| Bibliapentrusceptici a întrebat:

Cine îmi poate spune de ce este Biblia atât de plină de fapte urâte? Aveți aici o listă foarte lungă a răutăților comise chiar de Dumnezeu:

http://bibliapentrusceptici.ro/

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

De unde sti tu ce a facut sau nu a facut Dumnezeu, ai incredere in ce ti-am spus eu? Biblia ne spune ca NEBUN este cel ce se increde in om iar tu te iei dupa niste oameni?

| sublime89 a răspuns:

Ma bucur ca exista un astfel de site in Romania, unde se mai pot trezi cei indecisi, macar. Crestinii convinsi sunt aproape pierduti, si daca ar deschide si din greseala acest site, cred ca s-ar duce repede la spovedit.

| Dorugar a răspuns:

Pentru ca Dumnezeul Bibliei este Dumnezeul Intunericului, fapt care reiese clar din primele versete ale Bibliei unde vedem ca inca la Creatie Dumnezeu nu stia ca lumina este buna, fapt care dovedeste ca el a s-a nascut in bezna si a trait in bezna fara sa stie ce este lumina!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Biblia nu este plina de fapte urate, dar ca sa poti intelege sensul ei trebuie s-o studiezi aprofundat. In Biblie sunt consemnate fapte si pozitive si negative, adica Dumnezeu a inspirat oameni ca sa scrie adevar nu minciuni. Daca omului cand l-a creat i-a dat porunca : (-Geneza 2:16)omul trebuia sa asculte de cel care l-a creat, si sa-i fie supus in toate aspectele vietii, omul edte dependent de Dumnezeu, care este sursa vietii. Dar fiind amagit de catre Satan (impotrivitorul lui Dumnezeu ), omul a fost indus in eroare, a pacatuit, siisi doreste mereu sa fie independent. Dumnezeu l-a pedepsit pe om cu inbatranire si in cele din urma cu moartea. Omul condus de Satan (1Ioan 5:19), a avut indreptata inima numai catre rau, citeste Geneza 6: 11-13; Lucrurile detestabile pe care le-au facut oamenii, au fost consemnate in paginile Bibliei, dar si pedeapsa pe care le-a dat-o Dumnezeu pentru neascultare! Dumnezeu nu a ascuns, nimic. Daca au facut lucruri bune i-a apreciat, i-a binecuvantat, le-a purtat de grija, i-a iertat, de multe ori, i-a pedepsit. Un parinte care-si disciplineaza copilul razvratit, ce face? Este parintele rau, si vinovat de neascultarea copilului sau rebel, care asculta mai mult de vecinul sau prietenul fals decat de parintii bine intentionati? Dumnezeu vrea ceea ce este mai bun pentru omul pe care l-a creat. Si in vechime si astazi Dumnezeu este acelasi, nu se schimba. Omul care asculta de El si infaptuieste vointa Sa, este fericit si se bucura de mari privilegii. Gandeste-te ce parinte ai fi tu pentru copii tai, ce atitudine ai avea fata de cei ce te asculta si te respecta, si cum ai fi fata de cei ce te ignora, te hulesc, nu vin la tine decat cand sunt in nevoi, si atunci fara umilinta?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Dupa cum am mai spus Dumnezeu nu ascunde lucrurile rele, pedepse, si la fel nici lucrurile bune, le expune toate in Biblie spune adevar nu minte. Dar gandeste-te la urmatorul aspect : - cand se intampla sa moara un om (si e foarte des ), la capataiul lui unii si in special popa il lauda, de vai de mama lui, ca a fost un om bun, harnic, credincios, iubitor, toate bune si placute, nu spune preacucernicul, ca a fost un betiv, un drogat, ca si-a nesocotit familia, ca si-a injurat semenii, ca nu a avut respect fata de cei ce ii faceau binele, ca nu si-a respectat locul de munca, ca l-a hulit pe Dumnezeu.(ei bine nu in toate cazurile ) dar de ce se ignora adevarul? Poate ai vazut la stiri ce s-a intamplat in fata cimitirului unde M. Zavoranu a fost inmormantata. Ce comportament de crestini au avut oamenii aia, ce iubire frateasca au manifestat? Oare miile de oameni care se comporta astfel si spun ca sunt crestini, ai cui crestini sunt? Carui Dumnezeu slujesc? Este Dumnezeu care i-a creat vinovat de actiunile lor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apai eu nu sant sceptic, in privinta bibliei crestine.fistecare cu biblia lui.

| IcyBlu a răspuns:

Ca sa te crucesti cand le citesti
si mai apoi sa te caiesti ca le-ai citit
laughing