| PorumbRodica1965 a întrebat:

Cine credeti ca a fost cu ideea gresita a introducerii,, religiei " ca disciplina in scoli? Ce efect are? Unde ar trebui sa fie educati copii si tinerii din punct de vedere spiritual?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Educatia religioasa se face acasa, fiecare dupa cultul din care face parte.
Parintii stabilesc limita la care un copil poate fi expus educatiei religioase.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Fatamuntilor):

Desigur sfatul dat in Deuteronomul 6:4-7; arata necesitatea supunerii parintilor fata de Dumnezeu, care i-a invatat ce le este de folos, si obligatia acestora de-asi instrui copiii in invatatura si teama sfanta.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Educat,nu indoctrinat!
Ii spui copilului ca nu e bine sa furi, ca nu e bine sa minti, ca e datotia lor sa-si cinsteasca parintii si asta doar prin exemplul personal!

| PorumbRodica1965 explică (pentru Fatamuntilor):

Desigur, il pregatesti pe copil cum se spune,, in cei sapte ani de acasa " dar, educatia spirituala pe care trebuie sa i-o dea un parinte(daca o are ) este mult diferita, si are un scop. Desigur ca nici un parinte care este in deplinatatea facultatilor mintale, nu vrea ceea ce este rau pentru copilul sau, dar lipsa de interes profund si de comunicare, permite ca copilul sa ajunga adolescent si sa aiba o viata,, libertina " Iata rezultatul, societatii. vedeti ce se intampla in scoli, in cluburi, pe strazi, de Dumnezeu nu au trebuinta, ba se declara public unii ca sunt atei, apoi ei abia stiu sa-si stearga nasul, insa au influienta.Dar este interesant ca tot timpul sunt doar negativ influientati (1Ioan 5:19).

44 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Educatia religioasa se face ACASA si la biserica.
"Ideia" de a introduce religia in scoli a fost a Biserici ortodoxe avand ca motiv indepartarea enoriasilor catre religii mai plauzibile decat cea a lor. Pe romaneste se numeste PROZELETISM ceea ce fac ei.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Da, si aceasta idee, dar au vrut sa domine, si sa faca,, un leu saracii " ca deja sunt multi ca nu au atatea locuri de munca, si mai fac si ore la scoli. Dar nu vad, ca rezultatul le e 0. Nu sunt ei interesati de buna educatie spirituala a societatii, bani conteaza.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Fiecare va raspunde in fata lui Dumnezeu pentru ceea ce sustine si scrie. Daca eu scriu gresit voi raspunde PERSONAL si asa fiecare din noi la randul lui. Pentru fiecare fapta exista si "o rasplata". Uni cred (ca milan) ca totul se va sterge cu buretele dar eu stiu (asa cum spune si crezul ortodox) ca totul va ajunge la JUDECATA FINALA unde Dumnezeu spune (in Biblie) ca mai bine nu s-ar fi nascut decat sa fi inselat un singur om in privinta religiei.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Da. Acum gandeste-te, de cata ipocrizie si lacomie dau dovada, unii capii, care tin oamenii in intuneric spiritual, pentru ca ei sa aiba un castig marsav? Dar fiecare om are posibilitatea sa cunoasca,, adevarul " si sa iasa din cercul celor, intinati, sa-i lase acolo unde sunt. Daca vrei citeste Matei 24:14 : Apocalipsa 18:4. Isus a spus,, -Sunt fericiti, cei constienti de necesitatile lor spirituale."(Matei 5:3)Deci, cine sunt fericiti?

