atei stau in orase puternice economice Bucuresti,Timisoara,cluj,sibiu,ma religia a fost la putere absoluta secole la rand, de ce nu a fost pace, iubire, intelegere intre crestini, doar de cateva secole biserica numai detine puterea absoluta si s-au schimbat multe, in Romania biserica detine puterea absoluta

| RAY a răspuns (pentru RAY):

NECREDINCIÓS ~oásă (~óși, ~oáse) și substantival (negativ de la credincios) 1) Care nu crede în cineva sau în ceva; neîncrezător; incredul. * Toma ~osul se spune despre o persoană care nu dă crezare celor spuse până nu se convinge de adevărul lor. 2) pop. Care este de altă religie (decât cea creștină). 3) Care încalcă dogmele unei religii. /ne- + credincios

https://dexonline.ro/definitie/necredincios

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Numărul românilor care nu cred în Dumnezeu aproape că s-a triplat în ultimul deceniu. Dacă la recensământul din 2002, erau 8.524 de „necredincioși", după recensământul din 2011, numărul lor a ajuns la 21.196.[25] Cea mai mare concentrație se află în zona București-Ilfov (aproape 8.000 de atei) și în general în zonele bogate ale țării (Ardeal, Banat), iar cea mai mică – în Oltenia (750), Dobrogea și zonele sărace ale Munteniei (Teleorman, Călărași, Ialomița).[25]

Înainte de recensământul din octombrie 2011, Asociația Secular-Umanistă a derulat o campanie prin care s-a încercat promovarea unui recensământ corect, în cadrul căruia persoanele care se consideră atee să aibă încredere în selectarea acestei opțiuni.[25] Conform ASUR, sondajele European Values Survey (1999)[26] și World Values Survey (2005)[27] arată că procentul real al celor care se declară atei este de minimum 6–7% din populație, de 60–70 de ori mai mult decât rezultă din recensământul efectuat în 2002. În „The Cambridge Companion to Atheism" (2006), Phil Zuckerman înaintează cifra de 4%.[28] Un sondaj din 2014 condus de WIN/Gallup International Association arată că 16% dintre români nu sunt religioși și doar 1% sunt atei convinși.[29]

Potrivit studiului „Religie și comportament religios", ateii români sunt un grup foarte tânăr și cu un nivel de educație simțitor mai ridicat decât media națională: 53% dintre atei au sub 30 de ani, iar 33% dintre ei au absolvit studii superioare.[30]

https://ro.wikipedia.org/wiki/Religia_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Românii sunt unii dintre cei mai religioși și superstițioși europeni, dar au și unul dintre cele mai mari deficite de cunoaștere științifică – doar unul din zece români dispune de o cultură științifică consolidată și activă.[36] Românii declară în proporție de 96% că cred în Dumnezeu, 89% cred că există suflet, același procent susține credința în păcat, 85% cred în îngeri, 75% în rai.[37] De asemenea, 66% cred în diavol și în iad, iar 64% cred în viața după moarte.[37] Românii fac donații la biserică în proporție de 70%, cu sume care ajung și la peste 200 de lei, în cazul a 11% dintre credincioși.[37] În ceea ce privește rolul Bisericii, 86% sunt de acord că Biserica oferă răspunsuri pentru nevoile spirituale ale oamenilor, 76% cred că aceasta oferă răspunsuri pentru problemele morale, 72% pentru problemele din viața de familie, 61% pentru problemele tinerilor, iar 59% pentru problemele sociale.[37]

Credințele religioase ale românilor sunt mai degrabă conservatoare: cred mai mult în creație și în adevărul divin și mai puțin în adevărul științific, considerând că biserica este cea care are acces la acest adevăr și trebuie ascultată.[38] Credințele conservatoare nu sunt asociate cu intoleranța religioasă, românii dovedind atitudini mai degrabă flexibile în acest sens:[38]

trei sferturi consideră că pot fi credincioși și cei care nu merg la biserică;
peste 70% consideră că fiecare religie are dreptate în felul său;
56% consideră că nu trebuie pedepsiți toți cei care nu respectă legile lăsate de Dumnezeu.
Deși au încredere în Biserică, românii nu o vor amestecată în politică. În timp ce 73% dintre cetățenii români spun că au încredere multă sau foarte multă în Biserică, 81% dintre români nu sunt de acord ca preoții să sfătuiască oamenii cu cine să voteze.[39]

