| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Dumnezeu a ucis mult mai multi oameni decat Hitler. Lista completa si detaliata aici: http://bibliapentrusceptici.ro/......in-biblie/ S-a numarat si estimat fiecare crima facuta de Dumnezeu si s-a ajuns la cifra de 25.000.000 (mai mult decat Hitler 11.000.000) >
ce parere aveti despre asta?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Νίκος biblia crestina? vechiul testament numai face parte din biblia voastra a? macar sa stim si noi
2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.
2Imparati 2:23-24~
23De acolo s’a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!"
24El s’a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

| AC4S4 a răspuns:

Nu este moartea plata pacatului?
Cei care au facut calculele nu s-au sinchisit sa vada si cauzele pentru care Dumnezeu a pedepsit oamenii? Sau ei doar au facut calculele si atat. Fiecare vede ce vrea, partea care ii convine.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Cand dumnezeu datea ordin ca toti din acel popor sa fie macelariti era dreptate? toti aia erau pacatosi? toti egipteni erau pacatosi?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

2Imparati 2:23-24~
23De acolo s’a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!"
24El s’a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca a spus acei unui chel ca e chel

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Isaia 13:15-18~
15Toti ceice vor fi prinsi, vor fi strapunsi, si toti cei ce vor fi apucati, vor cadea ucisi de sabie.
16Copiii lor vor fi zdrobiti supt ochii lor, casele le vor fi jafuite, si nevestele lor vor fi necinstite.
17Iata, atît împotriva lor pe Mezi, cari nu se uita la argint, si nu poftesc aurul.
18Cu arcurile lor vor doborî pe tineri, si vor fi fara mila pentru rodul pîntecelor: ochiul lor nu va cruta pe copii.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Da, toti oamenii au fost si sunt pacatosi. Orice ar face Dumnezeu, e dreptate, indiferent de ce spune omul. Mai mult nu are rost sa spun, nu pot si nu vreau sa te conving.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Deci cei 42 de copii meritau moartea doar pentru ca au ras de un chel, nu ai de ce sa ma convingi e aiurea sa cred ca tu crezi ca asa ceva e moral

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

De ce nu-si misca Yehova unul din firele sale de par omnipotente ca sa rada umanitatea de pe planeta daca toti sunt pacatosi?

| Nilsson a răspuns:

``Biblia pentru sceptici``, daca pui toate articolele cap la cap, abia daca are cateva pagini cu versete scoase din context.

Biblia pentru crestini are 1223 de pagini cu scris marunt si fara poze.

Si voi va dati mari oameni de stiinta, cand aveti un volum de lectura comparabil cu lectura de vacanta pentru elevii din clasele primare.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Nilsson):

Corectie, 1223 de pagini de basme evreiesti, contradictii si alegorii furate de la pagani. Crestinismul a pornit de la o secta evreiasca redusa si daca nu erau torturati si ucisi probabil milioane de oameni in inchizitie tu nu erai crestin acum. Religia "dreptatii si iubirii" are o istorie inecata in sangele oamenilor torturati si ucisi pentru ca au refuzat sa fie niste oi sclave si voi va plangeti ca de ce "ghiavolul" conduce lumea sau de ce sunt atei sau alte grupari religioase care demasca adevarul despre religia voastra si arata pe fata in primul rand cat de lipsita de ratiune este si in al doilea rand cat de dezastruos a fost crestinismul in evolutia tehnologica si intelectuala a omenirii si tot voi va simtiti ofensati ca vi se ataca credinta.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Nilsson):

Nu e vorba de cantitate, e vorba de calitate. mii de prostii nu valoreaza nici cat un singur gram de adevar.

| Nilsson a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Fii serios, sunt adevarate doar versetele in care oamenii erau condamnati la nimicire de catre Dumnezeu?

Eu cred ca incerci sa iti scuzi lenea si delasarea in ceea ce priveste un studiu aprofundat si impartial al Bibliei.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Nilsson):

Mai, ca ateu, eu am citit biblia, fata de majoritatea crestinilor. deci zi-le lor de lene, nu mie. happy

| S8N a răspuns:

Inseamna ca Stalin e alegerea preferabila.
Comunismu' la putere!