| mentholinks a întrebat:

"Cine a ridicat de la* răsărit pe acela pe care, în neprihănirea Lui, îl cheamă să calce pe urmele Lui? Cine îi supune** neamuri şi împăraţi? Cine le face sabia praf şi arcul, o pleavă luată de vânt?" Ce vrea sa spuna acest verset?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Celelalte lucruri le știi? Pocăința, sfințirea, neprihănirea, mântuirea?

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Alea-s vrajeli menite sa spele creierele. Faptele conteaza, de nenumarate se deduce asta din VT. In NT nu te poti baza pe nimic fiindca a scris cine ce a vrut. Ia citeste cum si-a ales Isus ucenicii si vezi ca fiecare evamghelist are o viziune diferita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Du-te la o Biserică bună, care inspiră încredere.
Pocăința, sfințirea, neprihănirea și mântuirea nu sunt "vrăjeli" pentru că un astfel de om este onorabil(tu nu ai respecta un om ce nu minte niciodată, respectuos, care face totul corect și ajută tot timpul pe cei din jurul său pentru că poate?).

Am spus că faptele nu ar conta? Tit 2:7; Iacov 2:17-26
Eu doar am întrebat dacă știi ce este pocăința, sfințirea, neprihănirea și mântuirea, să văd dacă măcar baza(în ceea ce privește învățătura Biblică) o ai. Dar nu o ai... Citește Biblia cu
mare atenție și învață.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Asta-i filozofie menita sa inabuseasca mintea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cirus al II-lea cel Mare, rege al Persiei. Is.45:1
Mai multe despre el găsești aici : https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Cirus_al_II-lea_cel_Mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar trebui să le știi având în vedere că încerci să înveți pe alții?

Scrie în Isaia 41. Se referă la faptul că Domnul dă putere oamenilor, în cazul de față cel mai probabil împăratului Persiei Cirus arătând că(împreună cu întreg contextul) Dumnezeu dirijează cursul istoriei cel puțin al Israelului.