Un sondaj INSCOP arată că 37, 8% dintre românii care se declară religioși merg la biserică doar la marile sărbători, 25, 4% o dată pe săptămână (mai ales duminica), 18, 9% o dată pe lună, 10, 2% o dată pe an sau mai rar, 3, 4% declară că nu merg la biserică, 2, 7% de câteva ori pe săptămână și doar 0, 9% spun că merg zilnic la biserică.[40] Tinerii au tendința să meargă la biserică doar la cele mai importante sărbători religioase, în timp ce adulții tind să aibă mai mult o frecvență săptămânală.[41] Totodată, 83% dintre români spun că respectă zilele de duminică și sărbătorile religioase, 74, 6% se închină atunci când trec pe lângă o biserică, 65, 6% spun că se roagă în mod regulat și 60, 2% afirmă că își sfințesc obiectele personale, casa, mașina, iar 53, 6% dintre români contribuie periodic cu bani la biserică.[40] În altă ordine de idei, 39, 4% dintre români spun că apelează la preot atunci când au necazuri, 34, 9% dintre ei se spovedesc periodic, iar 29, 6% postesc în mod regulat.[40] Potrivit aceleiași surse, 44, 8% dintre români au încredere în preoți, 42, 4% cred în miracole, 31, 2% cred în deochi, 25, 5% cred în blesteme, 23, 8% cred în horoscop, 15, 6% cred în extratereștri și 15, 3% – în vrăjitorie.[40]

Un sondaj IRES din 2016 relevă că 58% dintre români au încredere în Biserică, comparativ cu 2003, când cota era la 90%, așadar o scădere de 32 de procente. Este cel mai jos punct atins de Biserică de când se fac astfel de măsurători în România.[42]

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns:

Crestin poate avea doua sensuri:
1. Om care are ca religie crestinismul.
2. Om care il urmeaza pe Hristos.
Eu o consider doar pe a doua varianta valida.
Inainte, nu tarziu dupa inaltarea lui Hristos, crestin insemna doar varianta a doua. Astazi, poti fi "crestin" fara sa-L urmezi pe Hristos.

Lucrurile merg rau in Romania pentru ca multi romani se lasa usor manipulati. Daca conducerea e corupta, iar poporul este usor de manipulat, atunci iti dai seama cum merg lucrurile.

| Steregoi explică (pentru AC4S4):

Daca nu merge cu manipularea si cu pacaleala atunci se foloseste forta armata. Banul e folosit in principal pentru a pacali. Daca au vazut ca le merge cu pacaleala ( democratia ) au lasat-o mai moale cu armata. happy Simplu. Serviciile medicale ar trebui sa fie gratuite in toata lumea iar doctorii si toti care lucreaza pentru sistemul medical sa aiba viata gratuita adica sa nu plateasca nimic la nimeni pentru intretinere si traiul zilnic. Omul a primit viata si sanatatea gratuit si deci sa o intretina gratuit prin servicii medicale gratuite si aparatura medicala gratuita. Fiindca acest sistem e condus de Satan aceste lucruri legate de sanatate nu se intampla.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Daca nu ar exista boli nu ar exista spitale, doctori simplu, scrii tampeni tu ai lucra pe gratis?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Crestin este oricine care crede in dumnezeu, iisus si care celebreaza sarbatori, e ca nu isi convine tie ca majoritatea sunt ortodoxi te inteleg

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Respect sfinții părinți ortodocși și mulți alți ortodocși credincioși. Creștin este cel ce-L urmează pe Hristos.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Da toti 99% din populatia Romaniei sunt crestini devotati credinteti ca exista dumnezeu

