| anonim_4396 a întrebat:

Cica : "Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si toata este valabila. In ea gasim cum trebuie sa traim pentru a fi placuti Domnului. "

Sa incepem : "Deuteronomul 17:2-5", "Deuteronomul 17:12", "Iesirea 22:18", "Levitic 22:13", "Levitic 22:27", "Levitic 22:10", "2 Cronici 15:13", nerespectarea celor 10 porunci de cineva duce la uciderea acelei persoane, ai voie sa cumperi sclavi, daca violezi o fata trebuie sa o cumperi de la tac'su, tot scriptura te invata si cum sa iti bati sclavul, mai include violuri, mai zice si ce animale sa nu mananci chiar daca sunt comestibile si multe altele (mi lene sa mai caut pasaje). Cati dintre voi respectati in totalitate ce scrie in cartea aia si cum reusiti sa o respectati pe toata din moment ce tot zeul vostru zice "sa nu ucizi"?

14 răspunsuri:
| Shaoran a răspuns:

E foarte simplu. Nu rastalmacim Scriptura dand un inteles incontextual, ci luam sensul bine definit si real, de multe ori adaptat situatiei in cauza. Daca am rastalmacii stiinta, si in general logica pe principiul "Pisica are picioare, omul are picioare -> omul e pisica" nu are iesii nimic bun. Deci, sa nu rastalmacim nici Sf. Scriptura, si sa luam invatatura corecta.

| ateu a răspuns (pentru Shaoran):

Luam doar cei bun asa e, Gaia va ajunge in iad ca a citit vechiul testament si eu l-am citit sunt curios cati lau citit

| Shaoran a răspuns (pentru ateu):

In principiu, din toate lucrurile luam doar ce e bun.
Din macare doar nutrimentele si subst. organice folositoare.
Din nuca luam doar miezul.
Din peste luam doar icrele, nu si mate si ce mai are.
Dar, surprizantor nu am spus "luam doar ce e bun", ci luam lucrurile fara a le scoate din context si a le rastalmacii, sa le luam ca pe un intreg, adica nu scoatem din contextul Deuteronomului cateva citate, ci luam intreg Deuteronomul si vedem care este contextul in care se intampla aceasta. Exemplu in Deuteronomul 17:2-5, ii da dreptul celui ce conduce cetatea sa judece, lucru care se intampla si acum, si este foarte bine vazut de ateism, prin judecatori si inchisoare. In schimb, daca observam in noul testament scrie "Cine nu are nici un pacat, sa arunce cu pietre". Luand acestea impreuna, ce intelegem?
Ca vechiul testament s-a bazat pe "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" iar noul pe legea iubirii. Astfel, din nou, foarte logic vorbind, trebuie sa studiezi biblia in intreaga ei complexitate pentru a o intelege, si dupa porunca apostolului Pavel, sa nu interpretezi dupa capul tau, sa nu nasti vreo erezie!

| ateu a răspuns (pentru Shaoran):

Eu nu am spus la fel doar cei bun cei rau nu luam in considerare desi vechiul testament e cam ignorat

| Shaoran a răspuns (pentru ateu):

Iarta-ma ca iti spun, dar te rog, pune virgulele ca sa inteleg ce scrii!
Se ia totul in considerare, dar nu contextual (e a 3-a oara cand spun). Adica si ce e "rau". Oricum, este un pic deranjant, pentru mine cel putin, ca cineva care nu crede in Dumnezeu se foloseste de Biblie. Fancand asta, adica spunand ca Dumnezeu este rau, ii admint exitenta... Iar definitia unui ateu este alta. Deci daca sunteti atei, fi-ti atei! Nu antitei sau mai stiu eu ce.

| Shaoran a răspuns:

E destul de abstract ce spui. Ai putea sa te folosesti de Harry Potter daca chiar vrei. Sa afirmi ca Dumnezeu este rau, inseamna sa marturisesti ca el exista big grin.
Cat despre stiinta, vreau si eu dovezi gastronomice pentru existenta navelor spatiale.

| Shaoran a răspuns:

Iti poti percepe inteligenta folosind doar simtul vizual? Pentru ca daca nu, ar insemna ca nu exista.
Oamenii fara de Dumnezeu sunt limitati de simturile pe care le au si animalele, fara a traii in Duh, cam asata e problema...
Faza cu nava spatiala era ca este greu de dovedit prin Gastronomie existenta neveolr spatiale, este greu de dovedit prin matematica faptul ca poezia "plumb" apartine simbolismului. Asa e greu prin stiinta sa il dovedesti pe Dumnezeu, concret. In schimb s-a dovedit efectul crucii, al rugaciunii, al privegherii, al metaniilor, al postului, efectul mirului, sunt consemnate in medicina foarte multe exemple de oameni vindecat imiraaculos de cancer si alte boli incurabile.
Nu o sa te traga nimeni la raspundere ca nu ai stiut, o sa fi tras la raspundere de faptul ca nu ai cercetat!

