| Februar30 a întrebat:

Cine stie sa imi explice de ce preotii vorbesc constant tinerilor despre casatorie, in discutiile private? Practic dupa 23-25 de ani, deja incep sa recomande.
Am intalnit asta chiar si in orasele mari, unde oamenii se casatoresc mult mai tarziu sau deloc.

Ce invata ei la scoala despre casatorie?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Omul are 2 căi valide in viata: calugaria sau casatoria.

Daca preotul te vede mai lumesc sa zic asa, cel mai probabil calugaria nu e pentru tine, de aceea e important sa te casatoresti ca sa nu traiesti in desfranare.

| Februar30 explică (pentru CostinAlamariu):

O explicatie destul de buna happy Mersi

| cristi202 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Mai sunt si exceptiile care confirma regula, cei ce pot trai si singuri, insa aceia sunt putini.

13 răspunsuri:
| Ghengbeng18381 a răspuns:

Daca nu o faci cât esti inca tanar si fara minte, m-ai tarziu nici n-ai sa o faci.

| Februar30 explică (pentru Ghengbeng18381):

Multi se casatoresc tineri, intr-adevar, si mai putini la maturitate.
Are legatura cu dezvoltarea interioara... multi o fac din lipsa ei din pacate.

| anonim4536 a răspuns:

Fiind ca ar fi normal dupa 23 25 de ani sa se casatoreasca sa isi faca o famile. Insa in societatea de azi multi se casatoresc tarziu chiar pe la 35 Si nici nu fac copii de exemplu ce poate fi mai frumoas decat o famile tanara care se iubeste Varsta de 25 de ani e cea mai buna vartsta pentru asa ceva de ce sa te casatoresti la 40 de ani? De ce sa faci un copil la 40 de ani cand il poti face la 27? cand ai deja peste 40 de ani deja nu prea ai rabdare cu cresterea unui copil si cu tote ceva. însa in societatea de azi sun judecati oameni normali.Si ceea ce este anoral este considerat normal

| raMLesS a răspuns (pentru anonim4536):

De ce sa faci copil devreme, cat esti inca tanar si nu ai o minte la fel de experimentata si matura ca unuia putin mai in varsta, si de ce sa faci copil la varsta aia daca nu ai o situatie financiara buna? Copiii sunt masinarii de consumat bani, au nevoie de multe, de haine, jucarii, plimbari, sporturi, etc... cel mai urat pentru un copil e sa fie limitat din cauza lipsurilor financiare.

| raMLesS a răspuns (pentru raMLesS):

Cred ca varsta de 28-30 de ani e mai ok

| anonim4536 a răspuns (pentru raMLesS):

Da dar pana dupa ce ai 25 de ani ar trebui sa fi stabil finaciar cu scoala terminata si cu un loc de munca (Daca la peste 25 de ani nu esti stabil financar iseamna ca esti lenes ) si pe la 28 de ani e ok sa faci un copil.Nicidecum pe la 40 de ani

| Februar30 explică (pentru anonim4536):

Despre ce tara vorbim aici... In ce domenii la 25 de ani poate unul sa fie stabil financiar si sa aiba un nivel bun de trai? Poate in IT, asta daca are macar 3 ani experienta.
In multe domenii la varsta asta abia daca isi permit o chirie intr-o garsoniera si intretinerea, ce sa mai vorbim de vacante.

| raMLesS a răspuns (pentru Februar30):

Poate sa fie stabil la varsta aia doar daca nu are facultate si e un mecanic bun, constructor, sudor, sau face o meserie banoasa de genul si stie cum sa se vanda foarte bine.
In rest, cu tot cu facultate, se moare de foame la varsta aia. Ma gandesc cum supravietuiesc unii cu minimul pe economie. Atat dau eu pe motorina lunar laughing Bataie de joc din partea statului.

| SingleForOne a răspuns (pentru raMLesS):

1. Sunt cazuri particulare în care cuiva îi scad șansele de a mai face copii, chiar devreme, dacă nu se decid la timp, și/sau trăiesc în ignoranță.

2. Dacă asta crezi despre copii, fiind persoană adultă, și posibil viitor părinte/tată, atunci mai ai mult de maturizat. Vorba aia, "cum îi crești, așa îi ai".

| raMLesS a răspuns (pentru SingleForOne):

"Dacă asta crezi despre copii, fiind persoană adultă, și posibil viitor părinte/tată, atunci mai ai mult de maturizat. Vorba aia, "cum îi crești, așa îi ai"." Pai nu e asa? Copiii vor multe, vor jucarii, plimbari, distractie, etc. Cu ce le cumperi? Cum esti tu in stare sa-l sustii daca nu ai bani? Mi se pare ceva firesc sa mergi sa te plimbi, sa mergi la plaja, la munte, in excursii, in tabara, etc, ce e gresit in asta? De ce ar fi o problema? Esti dovada indoctrinarii comuniste romanesti "Banu-i ochiu dracului, sa nu ai bani ca nu e bine". De fapt sunt esentiali pentru o viata buna. Crezi ca il faci si gata? Habar n-ai, argumentul tau e o dovada a lipsei de educatie financiara.

| SingleForOne a răspuns (pentru raMLesS):

N-am zis că e greșit. E chiar frumos. Dar nu mai continui. Dai dovadă și de nesimțire, nu doar de lipsă de maturizare. La revedere.