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Credínță (credínțe), s. f. – 1. Faptul de a crede. – 2. Părere, opinie. – 3. Convingere. – 4. Convingere religioasă. – 5. Siguranță, certitudine. – 6. Încredere. – 7. Garanție, cauțiune. – 8. Promisiune, angajament în căsătorie. – 9. Logodnă. – 10. Dar de logodnă. – 11. Credit comercial. – 12. (Înv.) Munci executate de administrație sau dări strînse direct de Finanțe. Lat. *credentia (Pușcariu 412; Candrea-Dens., 405; REW 2306; DAR); cf. sard. credença, logud. credenzia, v. fr. crédence (Vie de S. Alexis, 3). Pentru sensurile 8-10 (Banat, Trans.) cf. ALR, II, 158. – Der. credincer, s. m. (om de încredere, împuternicit, delegat, reprezentant; înv., slujbaș la curtea domnească însărcinat cu pivnițele cu vin și cu gustarea mîncării; înv., ostatic), cu suf. -(c)er ca medelnicer, pivnicer; credincios, adj. (credincios, sigur, de încredere; credincios, care crede în Dumnezeu; fidel, exact), pe care DAR îl presupune der. de la un lat. *credentiosus, ipoteză ce pare inutilă; necredincios, adj. (care nu are credință; păgîn; adulter); credincioșie, s. f. (înv., fidelitate, lealitate; cinste); credința, vb. (înv., a încredința; Trans., a se angaja, a promite căsătorie); necredință, s. f. (lipsă de credință; împietate; infidelitate; adulter); încredincioșa, vb. refl. (înv., a se încrede, a avea încredere); încredința, vb. (a încredința; a avea încredere; a încerca; a convinge, a asigura; a converti; a promite căsătorie); încredințător, adj. (convingător).

https://dexonline.ro/definitie/credinta

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Îl urmează pe Hristos?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Din moment ce cred in el, i celebreaza nasterea, invierea si cred in iisus, da, mersul la biserica nu este o porunca biblica, nu trebuie sa mergi la biserica

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Am zis dacă îl urmează pe Hristos, nu dacă merg la biserică.
1 Ioan 15:14 - Voi sunteți prietenii Mei, dacă faceți ce vă poruncesc Eu.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Tu faci ce a spus iisus?

| Steregoi explică (pentru RAY):

Nu exista atei 100% pentru ca ateii cred in chestii ce ar fi putut sta la baza aparitiei vietii biologice si a universului material precum evolutia si big bang ce sunt invizibile. Marea majoritate nu sunt credinciosi 100%. Cand omul pacatuieste nu se gandeste ca exista Dumnezeu cu adevarat.

| Steregoi explică (pentru RAY):

As lucra pe gratis daca tot ce vad imi pot permite fara bani. Doctor fiind as putea sa merg intr-un magazin cu legitimatia ca lucrez in domeniul medical si sa-mi umplu sacosele cu alimente fara sa platesc nimic. La fel daca as fi inginer care proiecteaza aparatura medicala. M-as duce intr-un salon auto si as lua o masina fara sa platesc nici un ban. Nu as avea nevoie de conturi in banca.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Ma omule hotarestete o data ba spui ca nu sunt crestini adevarati in proportie de 99% ba spui ca cica nici atei nu exista, pai tu stii ce scrii sau ai baut ceva in seara asta?

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Ma crestine numa atei au banii in conturi ma? cei mai multi voluntari sunt in tarii atee crestine stii? sunt atei si la crucea rosie care muncesc pe gratis

| Mclaren12 a răspuns:

Lucrurile merg rau in Romania pentru ca este o tara condusa de niste penali care vor sa reinstaureze comunismul iar populatia este prea slaba si spalata pe creier ca sa faca ceva in privinta asta. Mai nou tot romanii din diaspora vor sa vina sa indrepte lucrurile.

| BlackRose03 a răspuns:

