| anonim_4396 a întrebat:

Cica dumnezeu este omniprezent. Deci la un viol sau o crima, dumnezeu este prezent. De ce nu vrea dumnezeu sa intervina si sa opreasca acele lucruri? Ii pasa lui mai mult de liberul arbitru al unui violator sau al unui criminal decat de vietile celor ucisi sau violati (de cele mai multe ori ucisi dupa viol)? Cam ce credeti ca ar face Batman daca ar fi fost prezent la o viitoare crima sau viol la fel cum este dumnezeu?

39 răspunsuri:
| AragorN88 a răspuns:

In ziua de azi, crestinii ne tot arunca momeala cu liberul arbitru, dar se pare ca unii au uitat ce scrie in Biblie, cand Dumnezeu trimetea ingeri si uneori venea chiar el si intervenea in viata oamenilor. Atunci nu era liber arbitru?

| danay72 a răspuns:

Cand primii oamenii au pacatuit, atat ei cat si Satan au dorit o viata independenta de Dumnezeu, crezand ca asa le va fi mai bine. Dumnezeu nu i-a obligat sa faca ce vrea El dar nici nu i-a omorat ca sa vada si ceilalti ingeri cum avea sa fie mai bine.Din nefericire orice guvernare care a fost, bineinteles, independent de Dumnezeu, a aratat ca omul nu e capabil sa se conduca singur, fara Dumnezeu.Ieremia10:23.De aceea, Dumnezeu nu intervine in prezent, lumea fiind condusa de Satan. 1Ioan5:19.Dar pentru ca lucrurile merg din rau in mai rau, El va interveni in favoarea oamenilor loiali lui, care in ciuda presiunilor si batjocurilor au ramas fideli pana la capat.Psalm37:9-11.Si acest lucru va demonstra ca forma de guvernare cea mai buna pentru oameni este teocratia.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

"el va interveni in favoarea oamenilor loiali lui"... mediteaza bine asupra a ce ai zis si asupra atributelor acordate lui dumnezeu. Sa-mi zici la ce concluzie ai ajuns. Tocmai ti-ai descris perfect zeul.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-adevar Dumnezeul Bibliei este perfect si il cheama Iehova si doar el va interveni in favoarea celor care asculta de Biblie si aplica normele sale.

| ThePathWalker a răspuns (pentru danay72):

Mentionez ca toate formele de guvernamant ale omulu au fost perfecte, dar democratia este cea care este cea mai greu de incalact

| RAY a răspuns:

Nu ma intereseaza, intra pe profilu, da clik pe blog sa vezi lucruri noi despre dumnezeu

| 1Mihai1 a răspuns:

Întrebarea asta ai mai pus-o de n ori, ai primit răspunsuri care să te lămurească şi tot n-ai inţeles.

| anonim_4396 explică (pentru 1Mihai1):

Nu am mai pus intrebarea asta, este prima data cand o pun.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Întrebarea asta nu, dar înţelesul da.

| anonim_4396 explică (pentru 1Mihai1):

Nu prea cred. Da-mi exemplu.

| casablanca40 a răspuns:

Probabil este voia lui dumnezeu. Daca dumnezeu vrea, asa sa fie. De exemplu : cea mai cinstita, buna, cumsecade maicuta de la biserica din Caracal este violata, batuta, taiata pe tot corpul. DE CE? Probabil ca nu era crestin ortodox sau pentru ca dumnezeu are un plan pentru ea, iar in planul acesta maica va trai cu traume si din mila altora. Lucrurile astea se intampla suntem 7 miliarde totusi... acum treci la nani

| Wøodenpints a răspuns (pentru casablanca40):

Tu te auzi ce zici?

| Hombre a răspuns (pentru casablanca40):

Atunci Dumnezeul tau este un sadic, planurile lui sunt de tot rahatul iar creierul tau emite ineptii care denota cretinism iluzoriu.

| casablanca40 a răspuns (pentru Hombre):

Adica vrei sa zici ca exista mai multi dumnezei? Fiecare cu dumnezeul lui sau cum? nu il mai blasmefia pe dumnezeu. o sa ajungi in iad pentru asta dar nu fii trist inca mai ai o sansa la mantuire.

| Mihai26 a răspuns (pentru casablanca40):

Esti bolnav/a, ce minte poti sa ai.

| casablanca40 a răspuns (pentru Mihai26):

Cu siguranta tu ai cel mai mare drept sa spui asta. inca o bila neagra pe foita lui dumnezeu. daca o tii tot asa o sa ajungi printre carcalasi.

