| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cine ne salveaza de asteroizi? Dumnezeu? Sau de ce a facut Dumnezeu celelalte plantete? Credeti ca Terra este singura planeta din univers care poate sustine viata?

23 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu.Aatmosfera ne salvează de asteroizi, asta dacă e suficient de puternică ca să respingă acel asteroid, sau asteroizii.
Nu, Terra e doar o planetă populată de ființe adaptate la condițiile acesteia din acest sistem solar.Viața există pe toate planetele, dar formele ei sunt adaptate condițiilor acestor planete.
Probabil că Dumnezeu(generic numit) le-a făcut pentru a le popula cu alte forme de viață(asta ca să vadă cum ies alte creații în alte condiții de viață, dar nu bazate pe apă așa cum e pe Terra, ci pe condițiile de viață de pe respectivele planete.

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Așa cum ziceam.Depinde dacă atmosfera e suficient de puternică.

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă e s-o luăm așa, toate planetele ajută la stârpirea asteroizilor, fiind că toate au gravitație, fie că e ea mai mică sau mai mare.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

E singura. Sa se joace cu ele.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu nu am spus ca credinciosii nu au frica de moarte. Si ei au frica de moarte ca si necredinciosii. Asta e o dovada ca nu exista rai sau iad. Daca intr-adevar ar exista rai in cer credinciosii nu s-ar teme de moarte pentru ca ar fi doar o eliberare de chinul de pe Pamant. Teama de moarte e o dovada si ca moartea nu e ceva obisnuit si natural. Ai putea spune ca e efectul instinctului de supravietuire insa nu este asa pentru ca instinctul de supravietuire e valabil pana ajunge omul pe patul de moarte. Cand ajunge pe patul de moarte omul stie ca orice ar face moartea e iminenta si atunci apare teama de moarte si zbuciumul. Teama de moarte e o dovada ca nu exista evolutie si ca de fapt omul a fost creat sa nu moara.

| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu a creat si planeta Jupiter. Jupiter face parte din "cer". La inceput Dumnezeu a facut cerul si ( apoi ) Pamantul.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sunt doar colturi de rai pe Pamant. Vorbeam de rai la scara globala.

| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E il vad cer Jupiteru adica pe cer. happy

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Mai tu vorbesti cu dumnezeu? ce mai spune e sanatos batranul?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Evrei mereu au man, sunt cei mai inteligenti oamenii, se descurca oriunde sunt

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu am nimic împotriva credinciosului, care recunoaște deschis că baza credinței sale este una pur emoțională. Poate îl face să se simtă bine, să treacă mai ușor peste greutăți.
Poate are rădăcini care trebuie căutate la nivelul familiei și societății.
Nu doresc să insist acum asupra acestor aspecte – despre motivele pentru care mulți au ajuns să creadă basme și pentru care unii dintre ei sunt greu de clintit de pe poziție.

Dar...atitudinea mea, este cu totul alta atunci când acel individ pretinde că ar exista argumente de ordin rațional în favoarea divinității.și mai ales atunci când ajunge într-un stadiu de demență religioasă suficient de avansat încât să nege ramuri întregi ale științei moderne, din simplul motiv că nu se potrivesc cu o anumită interpretare a unei anumite cărțulii primitive

| BlackOldSun a răspuns:

Daca am fi numai noi..ar fi o mare risipa de spatiu! Trebuie sa fii mult prea ignorant sa crezi asa ceva, dar observ multe specimene "evoluate" aici...trist!