| danut a răspuns:

Tu traiesti cu 1000 de ani inainte de Hristos sau la peste 2000 de ani dupa.
Apropos de ce ai voie sa faci si ce nu: de exemplu cu mancarea, pai daca stai si te gandesti logic si fara vreo legatura cu cele sfinte ajungi la aceleasi idei scrise in Biblie dar deranjaza faptul ca sunt scrise si acolo. Un exemplu practic, porcul care este interzis biblic, acum 3500 de ani nu existau posibilitati de a inlatura trichineloza care se gaseste practic in TOTI porci, la uni evoluata la altii instare latenta dar practic in toti. Acest microorganism care patrunde mai intai in stomac, trece in sange, patrunde in coloana vertebrala si in final ajunge in creierul mic, moartea fiind groaznica, neputand fi facut nimic pentru cel infestat deoarece respectivul vierme ataca creierul. Doctorii stiu ca atunci cand viermii ajung in coloana totul este terminat dar si cand ajunge in corp nu pot fi inlaturati ci raman in stare latenta, asteptand momentul prielnic. Si ca sa continuam despre porc acesta este un animal caruia ii plac fecalele si pe care le mananca cu placere carnea acestuia avand acea savoare deosebita de rahat. Pofta buna celor care au placere de a face ceea ce Dumnezeu a spus sa nu facem. Cele 10 porunci sunt oglinda pentru analiza caracterului nostru. Cumva te-a condamnat cineva la moarte ca n-ai respectat poruncile, nu, dar legile umane au la baza aceleasi principii.

| danay72 a răspuns:

Romani10:4,,Cristos e sfarsitul legii'', toate legile ajungeau sa se incadreze doar in 2 sa-l iubesti pe Dumnezeu si pe aproapele.Matei22:36-40.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa mnai cauti si sa mai studiezi, altminteri ramai asa.si nu e placut sa faci saltul cel mare, sa ajungi un imperfect in fata perfectiunii din care emani, fiindca vei fi intrebat/a; de ce nu ai urmat cursul ce ti l-am aratat, si ai luat-o rara? uite in ce hal ai ajuns.si probabil va indrepta la loc bunul Dumnezeu ce ai strambat tu in cursul vietii, ori poate te va baga la calit in foc, fiindca si aurul asa devine pur prn topire si alegerea zgurii si impuritatilor din el.ori poate vei fi considerat/a un rebut si vei cursul firesc. oricum tot raul spre bine.

| Făgăraş a răspuns:

Hristos a inviat! Ceea ce spui tu nu mai are valabilitate pentru crestini. Vechiul Testament nu mai are valabilitate pentru crestini, el a fost dat pentru poporul Israel ca o pregatire pentru primirea Noului Testament!

| ateu a răspuns (pentru Făgăraş):

Si cand Iisus spune eu am venit sa implinesc voia tatalui nu sa dezbin s-a referit in mod clar la tora adica la vechiul testament ai citit vreodata biblia?

| FluGg a răspuns (pentru ateu):

Cum am mai raspuns, daca Isus nu a venit sa aduca o noua lege, atunci de ce a oprit pe farisei sa o omoare cu pietre pe Maria Magdalena, caci era scrisa porunca daca este prinsa in adulter sa fie ucisa cu pietre, dar Isus a spus cel ce e fara de pacat sa arunce primul cu piatra.
Si daca tot crezi ca legea veche e valabila de ce nu se pomeneste vreodata in Noul Testament de Isus aducand jertfe(care erau animale)in Templu? Sau de ce nu mergem noi acum la biserica sa aducem animale ca jertfa pe altar.Isus a spus:Mila doresc, iar nu jertfe.

| ateu a răspuns:

Luam doar ce ne convine din biblie nu toata vechiul testament a expirat atunci ce rost are ca mai exista?
dar cand Iisus spune am venit sa aduc sabie si foc si multe chesti eu detin cheile iadului atunci a expirat si noul testament? asa ca luam doar cei mai bun din biblie nu trebuie sa contina ceva rau doar iubire iar ce nu ne convine noua ignoram nu face parte din doctrina noastra o sa ard in iad ca am citit vechiul testament
la profil am un video biblia in context