| neolandezul a întrebat:

Cine ma poate ajuta sa gasesc Confesiunile Sfantului Augustin in Biblie? Va rog frumos!

10 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Nu le gasesti in Biblie, le gasesti la librarie. Pentru ca formeaza o opera literara de sine statatoare.

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu vei gasi nici unde asa ceva.

| milan9 a răspuns:

Dacă am vorbi de cei dintâi episcopi şi preoţi hirotoniţi direct de către apostoli, atunci nici numele lor nu se găsesc în Scriptură, dar asta nu înseamnă că nu există, sau că nu au fost confirmaţi de apostoli, sau că nu au purtat mai departe harul Duhului Sfânt! Mai ales că Biblia ÎI AMINTEŞTE, ÎI CONFIRMĂ, vorbeşte insistent despre ei... happy happy happy

Asta seamănă mai mult cu o tentativă de "băgat strâmbe" purtată de cultele din afara Bisericii. Biblia nu s-a dorit a fi un manual complet.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Aşa ceva nu vei găşi în Biblie.

| neolandezul explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Esti 100% Sigur?

| anonimg a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

De acord. Poate ca este vreo carte necanonica in Biblia BOR care ar vorbi de acest sfant.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru neolandezul):

Da.

| Dandanache a răspuns (pentru anonimg):

Nu are cum. Scripturile au fost fixate in forma canonica in prima jumatate a secolului IV. Augustin s-a nascut mai bine de jumatate de secol dupa.

| Criterion a răspuns:

Nu se gasesc in Biblie, ci constituie o lucrare aparte a Fericitului Augustin - Confessiones(lat.).
Reprezinta o marturisire a acestui cuvant din Sfanta Scriptura:
"În ce chip doreste cerbul izvoarele apelor, asa Te doreste sufletul meu pe Tine, Dumnezeule. Însetat-a sufletul meu de Dumnezeul cel viu. (Psalmul41, 1)"
Poti descarca de aici Confessiones: http://alecsela.wordpress.com/2008/02/27/confesiuni-sfantul-augustin/
Lectura cu folos duhovnicesc! Numai bine!

| milan9 a răspuns (pentru Criterion):

Scrierile menţionate de tine fac parte din "biblioteca" de scrieri teologice a Bisericii din primele secole. Ele nu au aceeaşi valoare cu Scriptura, dar meritul lor deosebit este acela de a explica FIDEL mesajul Scripturii, şi nu în zeci de mii de variante cum s-a ajuns azi din cauza disensiunilor sectante...

Episcopii Bisericii au adunat în cuprinsul Scripturii doar scrisorile pe care le-au mai avut disponibile...
Scriptura nu este exhaustivă. Chiar ea spune despre ea însăşi că nu este exhaustivă... thinking