| Kaleo a răspuns:

Întreabă-l tu (pe Batman). Bine vedem că îl cunoști de ceva vreme. happy

| king4aday a răspuns:

Nu intervine pentru ca, nu exista. Explicatiile oferite de preoti sau credinciosi sunt: 1. Zeul lor iubit asa vrea sa se intample. 2. A pacatuit si a fost pedepsit.
Adica ceva de genul ca in evul mediu. George Carlin spunea : Multi isi imagineaza pe Dumnezeu ca pe un batranel care, se uita la noi din cer, vede tot ce facem, stie tot ce gandim. Daca nu crezi in el, o sa te trimita in iad, unde mori in chinuri groaznice, tipand de durere, dar... el te iubeste. laughing Plus de asta, in cele 10 porunci a uitat sa-i aminteasca lui Moise de interzicerea sclaviei. Oare de ce? (intrebare retorica) happy

| ThePathWalker a răspuns (pentru king4aday):

Esti pe langa rau. Serios. Crede-mă.

| king4aday a răspuns (pentru ThePathWalker):

Eh, fiecare are viziunea lui despre lume. In a mea nu incap zeii, dragonii, demonii, satane si alte personaje din basme. happy Serios, nu te cred ca sunt pe langa. tongue

| SalvatoreLeon a răspuns:

O intrebare... De unde sti tu ca exista? dela parinti? din carti? dela prieteni de pe net? Maturizati-va nu mai credeti in basme colorate orice ai spune fie ca are 100% logica, ca nu exista dumnezeu cineva vine si se contrazice cu tine pentru ca asa a vazut la alti... cand o sa avem dovada clara atunci o sa credem in el pana atunci suntem singuri

| ThePathWalker a răspuns:

Exista lucruri mai presus decat iubirea ca iubirea sa dainuie la urma. Dumnezeu da libertate omuluisa faca ce vrea, sa aleaga ce vrea si timp ca sa se indrepte.
La sfarsit raman decat cei care sunt cum trebuie.

| sweetapril a răspuns:

Avand in vedere ca oamenii l-au scos pe Dumnezeu din vietile lor, iar Dumnezeu este un gentlemen, El nu intra cu forta, ci ne-a dat libertatea de vointa, noi putem alege daca sa il urmam pe El sau nu.

| gabriel31 a răspuns:

La fel cum te lasa si pe tine sa faci toate afirmatiile aici fara sa intervina. daca nu te-ar fi lasat, te-ai fi plans de liberul arbitru.

| anonim_4396 explică (pentru gabriel31):

Afirmatiile mele si libertatea mea nu fac rau nimanui. Daca pui egal intre afirmatiile mele si actiunile unui violator sau a unui criminale, inseamna ca nivelul tau de inteligenta este exagerat de scazut.

| gabriel31 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate ca nivelul meu de inteligenta sa fie scazut in comparatie cu altii.este vorba despre afirmatiile total deplasate pe care le faci tu. spune si tu ceva serios. daca poti sa faci un bine cuiva, fa-l. daca nu mai bine stai deoparte.ce legatura are batman intr-o discutie despre religie?!?!

| anonim_4396 explică (pentru gabriel31):

Personajul fictiv numit Batman are exact aceleasi sanse sa existe precum personajul fictiv numit dumnezeu. Ba mai mult, Batman este mult mai bun decat zeul crestin. Cat despre afirmatia ta cum ca ce am zis eu este egal cu faptele unui criminal,... incearca sa vezi si sa-ti recunosti greseala. Eu nu ti-am cosiderat credinta si intrebarile tale pro dumnezeu asemanatoare unei crime sau a unui viol. Poate o sa-ti dai seama unde ai gresit si de ce.

| gabriel31 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pacatul tau este mai mare decat al lor.nu te-as putea compara.ei au o sansa de mantuire, dar tu daca o ti cu blasfemiile in felul asta, sigur nu.

| doctorandus a răspuns (pentru gabriel31):

Si daca iudaismul e religia adevarata (nu crestinismul) ce se va alege de ei?

| gabriel31 a răspuns (pentru doctorandus):

Toate profetiile din vechiul testatament au avut rolul de a pregati venirea Domnului. Sfantul Ioan Botezatorul a fost ultimul prooroc.nu avea sens sa mai trimita Dumnezeu pe altcineva dupa el, pentru ca se implinisera proorocirile. urmatoarea etapa a iudaismului a fost crestinismul.si scrie ca vor fi mai multe tipuri de judecati.ei vor fi judecati dupa legea lor, crestini dupa legea noua.