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Apreciez faptul ca ti-ai facut timp sa comentezi.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Draga "PorumbRodica1965" daca am apleca urechea la cate se spun pe acest pamant nu am mai avea timp de noi, de a ne corecta pe noi. Eu stiu un singur lucru, acela de ai indrepta pe oameni catre singura marturie (la indemana orcui) a lui Dumnezeu pe pamant, Biblia. De aici mai departe fiecare raspunde SINGUR in fata Creatorului pentru ceea ce a facut cu informatile primite. Imi permit sa mai intervin doar atunci cand unii useri se abat intentionat si "grosier" de la litera Scripturii, dar in rest, fiecare are dreptul la propria opinie. Numai bine.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Da, fiecare are dreptul la opinie. Dar, tu iti dai seama ce ii reprezinta pe unii? Pai daca e un site pentru religie, crestinii ar trebui sa se exprime caatare, cu blandete si bucurie, ca doar se numesc crestini, si sa aiba colaborare placuta, nu aroganta, nu ipocrita. NU? Pai iata dovada : citeste Maleahii3:18; Romani 15:1-5.

| milan9 a răspuns:

Ai fi preferat probabil ca tinerele generatii, in lipsa unei educatii venite din familie (cazuri particulare), sa fie total lipsite de cunoasterea invataturilor credintei lor, pentru ca apoi, gruparea ta sa le condamne mai usor faptele acuzandu-le credinta pe care nici nu ar avea macar ocazia sa si-o cunoasca)...

| danut a răspuns (pentru milan9):

Sunt ore de RELIGIE nu de ortodoxism mai milan9. Daca s-ar preda religia "sectelor" am fi si noi la nivelul tarilor crestin-sectante la care te referi, de exemplu Olanda, Elvetia, Danemarca, Anglia, USA, etc. dar noi nu si nu, ortodox-fanarioti ramanem, e ok. Si inca ceva, tu vorbesti de "invataturile RELIGIEI" nu ale credintei ca una e credinta si alta traditia. Ceea ce fac majoritatea romanilor se numeste TRADITIE, nu credinta.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Stii tu cum este o vorba?

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

E bine Danut! Papagalita asta a ta tot zboara si nu mai ajunge sa desfaci odata plicul, astept sa vad scris in el : _,, principii pentru -viata vesnica ", si cum poti recunoaste inchinarea adevarata.Cum poti trai prin credinta? "

| milan9 a răspuns:

Ar fi fost atunci victime mai sigure pentru prozelitismul sectei pe care o reprezinti, ar fi fost intr-o totala necunostinta de cauza (ma refer la acele familii in care lipseste minimul de cultura generala pe tema "credinta si spiritualitate").
Lipsiti de cunoasterea reperelor (ale Bisericii lasate de Hristos) ar fi fost numai buni pentru "spalarea creierului" pe care o propaga gruparea dumitale...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

La orele de "educatie morala" se prezinta informatii variate si mai putin lucruri care tin de specificul confesiunii ortodoxe (asta pentru ortodocsi vorbind, pentru ca romano-catolicii au profesoriil lor, si la fel celelalte culte...).
Fiecare elev are posibilitatea sa aiba profesor din propriul cult pentru disciplina "religie" sau "istoria religiilor".
Daca nu ar fi din propriul cult i-ar fi ffoarte greu sa scape de subiectivismul cu care trateaza specificul si diferentele dintre culte.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Referitor la "traditii", esentiala este ORIGINEA acelor traditii: de la Martin Luther si acolitii lui, Calvin si Zwingli (eretici ai sec XVI), sau daca acele traditii sunt lucruri neschimbate de catre secte de-a lungul timpului, lucruri lasate chiar de EPISCOPII PRIMELOR SECOLE CREŞTINE...

Ceea ce in Biserica este numita Traditie (termenul biblic fiind "PREDANIE") nu este altceva decat un corp compact de invataturi patristice neschimbate. Atât de "neschimbate" încât atunci când în istoria Bisericii s-a schimbat un singur cuvânt, doar unul singur (filioque) din Sf. Traditie, a aparut prima schismă si prima grupare dizidentă, separată de Biserică: Catolicismul.

| danut a răspuns (pentru milan9):

"Fiecare elev are posibilitatea sa aiba profesor din propriul cult pentru disciplina "religie" sau "istoria religiilor". "
Fugi cu "bancul" asta de aici. Ia te du matale intr-o scoala generala din comuna X si vezi cat de "variata" este multimea profesorilor de religie. Adevarul care nu se spune este ca ortodocsi vor sa-si asigure "cantitatea" de enoriasi prin ortodoxizarea si separarea pe religi a profesorilor caci altfel pa. Oameni s-au mai desteptat acu prin secolul 21 si nu mai se "pacalesc" PREDANI si a; te chesti din astea. Asta e motivul real, enoriasi cam o tulesc spre alte religii satui de "povestile" de adormit copii pe care le spuneti. Fi si tu corect o data si recunoaste ca sunteti pe undeva pe la 10-20% din populatie.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

"Fi si tu corect o data si recunoaste ca sunteti pe undeva pe la 10-20% din populatie."

