| anonim_4396 a întrebat:

Cica acum doua zile site-ul Manastirii PetruVoda a fost spart de niste hackeri de la Anonymous Brazilia! Credeti ca ar fi utile asemenea interventii mai des? Cine este de parere ca acestia incearca sa ne arate manipularea din cadrul acestei religii ca sa fim treziti la realitate?
http://adevarul.ro/......index.html
http://petruvoda.ro/
Respect ANONYMOUS!

Răspuns Câştigător
| ErrorFound a răspuns:

Logic ca ar fi utile. La ce le trebuie calugarilor internet? Poate macar daca nu facem alegeri bune sa le faca alt cineva pentru noi.

14 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Site-ul acesta avea un singur scop: avertiza asupra pericolului manipulării pe care un "sistem al acestei lumi" (conspiratii ale intereselor străine ţării noastre, gen FMI, organizaţii oculte şi altele) îl au permanent asupra noastră.

Doar cine nu vrea nu vede efectul acestora asupra vieţii românilor: emigrarea în masă, tranformarea ţării într-o piaţă de desfacere, îndatorarea progresivă a ţării, sărăcirea financiară şi mai ales spirituală a acestei ţări prin persecutarea credinţei...

Pentru astfel de probleme practice era destinat acest site al călugărilor din acea mănăstire în care programul de rugăciune şi de muncă începe la ora 4, în care nu se consumă carne, în care călugării mai mult ţin post şi sunt ocupaţi cu permanenta "rugăciune a minţii" inclusiv în timpul activităţii lor zilnice…

| Exilee a răspuns:

Saracii. Au fost jefuiti de un incult introvertit, hot si un gunoi.

| Miauti a răspuns:

Poate din cauza ca au aflat si ei ca, crestinismul ortodox e o religie pacatoasa.

| milan9 a răspuns (pentru Miauti):

Încă de la începutul ei, Biserica a avut şi "elementul uman" cu libertatea lui responsabila (de multe ori iresponsabilă) dar asta nu a afectat Biserica, lucrarea harului în Biserică, prezenţa lui Dumnezeu până la sfârşitul veacurilor (după profeţia Sa, făcută pentru o Biserică unică).

Păcătoşii fac parte din Biserică doar pentru că Hristos nu a scos niciodată afară pe nimeni. El a spus că a venit pentru cei bolnavi nu pentru cei sănătoşi.
Dar asta nu înseamnă că cei păcătoşi sunt relevanţi pentru Biserica lui Hristos. În cazul acestora, lucrarea de cunoaştere a învăţăturilor acestei Biserici poate nici nu a început încă! Pentru cine sunt ei relevanţi? Doar pentru Libertatea lor iresponsabilă!

Dacă ar fi ca religiile să se măsoare în sfinţi dar mai ales în minuni confirmate, cine ar putea sta în faţa Bisericii lui Hristos?

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Ma ti-am mai demosntrat ca insasi Biserica nu respecta cele 10 porunci dat tu continui sa aberezi nu?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuză-mă dar porunca a II-a nu se citeşte habotnic și ANACRONIC, în contextul evreilor de acum 4000 de ani, ci în contextul de azi, în cel al creștinilor...

Poate cineva să-şi imagineze ce se afla deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI? Se aflau STATUILE (sau "CHIPURILE CIOPLITE") ale HERUVIMILOR, şi asta char la porunca lui Dumnezeu!

Asta ce înseamnă? Că trebuie să dăm jos ochelarii de cal, că trebuie să renunţăm odată la ipocrizie şi să vedem că porunca a II-a a fost dată doar într-un anumit context!
Un context care a ţinut de O ANUMITĂ RELIGIE (poruncă dată doar evreilor!), contexte care au ţinut de UN ANUMIT timp istoric (dată acum 3800 de ani!), contexte care au ţinut de ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), nicidecum de eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii aveau SUTE de obiecte de cult…

Şi câte confuzii se nasc din IGNORANŢĂ şi din eludarea contextelor istorice. Aproape 40000 de secte au luat naştere doar pe această cale, a "SFINTEI IGNORANŢE"…

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Ma nu exista contexte dragule asta e doar un argument complet JALNIC cre este spus de unu' care continua sa aiba ideile in cui!
Cum aramane cu celelate porunci?
sa nu furi, sa nu ucizi, sa nu minti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Horor? am uitat sa complectez ma.fistecare pasare, pe limba ei piere.ori mai pe omeneste; fiecare moare singur.

| BlackSulphur a răspuns:

Util? Serios?
Cine naiba se uita pe siteurile alea?

| Ben00 a răspuns:

Nu prea cred ca din Brazilia. Trebuie sa fie un tartan, daca nu de la noi, macar care stie limba romana. Nu cred ca stiu multi brazilieni de Manastirea Petru Voda; e goanga.

| Moshoo a răspuns:

Alegerea e la noi nu ne poate fi impusa, inca nu traim intr-o tara extremista religios.

| anonim_4396 explică (pentru Moshoo):

Alegerea este la noi dar cand exista un asemenea nivel de manipulare este greau sa facem o alegere!

| HueyFreeman a răspuns (pentru Moshoo):

Acest "inca" nu imi da prea mare speranta.

| SkYAnon a răspuns:

Sa nu credeti ce spune popa in biserica sau biblia, tot ce spun sunt niste minciuni cu care incerca sa manipuleze oameni, dumnezeu nu exista si nu a existat niciodata, nu ar trebui sa ne fie frica de porcariile astea.
Forever Anonymous
Now #OpSaveGaza