| doctorandus a răspuns (pentru gabriel31):

Toate profetiile au avut rolul... vrajeala! Profetiile despre Hristos fie nu sunt profetii de nicio culoare, fie nu se refera la Mesia. Sunt doar versete trase de par de evanghelisti. Asta o stiu de la unul dintre cei mai mari biblisti ai lumii.

| sweetapril a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu este un personaj fictiv! El este Creatorul universului intreg!

| anonim_4396 explică (pentru sweetapril):

De unde stii?

| sweetapril a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai in primul rand in Biblie scrie, in Romani 1 ca ce se poate cunoaste despre Dumnezeu...insusirile Lui, puterea Lui vesnica si dumnezeirea Lui se vad lamurit de la facerea lumii cand te uiti cu bagare de sema la ele in lucrurile facute de El, asa ca nu se pot dezvinovati..si alte versete din Biblie,(ex. 1 Ioan 5:20)iar in al doilea rand din faptul ca vad acest lucru in viata mea, crezi ca totul ii la intamplare? gandeste-te doar numai la fiinta umana cat e de complex creata.

| anonim_4396 explică (pentru sweetapril):

Deci din biblie... de unde stii ca este corecta?

| sweetapril a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca incercam sa il descoperim pe Dumnezeu dpdv stiintific, prin filiosofie, vom ajunge pe cai gresite, insa dac vrem sa il cunoastem pe Dumnezeu asa cum se descopera El insusi in Biblie, vom fi calauziti in mod corect.
Biblia ne spune ca Dumnezeu este Creatorul a tot ceea ce exista (exod 20:11, psalmul 102:25). Il putem cunoaste pe Dumnnezeu prin Biblie (evrei 1:1, 2), prin creatie (romani 1:19, 20), prin isus Hristos(Coloseni 2:9), prin intuitie (ioan 1:9, eclesiastul 3:11)...fiecare om poseda o cunostinat launtrica cu privire la existanta lui Dumnezeu, prin istorie(faptele apostolilor 17:26), prin minunile Sale (1 imaprati 18:24) si prin experienta personala!