Acum fii si tu corect si recunoaste ca exagerezi happy

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

Adica is mai putini?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| milan9 a răspuns:

Fiecare elev, aflat în plin proces de formare a personalităţii, are nevoie şi de repere morale sănătoase, sau în primul rând de repere morale, de o învăţătură morală – constructivă pentru spiritul său tot la fel cum pentru metabolismul său, eficiente şi vitale sunt necesităţile sale nutritive.

Eficienţa educaţiei morale nu constă atât într-o asimilare a unei culturi generale (lucruri care în general sunt cunoscute din familie), cât mai ales în punerea în discuţie a temelor morale generale, practice şi esenţiale pentru echilibrul psiho-fizic al persoanei umane...

| milan9 a răspuns:

Prezenţa spiritualităţii în şcoală este una absolut necesară în condiţiile avalanşei de provocări ale imoralităţii, viciilor în general, ale pierderii valorilor umane şi orientării benefice în viaţă, ale pierderii interesului pentru asumare de responsabilităţi în viaţă, etc...

Mesajul spiritualităţii în şcoală este cu atât mai necesară cu cât condiţiile societăţii o cer chiar şi în mod tacit. Relevante în acest sens sunt tarele morale care se cer remediate: influenţele non-educative ale mass-mediei, avalanşa de provocări ale imoralităţii, viciilor în general, ale pierderii diferitelor valori spirituale şi general umane, ale pierderii interesului pentru asumarea responsabilităţilor multiple ale vieţii, etc...

| Alphawolf a răspuns:

Banuiesc ca ideea a plecat de la reprezentantii bisericii, insa ea a fost sustinuta(placuta) de majoritate, in caz contrar s-ar fi opus. La scoala ar trebui sa se predea doar istorie, iar aici sa se includa si religiile.

Efectele sunt dezastroase, educand religios, in credinta, le este conditionata gandirea la copii. Ei vor gandi subiectiv, vor fi superstitiosi, nu vor putea intelege multe lucruri, ei vor gandi in functie de slabiciuni, in functie de ceea ce le convine, nu prea vor avea treaba cu logica, corectitudinea si obiectivitatea. Ei vor trai o lume a lor, o realitate deformata(de prejudecati construite de slabiciuni). Credintele sunt prejudecati, prejudecatile nu sunt adevaruri, nu sunt evidentiate de realitate. Nu e bine sa-i conditionezi gandirea la copil cu prejudecati. Practic educand in credinta, copilului ii este dictat cum sa gandeasca, copilul este folosit(manipulat) pentru a-si sustine educatorul credinta si slabiciunile(educatorul nu realizeaza ca e subiectiv, ca ii transmite mofturile lui la copil, ca-i conditioneaza gandirea si viata cu modul lui subiectiv de-a gandi, lipsit de obiectivitate, fara un suport realistic).

Parerea mea este ca, din punct de vedere spiritual, copiii nu ar trebui educati niciunde, copiii ar trebui scutiti de prejudecati. Optiunea de a gandi, de a alege, de a analiza, trebuie lasata lor. Nu-i dresati, nu-i faceti dupa "chipul si asemanarea voastra"... nu le transmiteti si lor greseala si slabiciunile voastre, lasati-le lor acel "liber albitru" cu care va tot laudati.

| suffarstar a răspuns:

Primele scoli romanesti se tineau intr-o sala langa biserica, orele erau tinute de catre un preot sau dascal si se studia doar pe ceaslov, erau singurele carti existente la noi. Cititi "Amintiri din copilarie ", macar atat sper ca aveti voie.

