| badpanda a întrebat:

Cine a inventat conceptul de pacat originar, si de ce evreii nu au auzit de el?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca sa te invete de mic ca esti un rahat, rebut, imperfect, un gunoi fara botez

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu a fost invenția unui singur om. Ca orice mit, este o creație colectivă.

| T0T a răspuns:

Mulți nu au auzit de el. Mergi prin Asia.
Nu contează cine l-a inventat (nimeni nu asumă identități reale - că ar fi mai puțin credibil). Contează că e un mit.

| halogen001 a răspuns:

Sunt povesti absurde, ridicole, fara sens pentru prostirea naivilor.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cei care au inventat si botezul pruncilor. Cică este nevoie sa fie botezat pruncul pentru ca sa i se ierte păcatul original (care?). Dar cu celelalte păcate făcute pe parcurs ce face? A, da, se spovedește lor si i le vor ierta. Dar de ce nu iartă si păcatul originar fara botez?

| Werrich a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Păcatul lui Adam și al Evei.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Werrich):

Acela este numai al lor. Citește Biblia. Dumnezeu spune ca fiul nu va purta nelegiuirea tatălui... Ezechel 18/20.