Lucrurile merg rau in Romania din cauza voastra,a cre(s)tinilor fanatici ce aleg credinta in locul stiintei, motiv pentru care avansam lent tehnologic si suntem niste inculti.
Daca tara asta ar avea mai multi atei n-am mai fi in situatia asta.
Suntem una dintre cele mai religioase tari din Europa si ghici ce! Si una dintre cele mai sarace de asemenea si plina de hoti, analfabeti si violatori din cauza voastra cretini oridinari.
Cum iti explici asta?
Japonia este una dintre cele mai dezvoltate tari tehnologic si acolo oamenii sunt mult mai civilizati decat in Ro, dar numarul fanaticilor religiosi(cazul tau)e de n ori mai mic decat aici.
Asta cum ti-o explici?
De ce in tarile mult mai dezvoltate, cu oameni educati si civilizati sunt mai multi atei, iar in alea religioase unde Biserica e la putere sunt la pamant dpdv economic si al educatiei?
Voi ipocritii si cretinii care gasesc pe D-zeu si Biblia explicatie pentru tot si aveti 0 cunostinte in materie de stiinta si logica sunteti cei care ne tineti pe loc si cauza dezastrelor.
Nu mai gasi pe atei vinovati, voi ne tineti pe loc, nu ei.

| Steregoi explică (pentru BlackRose03):

Daca vrei, iti fac o telecomanda gsm de ultima generatie. happy Asta asa ca sa vezi ca credinta nu inseamna inapoiat tehnologic. Am o facultate terminata si lucrez in domeniu.

| AC4S4 a răspuns (pentru BlackRose03):

Stii ca fanaticii crestini sunt o minoritate in Romania? Nu ai habar de ce scrii, ai vazut si tu pe internet niste lucruri si te crezi foarte inteligent. Sa stii ca exista multi crestini practicanti care au mai multe cunostinte in stiinta, tehnologie decat multi atei pe care ii lauzi atat de mult.

In Azerbaijan majoritatea populatiei nu este religioasa, dar nu vad ca este o tara dezvoltata. Ce ai scris tu da dovada de manipulare, atat. Uite de asta este Romania o tara slab dezvoltata, din cauza ca multi se lasa foarte usor manipulati, nu din cauza unei religii.

| BlackRose03 a răspuns (pentru AC4S4):

1.Nu sunt ateu
2.Cunosc atat atei cat si crestini, dar crestinii mi se par mai incuiati.
Profesoara mea de religie spre ex nu crede ca exista viata pe alte planete, in evolutie sau in Big Bang.
3.Crestinii care au cunostinte in materie de stiinta si tehnologie sunt in numar mai mic decat cei incuiati care gasesc pe D-zeu explicatie pentru orice.
4.Nu ma dau inteligenta sau vorbesc in necunostinta de cauza, cunosc cazuri in real life.
Si nu doar 10-15.
5.Vorbeam la modul general despre tarile cu putini crestini ce sunt mai mult dezvoltate decat restul, nu pot sa iau fiecare caz in parte.Si da, in mare(nu toate)tarile cu multi crestini sunt sarace si pline de analfabeti si inculti.Repet,vorbesc la modul general, nu despre toate. Japonia este doar un ex.
Deci nu mai spune aberatii si contrazice aiurea.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Daca tu nu esti inapoiat tehnologic nu inseamna ca toti semenii tai credinciosi sunt astfel.
Tu crezi in D-zeul din Biblie si negi evolutia, iar asta denota prostie si e o dovada ca credinta te impiedica sa vezi adevarul.

| AC4S4 a răspuns (pentru BlackRose03):

1. Nu vad unde am scris ca esti ateu.
2. Si? Nici eu nu cred in viata pe alte planete, big-bang. Exista medici (oameni care au habar de stiinta) care nu cred in aceste lucruri. Iar tu, care poate nici nu lucrezi in domeniul stiinta, ii faci pe ei incuiati.
3. Eu ma refer ca exista crestini care lucreaza in domenii precum chimie, biologie, fizica, matematica, informatica, astronomie, etc. dar totusi cred ca Dumnezeu a creat totul.
4. Depinde de mediul in care traiesti.
5. Stii ca majoritatea tarilor arabe sunt slab dezvoltate si totusi au putini crestini? Nici China nu sta bine la capitolul dezvoltare, nici Coreea de Nord, Rusia (nu este o tara majoritar-religioasa).