| PorumbRodica1965 explică (pentru suffarstar):

Asa este > Atunci cand Creanga a prins,, mustele cu Ceaslovul", tot aceeasi apa a fost ca si acum. Preotia hrapareata s-a bagat peste tot, in scoli, in securitate, in politici, in imoralitate, si daca stiti, in,, Pedagof de scoala noua (ILC)" i se adresau copiii pe plac popiii -,, sarutam dreapta, parinte " > Si acu, saruta multi dreapta ii dau si intretinerea la cutia milei (transformata in butoaie la sarbatoarea Parascivei

| suffarstar a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Vad ca ai avut timp sa aprofundezi,dar tot degeaba. In Romania Biserica nu s-a bagat in scoli,scoliile au fost infiintate in cadrul Bisericii de catre preoti,de cate ori sa ma repet? Tu nu ar trebui sa vorbesti despre mafia religioasa, chiar tu esti membra unei organizatii care se ocupa cu asa ceva.
Nu sunt ortodox si nici nu apar vreun sitem religios, dar in cazul de fata chiar nu ai dreptate. Tie ti se pare incorecta predarea religiei in scoli, dar ce zici de impartirea revistelor iehoviste si "propavaduirea adevarului " din casa in casa. Stiu, o sa-mi insirui versete. Priveste obiectiv. Sunteti spalati pe creier.

| PorumbRodica1965 explică (pentru suffarstar):

Ata poti tu sa gandesti? De ce suntem spalati pe creier? Ca invatam lucruri adevarate, ca vedem realitatea? De fapt bine zici ca suntem spalati, doar tot ce se spala, inlatura murdaria. Dar te rog sa meditezi putin daca poti. Spui ca Martorii impart reviste si brosuri, din casa in casa, ce este gresit, ca respectam porunca data de Isus (Matei 28:19, 20; Matei 24:14. Este gresit ca dorim ca toti oamenii sa ajunga la cunostinta lui Dumnezeu, si sa fie salvati de la distrugere intr-o zi de,, mare necaz" ce sta in fata noastra? Este gresit ca, din ceea ce avem noi, le dam si semenilor nostri? Crestinii adevarati au la baza inchinarii lor Biblia si o respecta. Il respecta pe Dumnezeu si pe Isus, si actioneaza in conformitate cu credinta lor. Sunt neutri din punct de vedere politic, si doresc ceea ce este mai bine pentru familia lor, pentru semeni. Dar daca semenii nu pot aprecia,,, nu pot unii ", pentru ca sunt destui care au o minte sanatoasa si apreciaza efortul Martorilor de-a invata si studia Biblia cu cei cu o inima sincera. Ajungand la usa fiecarui om, se poate si la usa inimii lui, nu doar la scoala unde, nu au unii nici cea mai vaga idee despre Dumnezeu, nu la besericile crestinatatii, unde bat clopotele sa-i adune, cine vrea merge cine nu, nu. Nu sunt interesati de starea spirituala a oamenilor ci de cea materiala. Lumea lui Satan ofera tot felul de placeri, strada este plina, du-te dupa ea. Ca doar acolo este binele. Acolo este minciuna, mandrie si prejudecata. Cand o sa cunosti organizatia religioasa a Martorilor lui Iehova(si-ti doresc acest lucru, ) o sa vedem daca ve-i mai spune si crede ceea ce crezi si spui acum. Nu este bine, dar e treaba ta.

