| Maaannnn a întrebat:

Cine e mai exact Allah?

Răspuns Câştigător
| Idris a răspuns:

,,Allah,, este Numele corect folosit pentru Adevăratul Dumnezeu, iar acesta include toate Numele Sale Divine Excelente și Atributele Sale Perfecte. Allah Preaînaltul este Unul Singur și Unic. El nu are fiu, partener sau egal. El este Unicul Creator și Susținător al Universului. Fiecare creatură mărturisește Unicitatea, Divinitatea și Stăpânirea (Ar-Rubūbiyyah) Sa, precum și unicitatea Atributelor și Numelor Sale. Esența Lui nu se aseamănă cu nicio altă esență. Nu există nimeni asemeni Lui. El este Singurul, Unicul şi Indivizibilul. El este Domnul, fără de Care nu se poate realiza nimic și Cel Care deține Stăpânirea finală. El nu zămislește și nici nu este zămislit. El nu este înnăscut în nimic și nimic nu este înnăscut în El. Toate creaturile au nevoie de El, în timp ce El nu are nevoie de nimeni. Allah Preaînaltul este Omnipotent și Omniscient, Cel a Cărui știință cuprinde toate lucrurile, ascunse sau manifestate, în cea mai bună manieră. El este deasupra a tot ceea ce poate fi înțeles prin intermediul cunoaşterii creaturilor Sale. Allah Preaînaltul, Supremul, este Domnul tuturor și are voință liberă în ceea ce priveşte rezolvarea tuturor chestiunilor. El este Milostiv; Mila lui este fără limite și cuprinde orice. El este complet departe de nedreptate și tiranie. Dreptatea Sa asigură ordinea în Univers, unde nu există nimic altceva în afara ordinii. Nu există nimeni care să-i împărtășească Stăpânirea și nici nu are vreun ajutor printre creaturile Sale. El este Domnul lumilor.

5 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Allah este Dumnezeul musulmanilor.
Daca ma gandesc mai bine, Dumnezeu este unul singur, oamenii traind in comunitati sociale si teritoriale deosebite, cu limbi deosebite, considera ca un dumnezeu le asigura securitatea exclusiv lor.
Acum traim intr-o perioada de globalizare, de informatii si migratii fara egal in istoria omenirii in care se pot naste confuzii fatale, nascute mai ales din sanul necredinciosilor(fundamenalism).
Vreau sa mai spun ca profetul Mahomed al musulmanilor, a scris Coranul, care este o Biblie a crestinilor, adaptata la viata lor sociala si la traditiile lor. Copiata, ca idee dupa Biblie la diferenta de 500 de ani.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Tradus inseamna Dumnezeul si se refera la dumnezeul lui Avraam acelasi cu al evreilor.
Atat musulmanii cat si crestinii au imprumutat dumnezeul evreilor YHWH.
Ca asa-zisul dumnezeu YHWH, Allah, Jehova, Iahve a fost un impostor, este problema credinciosilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Allah e un idol, adica un fals dumnezeu al neamului agarenilor.
Psalmul 95 spune: "Ca toti dumnezeii neamurilor sunt idoli, iar Domnul cerurile a facut."
In traducerea greaca a VT se spune chiar ca dumnezeii neamurilor sunt demoni, adica draci.
In capistele idolesti obisnuiau sa se adune altadata dracii.
Deci, ori ca-i spui lui Allah "idol", ori ca-i spui "drac", e tot un drac.

Răspuns utilizator avertizat
| BlackMusic a răspuns:

Allah e ca un Dumnezeu pentru turci... Noi credem in Dumnezeu iar ei cred in Allah.