| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cine a vrut sa il omoare pe Isus cand era mic?

40 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Luca 2,8. În tinutul acela erau niste pãstori care stãteau afarã în câmp, si fãceau de strajã noaptea împrejurul turmei lor. 9. Si iatã cã un înger al Domnului s-a înfãtisat înaintea lor, si slava Domnului a strãlucit împrejurul lor. Ei s-au înfricosat foarte tare. 10. Dar îngerul le-a zis: "Nu vã temeti, cãci vã aduc o veste bunã, care va fi o mare bucurie pentru tot norodul: 11. astãzi în cetatea lui David, vi s-a nãscut un Mântuitor, care este Hristos, Domnul.
Candva @milan9 comenta:"Mare natarau sa persisti a suta oara intr-o eroare crasa."
Ii dau dreptate, rau e sa te dai crestin fara ca citesti Cuvantul lui Dumnezeu. Daca e decembrie si in Izrael ninge si turmele se duc in adaposturi, nu stau pe camp in ger sau poate pentru ortodocsi nu ninge ci doar pentru restul.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Sotul mamei lui cand si-a dat seama ca e bastard?!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Satan

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Irod / Herod the Great

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eroare grava pentru unul ca tine, ce prezinti tu ca sarbatoare crestina (wikipedia) este o sarbatoare PAGANA si nu are sens sa dezbat asta acum.
Domnul Issus s-a nascut anul 4 IEN si nu cum spun pseudocrestinii in decembrie ci candva toamna cand era cald si oamenii (pastorii) erau pe camp (probabil octombrie-noiembrie). Mai scomoneste in hazna baietas, poate "asimilezi" ceva mai consistent ca altfel doar un miros pestilential imprastii pe aici.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Evidernt ca nu sti sa citesti nici chiar ce postezi tu. "În anul 6 d.Hr Publius Sulpicius Quirinius (51 î.Hr. - 21 d.Hr.), " Evident ca recensamantul a inceput cu catva ani inainte de anul 6 d.Hr (adica pentru unu ca tine citim: DUPA Hristos si NU IEN). Vrei sa-ti spun pe limba noastra, esti total pe dinafara baiatule, nici ce inseamna d.Hr. nu sti ce inseamna, grav, si mai faci si comentarii pe aici. Si uite ce spune Biblia (care nu este o carte asa cum spune un ignorant ca tine) Matei 12, 37. Cãci din cuvintele tale vei fi scos fãrã vinã, si din cuvintele tale vei fi osândit."

| milan9 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La nasterea Domnului "pastorii erau pe camp" spune @danut... Probabil ca de fapt in decembrie ar fi trebuit sa trimita oile in Dubai. E mai cald acolo... Mare natarau sa persiste a suta oara intr-o eroare crasa.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

D.Hr. inseamna Era noastra sau DUPA Hristos, inteleptu tatalui.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Recensamantul a avut loc dupa nasterea lui Hristos, citeste Biblia si vezi de ce au fost omoratii copii de 2 ani. Hristos s-a nascut in anul 4 IEN, adica in timpul vietii lui Irod.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu SIGUR nu sti cand s-au nascut sau cum se numeau strabunicii tai dar sti totul despre Hristos care S-a nascut acum peste 2000 de ani, nu vezi ca spui numai cretinisme?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Alea sunt comwntari, NU Biblia. Ce-ti spusei, clasa 1-2 trebuie urgent repetir pentru matale.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sigur ai dovedit ca NU.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, tu si Iorod aveti sigur o disputa. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnazeu sa-ti inzdraveneasca mintea subrezita de lipsa intelegeri.

| FreddieM a răspuns:

Un rege incompetent.

| Digikey a răspuns:

Mama lui pentru ca o enerva cand ii face baie, Iisus nu intra in cadita mergea pe apa.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am zis asa, ca stii cum e injuratura aia : "fu!@te-ar Irod"

Răspuns utilizator avertizat
| Cristian86 a răspuns:

Irod cel Mare!

Doar ca ar trebui sa știți ca Domnul Hristos nu s-a născut în anul 0 al erei crestine ci cu cel puțin 4-5 ani mai înainte!

Din nefericire, când Dionisie Exiguus a căutat în lucrarea lui Cyclus Paschalis, o dată cu care să înceapă calendarul creștin, el a ales ca an al nașterii lui Hristos anul 754 d.î.R. (de la întemeierea Romei) în loc de anul 749 d.î.R.

Josephus Flavius a menționat în Antichități o eclipsă care a avut loc în 750 d.î.R., înainte de moartea lui Irod. Deoarece uciderea copiilor evrei și fuga în Egipt a precedat moartea lui Irod, aceasta ne duce la concluzia că este posibil ca Isus Hristos să se fi născut în anul 749 d.î.R., sau 5 î.Hr.

Iudeii au afirmat în Ioan 2:20 că Templul era în construcție de 46 de ani. Josephus Flavius și istoricul roman Dio Cassius au stabilit ca dată de începere a construcției anul 779 d.î.R. Isus avea aproape treizeci de ani, conform textului din Luca 3:23, pe care dacă-i scădem din 779, obținem 749, sau 5 î.Hr. ca dată foarte probabilă a nașterii Lui, deci cam cu 5 ani mai devreme decât data la care considerăm noi că a început era creștină.

Răspuns utilizator avertizat
| Cristian86 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nici nu trebuie, nu vă ajuta la nimic pe Dumneavoastră! O zi bună!

Răspuns utilizator avertizat
| Cristian86 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Condoleanțe eterne!