| suffarstar a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Da,da,atragerea oamenilor catre Dumnezeu. Sau mai bine zis la religia voastra, ca sa traiasca altii frumos pe spatele vostru. Fiecare religie sustine ca detine adevarata cale. Sa nu mai pomenesc ca JW este o religie noua, cu multe "profetii" care nu s-au intamplat niciodata, invatarea Bibliei de care spui tu nu e altceva decat spalare pe creier, e normal, ca sa-i puteti converti pe altii trebuie sa fiti informati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde? in familie, in scoala, si in biserica. familia este biserica cea mica, biserica este familia cea mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca s-ar fi facut religie la scoala pe vremea dumneavoastra, poate ati fi postat mai putine intrebari inutile pe TPU.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Da, pe vremea mea s-a facut ora de religie seara la biserica, ora la care popa venea beat, si noi copii fiind, nu prea ne-am dat seama de ce vorbeste popa pe nas, si scremea. Pana la un timp, cand am vazut ca el, bietul popa cu sutana pe el, abia mergea prin biserica tinandu-se de banci. Si ceea ce ne-a invatat saracu, ca avea vreo 40 de ani, si stia bine sa-si faca falsul program, deci ceea ce ne-a invatat, nu avea nici o legatura cu Biblia pe care nu o vazusem, nici odata, ca,, doar nu era voie sa ne apropiem de ea ca este sacra, si ziceau : -doamne fereste ce puteti patii )In biserica pe masa unde trebuia sa pupi o cruce veche si plina de microbi, era si o Evanghelie, si era in format mare ca sa impresioneze, si era pusa sub cruce, si trebuia pupata si aia, dar nu era voie sa o deschizi, ca doar aflai acolo adevarul, ori daca aflam adevarul nu mai mergeam la popa,, sau ii citam Matei 23 : 16, unde Isus spune:,, vai de voi calauze oarbe.) si alte versete prin care Isus scoate in evidenta ipocrizia si falsitatea de care dau dovada popii, si tin in intuneric spiritual pe amaratii de oameni ce merg dupa ei. Dar in curand se va termina pita lor. Apocalipsa 18:1-10.Daca vrei iei in considerare, daca nu e problema ta.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce adevar te-ai astepta sa spuna despre Biserica crestina un cult anti-crestin? Nici un adevar. Ci doar invecive specifice rautatii pe care o propaga. sad Minciuni la fel... cat incape. Poate poate or insela pe cineva...

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ori, in mod normal stii si tu, o grupare construita pe fals si minciuna nu ar trebui sa faca afirmatii mincinoase la adresa preotiei crestine, instituite de Dumnezeu in Biserica Sa.
Gruparea "martorilor" sustine ca respecta biblia dar de fapt o calca in picioare, ei fiind supusi orbeste interpretarilor liderilor manipulatori din State Unite care isi trimit frecvent modificarea teoriilor prin acele brosuri scrise de falsii "profeti"; sad
Dar, sa ne aducem aminte ce spune Scriptura despre profetii mincinosi: Deuteronom 18, 20-22;

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Sunt victime ale unei organizatii nemiloase.
Biserica Catolica nu recunoaste doctrina martorilor ca fiind crestina.
Au interpretat Biblia dupa capul lor, si a iesit o harababura.

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Milan! Iar o iei razna! Tu poti sa spui ca martorii calca Biblia in picioare? Baiete, faci afirmatii in fata lui Iehova Dumnezeu, de care tu si altii asemenea tie nu va puteti ascunde > Aduci doar hula pe Numele divin si pe organizatia Sa > Trezestete! Martorii sunt singurii care promoveaza public interesele lui Iehova Dumnezeu Suveranul Universului, singurii care-l recunosc. Pai tu nu vezi cat se foloseste Biblia la voi? Cat se foloseste doar pentru a citi un pasaj evanghelic, si ceva din faptele ap. Tu nu vezi ce rezultat aveti? Pana unde crezi ca mergeti si pentru ce? Nu vezi ce fac popii vostri, care sunt vanzatori ambulanti ai Cuvantului. Nu vezi ce rezultat are societatea sub conducerea pastorilor ca ai vostri? Cat adevar este in ceea ce practicati voi? Macar daca v-ar mustra constiinta, si ati vedea realitatea cu inima, caci cu ochii vedeti, dar nu lasati ca informatia ochiului sa mearga la inima. De ce? De aia 2Corinteni 4:3, 4,5!

