| CinevaAnonimă a întrebat:

Cine sunt neo-protestantii?

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

La noi in tara, se foloseste termenul asta pentru bisericile protestante fundamentaliste. Evanghelici adica: Baptisti, Crestini dupa Evanghelie, Crestini dupa Evanghelie Tudoristi, Penticostali. Neoprotestanti sunt si Adventistii. Martorii lui Yehova si Mormonii nu sunt neoprotestanti, avand o teologie necrestina, sunt religii separate.

| SG1995 a răspuns:

Mișcăriile neo-protestante, sunt totalitatea mișcăriilor religioase de sorginte creștină apărute între secolele XIX și XX, deci aici nu intri protestanți istorici printre care e și luther și toți cei care i-au urmat imediat reformei.

| oprescudorin11 a răspuns:

Neoprotestantii sunt acei exclusi(autoexclusi) din soborniceasca biserica. Adica cei dependenti de faima, valori false, neantelegatori intru RELIGIE! Orice Religie afirma ca poti sti fara insa sa intelegi!
Neoprotestantii sunt acea tagma umana care s-au oprit la verbul care 'pare' A STI!

| AC4S4 a răspuns:

Termenul de neoprotestant exista in limba romana pentru a se face distinctie intre protestantii istorici si ceilalti. In Romania cultele neoprotestante nu sunt doar cele care au o legatura cu reforma protestanta, ci toate cultele aparute mai tarziu dar care au preluat idei protestante.
Un exemplu este Biserica Evanghelica Romana (BER). Aceasta Biserica a aparut in Romania, desprinsa de Biserica Ortodoxa, nici o legatura istorica cu protestantismul, dar considerat un cult neoprotestant. Totusi, membrii acestui cult practica botezul copiilor, fata de celelalte culte neoprotestante.

| AnaBejenaru a răspuns:

Https://istoriabcer.wordpress.com/......vanghelie/ Mi se pare super interesant articolul acesta.

| Defalucy a răspuns:

O ramura a catolicilor.