| anonim_4396 a întrebat:

Cind a aparut prima religie? Cineva a spus ca atunci cind primul smecher a intilnit primul fraier.

Răspuns Câştigător
| NuConteazaShinee a răspuns:

Pai ti-ai raspuns singur big grin " Cand primul smecher a intalnit primul fraier(PROST)"

8 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Orice ateu care se respecta ar trebui sa citeasca macar Istoria ideilor si credintelor religioase de Eliade.S-ar evita mii de intrebari inutile pe aici.

| Angel0 a răspuns:

Asa ma gandeam si eu, dar ce cauta atunci toata gasca ateilor la rubrica religie?

| anonim_4396 explică (pentru Angel0):

De ce exista rubrica religie? Pentru a rezolva... ce, dilemele credinciosilor, sau ale ateilor?

| Angel0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect.

| anonim_4396 explică (pentru Angel0):

Sunt agnostic declarat, prin atitudine si gandire, vis a vis religie. Chestia este destul de complexa. Ce nu inteleg insa (d-aia fac valuri de multe ori), este de ce exista sustinatori atat de ferventi in ambele tabere, fara ca ei sa poata sustine ideile in cel mai logic mod cu putinta, lasand loc interpretarilor.
Oameni buni! Suntem prea mici pentru a da explicatii. Iubiti si traiti viata, exact asa cum este ea.
P.P. Nu uitati logica in luarea deciziilor! S-ar putea sa va afecteze mai mult decat credetiwinking

| morningstar a răspuns:

Si tu l-ai crezut...saracu'

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Prima religie a aparut cand omul a observat un fenomen pe care nu putea sa il explice (ploaia de exemplu) care ulterior s-au descoperit sau se va descoperi modul in care functioneaza.
Mai intervin si frica de moarte, dorinta de eternitate, dorinta de a "primi" ceva prin rugaciune etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si cineva, asta, era smecherul sau fraierul?