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Cum ati putea promova "interesele lui Iehova" daca nu sunteti altceva decat o una dintre gruparile dizidente (sectante) aparute prin secolul 19?
Toate cele 40000 de grupari dizidente (sectante) promoveaza interesele lui Dumnezeu? Sau interesele lor meschine, materialiste, prin "zeciuieli", prin "donatii" (tot o "zeciuiala" camuflata)?

Stim doar ce fraude, minciuni, sperjururi au facut liderii care au intemeiat gruparea "martorilor". Ar putea fi acestea date uitarii?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Apoi, nu poate fi trecuta cu vederea niciuna din greselile flagrante prin care se impiedica singuri "martorii"...
De exemplu, este important a nu se confunda iniţialele "y-h-w-h" întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume ("y-h-w-h", a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdută şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Nu exista nici o contradictie intre educatia morala in scoli si cerinta aceasta a Mantuitorului (calcata in picioare inclusiv si de cultul dumitale):
- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Dar cine-i cere parerea bisericii catolice? Ea insasi ar trebui sa se intrebe :,, de ce este impotriva lui Dumnezeu? A luptat dintotdeauna impotriva lui Dumnezeu, si-a crestinilor adevarati? Mai are putin de trait in lux nerusinat, de pe spinarea celor pe care ii tin in intuneric spiritual.

| HowdidIgethere a răspuns:

Vorbeste lumea c-ar fi gresita. Ia sa se invete in scoli Iehovismul sau adventismul, sa vezi ce bine ar fi, doamna Porumb. Nu?

| PorumbRodica1965 explică (pentru HowdidIgethere):

Vezi de exemplu tu, vorbesti dupa cum crezi tu. Dar cunostinta adevarata te modeleaza in gandire si-n fapte. Toti suntem pacatosi, gresim in fiecare zi, dar este important sa ne recunoastem greselile si sa avem dispozitia ferma de-a ne corecta. Este gresita exprimarea,, iehovisti" pentru ca sunt Martorii lui Iehova, Iehova este Numele Dumnezeului care ne-a creat, cat despre invatatura sanatoasa, este cea din Cuvantul lui Dumnezeu Biblia, Care se studiaza in familie, daca se poate, sau la domiciliul cursantului. In scoli se preda invatatura laica. Cei ce predau in scoli laice, de obicei marea majoritate,, nu au nevoie de Dumnezeu, caci asa au fost modelati de comunisti, insa mai sunt si care realizeaza, ca au nevoie de adevar, si se apropie de Dumnezeu studiind Biblia prin care Dumnezeu se face cunoscut innaintea oamenilor, si arata ce scop are cu omul si cu pamantul, dar nu obliga pe nimeni sa mearga de partea lui. Este bine cum ai spus tu, :,, ar fi bine sa se invete in scolii.", da, Martorii lui Iehova frecventeaza cursurile,, Scolii teocratice ". O scoala diferita de cea laica.(Isaia48:17-19; 2Timotei 3:16, 17.)

| PorumbRodica1965 explică (pentru HowdidIgethere):

Desi este gresita expresia,, iehovisti " am mai spus, este corect,, Martorii lui Iehova, trebuie sa stii ca aceasta organizatie, are scoli teocratice la care participa alaturi de parintii si copiii, iar copii Martorilor fac studii in familie in fiecare saptamana, si la Sala Regatului, de doua ori pe saptamana. Daca vreti sa vedeti, va invitam cu placere pentru a cunoaste adevarul. Desigur noi am vrea ca toti copii din scoli si parintii lor (si cei ce nu sunt Martori), sa vina la Sala Regatului, A Martorilor lui Iehova, pentru a se lasa invatati si indrumati de Dumnezeul Atotputernic si adevarat, care doreste ca,, orce fel de oameni sa-l cunoasca, in scopul vietii vesnice, si sa aiba un mod de viata potrivit cu cerintele lui Dumnezeu care este sursa vietii > Atunci ar fi iubire intre oameni, respect, apreciere, o buna colaborare. Dar asa iata ce este in societate!

| AZŞeEduardAZŞBorta a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Religia Adventista deZiua a Saptea este unica religie care face ceea ce spune Biblia!