La modul general nu toate tarile nereligioase sunt dezvoltate. Ti-am dat mai multe exemple, nu doar unul, ca sa zic ca e caz particular.

Tu spui aberatii. Spui ca un om care crede ca Dumnezeu a creat totul, un crestin, e automat incult, incuiat la minte.

Nu promovez oamenii care nu muncesc, oamenii care nu invata, oamenii ignoranti care doar se roaga si asteapta rezolvare fara sa faca nimic. Ce m-a revoltat e faptul ca tu crezi ca daca un om e crestin (il urmeaza pe Hristos), automat e si incult. Credinta si Stiinta pot fi compatibile, insa crestinii fanatici si secularistii fanatici nu vad asta.

| BlackRose03 a răspuns (pentru AC4S4):

Este aproape imposibil sa NU existe viata pe alte planete, iar Big Bang este o explicatie mai plauzibila decat creearea lumii in 7 zile.
Daca negi asta dovedesti ca esti incuiat.

"Tu spui aberatii. Spui ca un om care crede ca Dumnezeu a creat totul, un crestin, e automat incult, incuiat la minte."

Eu nu am spus ca un om care crede ca o divinitate a creat totul e incuiat.Ai inteles tu gresit.
Si eu cred ca o divinitate a creat totul, dar nu D-zeul din Biblie.
Incuiati sunt aia care cred in D-zeul din Biblie(care este foarte putin probabil sa existe), cred in TOT ce spune Biblia si o gasesc drept explicatie pentru orice.
Da, aia sunt incuiati.

| BlackRose03 a răspuns (pentru AC4S4):

Majoritatea medicilor si oamenilor de stiinta au certitudinea ca exista viata pe alte planete si ca totul a luat nastere in urma Big Bang-ului.
Parerea majoritatii bate ceea ce crede minoritatea.
Mai multi oameni de stiinta foarte cunoscuti si inteligenti cred in lucrurile mentionate mai sus decat cei care NU cred.

| AC4S4 a răspuns (pentru BlackRose03):

Atunci sunt un încuiat ce activează în domeniul tehnologiei.

| Steregoi explică (pentru BlackRose03):

Din Biblie nu reiese ca Dumnezeu a facut totul in 6 zile a cate 24 ore fiecare.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

. Sa stii ca exista multi crestini practicanti care au mai multe cunostinte in stiinta, tehnologie decat multi atei pe care ii lauzi atat de mult.

se pare ca realitatea te contrazice ] Românii declară în proporție de 96% că cred în Dumnezeu, 89% cred că există suflet, același procent susține credința în păcat, 85% cred în îngeri, 75% în rai.[37] De asemenea, 66% cred în diavol și în iad, iar 64% cred în viața după moarte.[37] Românii fac donații la biserică în proporție de 70%, cu sume care ajung și la peste 200 de lei, în cazul a 11% dintre credincioși.[37] În ceea ce privește rolul Bisericii, 86% sunt de acord că Biserica oferă răspunsuri pentru nevoile spirituale ale oamenilor, 76% cred că aceasta oferă răspunsuri pentru problemele morale, 72% pentru problemele din viața de familie, 61% pentru problemele tinerilor, iar 59% pentru problemele sociale.[37]

