| an12to34ne56la a întrebat:

Cine il insoteste pe iisus mereu? religie

34 răspunsuri:
| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Sint aici citeva inadvertente.
1)Te invata s o rupi cu paginatatea si crestinismul propaga teoria craciunului cu viteza fulgerului.Sarbatoarea craciunului nu e paginatate?
2)Poftele lumesti sin de mai multe feluri dar si pofta mincarii purcelusului face parte din ele.
3)arătarea slavei marelui nostru Dumnezeu şi Mântuitor Isus Hristos.,,
daca Hristos este marele dumnezeu si mintuitor, atunci Dumnezeu ce rol o mai fi avind?

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

In anul 29 Isus nu avea 30 de ani si asta o confirma N testament, astfel;
Irod miniat ca magii nu sau mai intors pe la Ierusalim s-a apucat sa omoare pruncii din Betleem dala doi ani in jos.
Rezulta ca de la vizita magilor au trecut cam doi ani.Irod a mai trait cel putin un an dupa aceea.Si Irod a murit cu 4 ani inainte de anul unu al erei.Asa ca Isus in anul unu avea cam 7 ani iar in anul 29 avea aprox 36 de ani.
Nu e vina mea ca acesta este adevarul.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Wikipedia.Isus din Nazaret sau Iisus Hristos (în aramaică ישוע, Ieșu, în ebraică יֵשׁוּעַ‎, Ieșua arhaic Iehoșua, grecizat Ἰησοῦς, Iesous, latinizat Iesus; n. ca. 4 î.e.n.,[1][2][3] probabil Nazaret — d. ca. 30 e.n.[1], Ierusalim) este fondatorul și figura centrală a creștinismului, și unul din cele mai importante simboluri ale culturii occidentale, majoritatea bisericilor creștine considerându-l Fiul lui Dumnezeu[4] sau Mesia cel vestit de Vechiul Testament iudaic, ce în timp a devenit al doilea personaj al Trinității creștine.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Dupa roade vor fi cunoscuti cei ce sunt nascuti din Dumnezeu.Vezi Galteni 5.
Nu imi spune ca tu nu ai nici un fel de pofte, ca nu te cred.Cat despre consumul de carne de porc este scris ca nu ceea ce intra in gura spurca pe om, ci ce iese din ea, pentru ca iese din inima.
,, Singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru, prin Isus Hristos, Domnul nostru, să fie slavă, măreţie, putere şi stăpânire, mai înainte de toţi vecii, şi acum şi în veci. Amin.,,