| sweetapril a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia este cat se poate de adevarata, si daca o citesti ai toate raspunsurile in ea.
De mai bine de trei mii de ani, oamenii au fost intariti si incurajati prin Cuvantul scris a LUi Dumnezeu. Biblia este demna de incredere si reprezinta un ghid pentru credinta si viata noastra. Ea ne arata cine este Dumnezeu si cum putem trai cu El.
Biblia este o culegere de 66 de carti separate, care au fost scrise intr-un interval de 1500 de ani de peste 40 de autori diferiti. Biblia ne prezinta standardul relatiilor noastre cu Dumnezeu si al vietii crestine.Deci, Biblia a fost scrisa:
- intr-un interval de 1500 de ani
- intr-o perioada de timp de peste 60 de generatii
- de peste 40 de autori din toate sferele sociale
- pe trei continente> Africa, Asia, Europa
- in treilimbi diferire
......si formeaza cu toate acestea o minunata unitate!
Pana la descoperirea presei de tiparit, Biblia a fost transmisa doar prin scrierea de mana. Cu toate acestea ea a fost copiata cu atat de multa grija ca nici o alta carte. Nici un alt text al antichitatii nu poate fi astazi dovedit cu atata siguranta precum textul biblic, si nici o carte nu a cunoscut si nu cunoaste asa de mare raspandire precum Biblia. De asemena, nici o alta carte nu a fost tiparita in atatea exemplare sau fragmente ca si bIBLIA.IntreagA bIBLIE a fost tradusa pana in 1986 in 301 limbi. Noul Testament a fost tradus in alte 634 limbi si parti din Biblie in late 913 limbi.
Biblia are o influenta ft mare asupra civilizatiei noastre in:
- legislatie
- principiile iubirii reciproce
- aprecierea oamenilor in mod individual
Biblia are si o mare influenta asupra culturii noastre in lit., arta, progresul social.
iNTRE cei 40 de autori ai Bibliei se aflau: imparati, oameni de stat, invatati, poeti, pastori, pescari, etc. Ei au scris in diferite locuri, cum ar fi inchisoare, palate sau in timpul calatoriilor, etc.
Materialul scrierilor: piatra, lut, piele, papirus, pergament.
Canonul Bibliei s-a format treptat, intrucat cartile ei au fost scrsie intr-o perioada indelungata de timp. Cartile din cadrul BiBLIEI nu au capatat autoritate prin concilii iudaice si crestine, ci ele au avut deja autoritate dumnezeiasca si sub influenta Duhului Sfant, au fost puse laolalta in cadrul Bibliei si recunoscute deintreaga crestinatate.
Textul si autoritatea Vechiului TEstament au fost confirmate la Conciliul de l; a Iamnia(anul 90 d. Cr), iar textul Noului Testament a fost confirmat de parintii Bisericii la Conciliile de la Hippo (393 d.Cr) si Cartagina(397 d. Cr).
Cam de la jum sec 2d.Cr. ni se relateaza faptul ca crestinii se strangeau duminica laolalat in cadrul serviciilor divine si ca acolo se citea relatarile apostolilor impreuna cu scrierile profetilor (iustinian)
Este absolut sigur ca nici o carte din vechime nu a fost transmisa cu atata exactitate ca si Biblia. Cine pune la indoiala exactitatea Bibliei, pune sub semnul intrebarii intrega literatura a antichitatii.
Legea iudaica (Talmudul) avea indicatii precise, pe care fiecare scriitor al Bibliei trebuia sa le respecte. conform acestora nu era permis sa fie scris niciun cuvant si nici macar o litera din memorie. Scrierea care urma sa fie transmisa trebuia sa fie un exemplar autentificat.
Masoretii erau invatati iudei a caror responsabilitate era sa copieze textul evreiesc al Vechiului Testament cu o exactitate excesiva, ei si-au exercitat munca aceasta valoroasa in perioda sec 5-10d.Cr.
Exista un numar mare de scrieri de mana si traduceri ale Bibliei, ti le scriu doar pe cele mai importante:
1. Codex Sinaiticus: a fost descoperit intre 1844 si 1859, el se afla la British Museum din Londra din 1933, acest codex a fost scris in jurul anului 350 d.Cr si cuprinde o treime din Vechiul Testament si intreg Noul Testament in limba greaca.
2. Codex Vaticanus: este dovedit ca se afla din 1481 la Vatican, a fost scris inainte sau in jurul anului 350 d.Cr in lb greaca si contine aproape intreg Vechiul Testament(586 din 617 pag) si aproape intreg Noul Testament (142 din 162 pag).
3. Codex Alexandrinus: se afla la British Museum din Londra, a fost daruit in 1627 regelui Angliei Carol I de catre Cyril Lucar, un inalt prelat al bisericii grecesti, dateaza din sec 5 si cuprinde ambele testamente in lb greaca
4. Manuscrisele din pestera de la Qumran/Marea Moarta: cele mai importante scrieri care s-au gasit acolo : doua role ale profetului isaia, care au fost scrise in anii 150-200 i.Cr.
Manuscrisele originale ale Bibliei au fost scrise de oameni sub calauzirea Duhului Sfant, prin utilizarea persoanlitatii lor si a darurilor, iar ca rezultat fiecare cuvant al Bibliei urma sa fie un mesaj complet, fara nici o gresaeala, adresat de Dumnezeu oamneilor.
Confirmarea ca BibLIA este inspirata de Duhul sfant al Lui Dumnezeu:
1. Confirmarea lui Isus: a confirmat valabilitatea VT prin aceea ca l-a citat de multe ori si a facut referire la el ex. Matei5:18, 19:4, 21:42
2. Confirmare apostolilor : Faptele Apostolilor 24:14, Romani 9:17, Galateni 3:8
3. Pretentiile Bibliei: insasi Biblia pretinde ca este Cuvantul lui Dumnezeu si in consecinta ca este demna de incredere si adevarata, ex. PsALMUL 119:160, 2 Petru 1:20-21

| anonim_4396 explică (pentru sweetapril):

Si asa am ajuns la "argumentul circular" : Biblia este corecta pentru ca - este inspirata de dumnezeu si stim asta deoarece - scrie in biblie. Asta este o eroare de logica si gasesti mai multe detalii pe guagal. Cat despre exactitatea bibliei, documenteaza-te mai mult pe tema asta si o sa stii cu adevarat cat de exacta si de bine tradusa (nu) este ea.

| doctorandus a răspuns (pentru sweetapril):

Foarte inteligent!

Mai ales ca Talmudul a inceput sa fie scris la secole dupa ce s-a terminat scrierea Bibliei.