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

A început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi.
6. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor şi să despartă ape de ape!" Şi a fost aşa.
7. A făcut Dumnezeu tăria şi a despărţit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
8. Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Şi a văzut Dumnezeu că este bine. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a doua.
9. Şi a zis Dumnezeu: "Să se adune apele cele de sub cer la un loc şi să se arate uscatul!" Şi a fost aşa. şi s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor şi s-a arătat uscatul.
10. Uscatul l-a numit Dumnezeu pământ, iar adunarea apelor a numit-o mări. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
11. Apoi a zis Dumnezeu: "Să dea pământul din sine verdeaţă: iarbă, cu sămânţă într-însa, după felul şi asemănarea ei, şi pomi roditori, care să dea rod cu sămânţă în sine, după fel, pe pământ!" Şi a fost aşa.
12. Pământul a dat din sine verdeaţă: iarbă, care face sămânţă, după felul şi după asemănarea ei, şi pomi roditori, cu sămânţă, după fel, pe pământ. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
13. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a treia.
14. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii,
15. Şi să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pământul. Şi a fost aşa.
16. A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii, şi stelele.
17. Şi le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18. Să cârmuiască ziua şi noaptea şi să despartă lumina de întuneric. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
19. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a patra.
20. Apoi a zis Dumnezeu: "Să mişune apele de vietăţi, fiinţe cu viaţă în ele şi păsări să zboare pe pământ, pe întinsul tăriei cerului!" Şi a fost aşa.
21. A făcut Dumnezeu animalele cele mari din ape şi toate fiinţele vii, care mişună în ape, unde ele se prăsesc după felul lor, şi toate păsările înaripate după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
22. Şi le-a binecuvântat Dumnezeu şi a zis: "Prăsiţi-vă şi vă înmulţiţi şi umpleţi apele mărilor şi păsările să se înmulţească pe pământ!
23. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a cincea.
24. Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul fiinţe vii, după felul lor: animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa.
25. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, şi animalele domestice după felul lor, şi toate târâtoarele pământului după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
28. Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"
29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânţă de pe toată faţa pământului şi tot pomul ce are rod cu sămânţă în el. Acestea vor fi hrana voastră.
30. Iar tuturor fiarelor pământului şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor vietăţilor ce se mişcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Şi a fost aşa.
31. Şi a privit Dumnezeu toate câte a făcut şi iată erau bune foarte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a şasea.

| RAY a răspuns (pentru BlackRose03):

Cu fanatici nu ai ce face, degeaba, ei sunt limitati mintal, astia sunt sectancti, majortatea sunt ortodoxi si sunt mai deschisi mintal

| BlackRose03 a răspuns (pentru AC4S4):

Daca afirmi faptul ca nu crezi in ceea ce am scris mai sus(respectiv existenta vietii pe alte planete s8 BigBang), atunci da, esti un incuiat.
Cei mai inteligenti oameni sunt/au fost atei sau sunt credinciosi, dar accepta ideea existentei vietii pe alte planete si BigBang(cazul meu).
Nu stiu, mie mi s-ar parea cam absurd si fara sens sa fim singuri in univers. laughing
Dar daca tu care esti atat de open mind afirmi asta atunci e adevarat. laughing

| Steregoi explică (pentru RAY):

Facerea 2:4:"Iată obârşia cerului şi a pământului de la facerea lor, din ziua când Domnul Dumnezeu a făcut cerul şi pământul." Deci toate le-a facut intr-o zi si nu doar in 6 zile? Ce mai e si asta? Pana la urma la ce se refera prin termenul "zi"? La o perioada. Deci nu e vorba de perioade de 24 de ore ci de perioade sau etape fiecare avand o dimineata si o seara adica un inceput si un sfarsit de etapa in creatie. Toate etapele pot fi incluse intr-o etapa sau intr-o perioada numita generic "zi". Si asta pentru ca in zillele cand a fost scrisa Biblia timpul se masura in zile, ani, luni. Insa pomeneste de "zi" pentru ca inceputul si sfarsitul unei "zile" este mai evident.

| aimullah123 a răspuns:

Sa iti dau un raspuns scurt ca sa nu adormi big grin
In niciun caz nu suntem 99% crestini
Lucrurile merg prost in Romania pentru acceptam sa fim condusi de cine nu trebuie. Votam orice idiot la cea mai mica vrajeala. Ghici cum suntem big grin

| Steregoi explică (pentru aimullah123):

Un crestin voteaza pe Dumnezeu si nu niste oameni ca sa-l conduca.

Răspuns utilizator avertizat